22 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Google przegrywa batalię prawną o App Store z twórcami Fortnite

Google przegrywa batalię prawną o App Store z twórcami Fortnite

W poniedziałek jury orzekło, że Google naruszył przepisy antymonopolowe, aby pobierać opłaty i ograniczać konkurencję od Epic Games i innych deweloperów w sklepie z aplikacjami mobilnymi Play, co może zmienić zasady zarabiania przez tysiące firm na systemie operacyjnym Google do smartfonów. ,Android.

Po naradach trwających nieco ponad trzy godziny dziewięcioosobowe federalne jury stanęło po stronie firmy Epic Games we wszystkich 11 pytaniach w ramach miesięcznego procesu, który stanowił ostateczny zwrot w trzyletniej batalii prawnej.

Jury w San Francisco stwierdziło, że firma Epic, twórca popularnej gry Fortnite, udowodniła, że ​​Google utrzymywał monopol na rynku aplikacji na smartfony i dopuścił się zachowań antykonkurencyjnych, które zaszkodziły twórcy gier wideo.

Być może Google będzie musiało zmienić zasady swojego Sklepu Play, umożliwiając innym firmom oferowanie konkurencyjnych sklepów z aplikacjami i ułatwiając programistom uniknięcie cięć pobieranych z zakupów w aplikacji.

Sędzia James Donato z Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Północnego Okręgu Kalifornii ma zdecydować, jakie środki zaradcze będą potrzebne, aby zaradzić zachowaniu Google w przyszłym roku. Google zapowiedział, że złoży apelację od wyroku.

Przez cały proces prawnicy i dyrektorzy Google argumentowali, że Google konkuruje z bardziej popularnym w Stanach Zjednoczonych sklepem Apple App Store, uniemożliwiając monopolizację Androida.

Orzeczenie to wzmocniło wieloletnie wysiłki firmy Epic mające na celu osłabienie władzy Google i Apple nad ekosystemem aplikacji mobilnych i zapadło dwa lata po tym, jak spółka Epic w większości przegrała podobną sprawę przeciwko Apple – od orzeczenia, od którego obie strony próbują się odwołać sąd. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych. Sędzia podjął taką decyzję.

W następstwie sprawy przeciwko Google w 2020 r. firma Epic starała się zachować większą część przychodów generowanych z zakupów w aplikacji i zaoferować sklep z aplikacjami, który będzie konkurował z Play na Androida.

READ  Deweloperzy Yakuza stoją w obliczu zahamowania całej branży gier

Google walczył z roszczeniami Epic w tym samym czasie, gdy bronił się w innym procesie antymonopolowym w Waszyngtonie. Departament Sprawiedliwości i dziesiątki stanów oskarżyły firmę o nielegalne utrzymywanie monopolu na wyszukiwanie i reklamę w przełomowej sprawie antymonopolowej, która może zmienić kształt potęgi technologicznej, gdy zostanie rozstrzygnięta w przyszłym roku.

W Sklepie Play Google pobiera od twórców aplikacji 15 procent opłat za płatności klientów za subskrypcje aplikacji i do 30 procent za zakupy dokonane w popularnych aplikacjach pobranych ze sklepu. Google twierdzi, że 99 procent programistów kwalifikuje się do opłaty w wysokości 15 procent lub mniej za zakupy w aplikacji.

Google planuje odwołać się od wyroku i będzie nadal bronić modelu biznesowego Androida, powiedział w oświadczeniu Wilson White, wiceprezes Google ds. rządowych. Dodał, że doświadczenie „wyjaśniło, że silnie konkurujemy z firmą Apple i jej App Store, a także ze sklepami z aplikacjami na urządzeniach z Androidem i konsolach do gier”.

Epic powiedział w Post na blogu Że orzeczenie było „zwycięstwem wszystkich twórców aplikacji i konsumentów na całym świecie” i „udowodniło, że praktyki Google App Store są nielegalne i że nadużywają swojego monopolu w celu pobierania wygórowanych opłat, tłumienia konkurencji i ograniczania innowacji”.

Dyrektor generalny Epic, Tim Sweeney, napisał: „Fortnite jest darmowy!” na platformie X, zwanej wcześniej Twitterem, po wydaniu wyroku.

Epic podsycił walkę z Google, umożliwiając klientom dokonywanie zakupów w aplikacji bezpośrednio w Epic, omijając Google i naruszając jego zasady. Google szybko zbanował Fortnite, a Epic odpowiedział, składając pozew.

Jury stwierdziło, że Google naruszył przepisy antymonopolowe na dwóch rynkach – w sklepie Android Play i systemie rozliczeń w aplikacji Android. Ustaliła również, że Google celowo utrzymywał swoją pozycję monopolistyczną, co pozwoliło mu nakładać nieuzasadnione ograniczenia na zdolność innych uczestników rynku do konkurowania.

Jury nie zgodziło się z wysiłkami Google, aby płacić dużym programistom za dalsze korzystanie ze Sklepu Play w ramach inicjatywy o nazwie Project Hug. Prawnicy firmy Epic przedstawili te wysiłki jako „łapę” dla głównych twórców aplikacji, czemu Google zaprzecza.

READ  Plotka głosi, że AMD poszerzy ofertę procesorów AM4 Ryzen o nową pamięć podręczną 3D i układy niskiej jakości

„Tak jasne orzeczenie sprawi, że Google będzie trudno przełamać na rozprawie poprocesowej i w postępowaniu apelacyjnym” – powiedział w wywiadzie Paul Swanson, prawnik antymonopolowy w Holland & Hart. Dodał, że proces przed sądem rejonowym może zakończyć się w ciągu kilku miesięcy, a apelacja Google’a do amerykańskiego Sądu Apelacyjnego dla Dziewiątego Okręgu może potrwać od 12 do 18 miesięcy.

Jury skrytykowało także umowy Google z producentami telefonów z Androidem, takimi jak Samsung, które zmuszają ich do wstępnego instalowania aplikacji Google na swoich urządzeniach i ustalania innych zasad, których muszą przestrzegać.

Podczas procesu prawnicy firmy Epic argumentowali, że Google usunął niektóre wewnętrzne wiadomości na czacie, które mogły mieć znaczenie dla sprawy, co podważyło wiarygodność firmy wyszukującej – powiedział Swanson.

„Google obawiał się, że ława przysięgłych przyjrzy się wszystkim kwestiom, nad którymi zastanawiała się od tygodni, i spojrzy na nie przez pryzmat pytania: «Czy w ogóle mogę ufać Google?»” – powiedział Swanson. „ Surowa rzeczywistość jest taka, że ​​Google w końcu musiał stawić czoła swoich klientów w sądzie. Legalne.”