BEIJING (AP) – Trzech chińskich astronautów zadokowało w środę wczesną środę na stacji kosmicznej w swoim kraju, gdzie będą gniazdować przez kilka dni z trzyosobową załogą już na pokładzie i rozbudować obiekt do pełnych rozmiarów.
Dokowanie na stacji Tiangong nastąpiło o godzinie 5:42 w środę, około 6 i pół godziny po tym, jak statek kosmiczny Shenzhou-15 eksplodował na szczycie rakiety nośnej Long March-2F z Jiuquan Satellite Launch Center we wtorek wieczorem.
Według chińskiej agencji kosmicznej sześciomiesięczna misja, dowodzona przez Fei Junlonga, z załogą Deng Qingming i Zhang Lu, będzie ostatnią w fazie budowy stacji. Trzecia i ostatnia jednostka stacji zadokowała Uruchomienie stacji na początku tego miesiąca jest jednym z ostatnich kroków w staraniach Chin o utrzymanie stałej obecności załogi na orbicie.
Załoga Shenzhou-15 spędzi kilka dni pracując z obecną 3-osobową załogą na stacji Tiangong, która następnie powróci na Ziemię po sześciomiesięcznej misji.
57-letni Fei jest weteranem czterodniowej misji Shenzhou 6 z 2005 roku, kiedy Chiny po raz drugi wysłały człowieka w kosmos. Deng i Zhang wykonują swój pierwszy lot kosmiczny.
Stacja powiększyła się teraz do maksymalnych rozmiarów, z trzema modułami i trzema statkami kosmicznymi o łącznej masie prawie 100 ton.
Tiangong może pomieścić jednocześnie sześciu astronautów, a dostawa potrwa około tygodnia. Oznaczało to pierwszą orbitę orbitalną załogi.
Chiny nie powiedziały jeszcze, jakie dodatkowe prace będą wymagane do ukończenia stacji. W przyszłym roku planuje wystrzelić Kosmiczny Teleskop Xuntian, który, choć nie jest częścią Tiangong, będzie orbitował sekwencyjnie ze stacją i może od czasu do czasu dokować się do niej w celu konserwacji.
Bez przymocowanego statku kosmicznego chińska stacja waży około 66 ton – ułamek Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która wystrzeliła swój pierwszy moduł w 1998 roku i waży około 465 ton.
Z żywotnością od 10 do 15 lat, Tiangong może pewnego dnia być jedyną stacją kosmiczną, która nadal będzie działać, jeśli ISS przejdzie na emeryturę w nadchodzących latach zgodnie z planem.
Chiński załogowy program kosmiczny rozpoczął się oficjalnie trzy dekady temu w tym roku, ale tak naprawdę rozpoczął się w 2003 r., kiedy Chiny stały się dopiero trzecim krajem po Stanach Zjednoczonych i Rosji, który wysłał człowieka w kosmos przy użyciu własnych zasobów.
Program jest prowadzony przez wojskowe skrzydło rządzącej Partii Komunistycznej, Armię Ludowo-Wyzwoleńczą, i prawie całkowicie przeszedł bez wsparcia z zewnątrz. Stany Zjednoczone wykluczyły Chiny z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Jednak ze względu na powiązania wojskowe swojego programu Chiny zaangażowały się w ograniczoną współpracę z agencjami kosmicznymi innych krajów.
Chiny odniosły również ważne sukcesy bezzałogowe: ich łazik Yutu 2 jako pierwszy zbadał daleką, nieznaną stronę Księżyca.
Chińska sonda Chang’e 5 również zwróciła skały księżycowe na Ziemię w grudniu 2020 r., po raz pierwszy od lat 70. XX wieku, a inny chiński łazik szuka dowodów życia na Marsie.
Urzędnicy poinformowali o badaniu ostatniej załogowej misji na Księżyc, chociaż nie podano harmonogramu, nawet gdy NASA kontynuuje program eksploracji Księżyca Artemis, którego celem jest wysłanie czterech astronautów wokół Księżyca w 2024 r. i wylądowanie tam ludzi już w 2025 r.
Chiński program kosmiczny, choć w większości przebiega płynnie, wywołał również kontrowersje. Pekin zignorował zarzuty, że pozwolił, by stopnie rakiet spadły na ziemię bez nadzoru Po tym, jak NASA oskarżyła go o „niespełnienie odpowiedzialnych standardów dotyczących śmieci kosmicznych”. W tym przypadku części chińskiego pocisku spadły do Oceanu Indyjskiego.
Mówi się również, że Chiny opracowują ściśle tajny samolot kosmiczny, a jego zwiększone możliwości kosmiczne są uwzględnione w najnowszej strategii obronnej Pentagonu, która mówi, że program jest elementem „kompleksowego podejścia Chin do wspólnej wojny”.
„Dumny organizator. Alkoholowy ninja. Kujon kulinarny. Typowy entuzjasta telewizji. Zapalony czytelnik. Fanatyk niezależnej muzyki”.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Najnowsze zatonięcie jachtu Bayesiana: żona Mike’a Lyncha „nie chciała opuszczać łodzi bez rodziny”, podczas gdy załoga przechodzi dochodzenie
Światowy Program Żywnościowy wstrzymuje swoje działania w Gazie po wielokrotnym strzelaniu do pojazdu pomocy