15 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wyłącznie: chiński Xi planuje odwiedzić Rosję już w przyszłym tygodniu – źródła

Wyłącznie: chiński Xi planuje odwiedzić Rosję już w przyszłym tygodniu – źródła

(Reuters) – Chiński prezydent Xi Jinping planuje udać się do Rosji, aby spotkać się ze swoim odpowiednikiem Władimirem Putinem już w przyszłym tygodniu, podają osoby zaznajomione z tą sprawą, wcześniej niż wcześniej oczekiwano.

Plany wizyty pojawiają się, gdy Chiny zaoferowały pośrednictwo w pokoju na Ukrainie, co spotkało się ze sceptycyzmem na Zachodzie, biorąc pod uwagę dyplomatyczne wsparcie Pekinu dla Rosji.

Putin powiedział w zeszłym miesiącu, że uzgodniono wizytę Xi, chociaż szef Kremla nie wyznaczył daty ewentualnej wizyty. Wall Street Journal poinformował w zeszłym miesiącu, że wizyta w Moskwie może się odbyć w kwietniu lub na początku maja.

Chińskie MSZ nie odpowiedziało od razu na prośbę o komentarz w sprawie możliwości wyjazdu Xi do Moskwy.

Pytany o raport Reutera Kreml powiedział, że nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia.

„Z reguły zapowiedzi oficjalnych wizyt zagranicznych koordynowane są jednocześnie, za obopólną zgodą stron” – powiedział dziennikarzom w Moskwie rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

„Gdy pojawi się taka wola, damy znać”.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Żadne inne szczegóły nie były natychmiast dostępne.

Źródła zaznajomione ze sprawą odmówiły zidentyfikowania ze względu na delikatność sprawy.

W zeszłym miesiącu Putin gościł w Moskwie czołowego chińskiego dyplomatę Wang Yi. Jedno ze źródeł podało, że wizyta Wanga w Moskwie miała pomóc w przygotowaniach do wizyty Xi.

Chiny i Rosja zawarły „bezgraniczne” partnerstwo w lutym 2022 r., kiedy Putin odwiedzał Pekin na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, na kilka tygodni przed inwazją Rosji na Ukrainę. Obie strony nadal podkreślały siłę łączących je relacji.

Xi spotkał się osobiście z Putinem 39 razy, odkąd został prezydentem, ostatnio we wrześniu podczas szczytu w Azji Środkowej.

W poniedziałek Xi zakończył doroczną sesję chińskiego parlamentu, Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, podczas której został jednogłośnie zatwierdzony na przełomową trzecią kadencję.

READ  Rosyjskie rakiety uderzają w Ukrainę, mówi Kijów

reportaże z redakcji w Hong Kongu, Pekinie i Moskwie; Montaż przez Roberta Purcella, Guya Faulconbridge’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.