15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Francuska policja zamordowała podejrzanego, który planował spalić synagogę w Rouen

Francuska policja zamordowała podejrzanego, który planował spalić synagogę w Rouen

ROENNE, Francja – Francuska policja zastrzeliła mężczyznę uzbrojonego w nóż i metalowy pręt podejrzanego o podpalenie synagogi w mieście Rouen w Normandii we wczesnych godzinach piątkowych, co jest najnowszym widocznym aktem burzy przemocy. Antysemityzm pustoszy Francję w czasie wojny między Izraelem a Hamasem.

W piątek wczesnym rankiem straż pożarna została zaalarmowana o pożarze synagogi. Prokurator z Rouen, Frédéric Thié, powiedział na krótkiej konferencji prasowej, że funkcjonariusze policji odkryli na dachu budynku mężczyznę, który w jednej ręce trzymał metalowy pręt, a w drugiej nóż kuchenny, a z okien synagogi unosił się dym.

Powiedział, że mężczyzna obrzucił policjantów obelgami i rzucił metalowym prętem, po czym zeskoczył z dachu, a następnie pobiegł z uniesionym nożem w stronę jednego z funkcjonariuszy.

Prokurator powiedział, że funkcjonariusz oddał pięć strzałów, trafiając mężczyznę cztery razy, śmiertelnie go raniąc. Dodał, że władze starają się zweryfikować tożsamość mężczyzny. Prokurator nie otrzymał żadnych pytań.

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin zamieścił na portalu społecznościowym X informację, że mężczyzna „wyraźnie chciał podpalić miejską synagogę”.

Pogratulował funkcjonariuszom „reakcji i odwagi”.

We Francji wzrosło napięcie i złość Wojna między Izraelem a Hamasem. Akty antysemickie wstałam W kraju o największej populacji Żydów i muzułmanów w Europie Zachodniej.

Burmistrz Rouen, Nicolas Meyer-Russignol, powiedział, że według niego mężczyzna wszedł do kosza na śmieci i wrzucił do wnętrza synagogi „coś w rodzaju koktajlu Mołotowa”, wzniecając pożar i powodując „poważne zniszczenia”.

Powiedział: „Kiedy atakowana jest społeczność żydowska, jest to atak na wspólnotę narodową, atak na Francję, atak na wszystkich obywateli francuskich”.

„To strach dla całego narodu” – dodał.

Premier Francji Gabriel Attal powiedział w tym miesiącu, że gwałtowny wzrost liczby aktów antysemickich we Francji po ataku Hamasu na Izrael z 7 października utrzymuje się w tym roku.

Atal podał, że w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku władze odnotowały 366 aktów antysemickich, co oznacza wzrost o 300% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Powiedział, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 r. zgłoszono ponad 1200 aktów antysemickich – trzy razy więcej niż w całym 2022 r.

READ  Dania ogłosi nowego króla po podpisaniu przez królową Małgorzatę historycznej abdykacji

Dodał: „Jesteśmy świadkami eksplozji nienawiści”.

___

Leicester donosi z Paryża.