21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Szczątki rzymskiego arystokraty odkryte w ukrytym ołowianym sarkofagu

Szczątki rzymskiego arystokraty odkryte w ukrytym ołowianym sarkofagu

(CNN) co zostało rzymski Arystokrata został odkryty przez Archeolodzy na północy Anglii.

Szkielet niezidentyfikowanej kobiety, który prawdopodobnie ma ponad 1000 lat, został znaleziony w zeszłym roku w ołowianej trumnie w ukrytym grobowcu w mieście Leeds.

Na nieznanym wcześniej stanowisku archeologicznym w pobliżu Garforth znaleziono szczątki 62 osób. W miejscu, które odkrył zespół archeologów, pochowano mężczyzn, kobiety i 23 dzieci.

Uważa się, że zmarli to ludzie z późnego okresu rzymskiego i wczesnej Saksonii, ponieważ zwyczaje pogrzebowe obu epok znajdują się w grobach, według komunikat prasowy Opublikowane przez Radę Miasta Leeds w poniedziałek.

David Hunter, główny archeolog w West Yorkshire Joint Services, powiedział CNN w poniedziałek, że odkrycie wyszło na jaw po tym, jak deweloper komercyjny złożył wniosek o pozwolenie na budowę do rady.

Badania archeologiczne tego miejsca – dokładna lokalizacja nie została ujawniona – doprowadziły do ​​znalezienia szczątków zeszłej wiosny.

„Zdecydowanie dostaliśmy więcej, niż się spodziewaliśmy” – powiedział Hunter w CNN. Powiedział, że jego zespół ma powody sądzić, że miejsce to może mieć znaczenie archeologiczne, ponieważ podczas wcześniejszych wykopalisk odkryli w pobliżu budowle rzymskie i anglosaskie. „Ale nie spodziewaliśmy się znaleźć w tym miejscu 62 grobów” – dodał.

Zespół powiedział, że dowody praktyk pogrzebowych znalezione na miejscu mogą wskazywać na wierzenia wczesnochrześcijańskie, wraz z pochówkami saksońskimi. Znaleźli także rzeczy osobiste, takie jak noże i ceramika.

Trumna wyłożona ołowiem jest uważana za „niezwykle rzadką” i uważa się, że zawierała kobietę wysokiego wzrostu.

Opisując ołowiany sarkofag jako „bardzo rzadki”, Hunter powiedział: „Ołowiane wieko jest wyściółką większej drewnianej trumny, więc jest to obiekt rzymski o bardzo wysokim statusie”.

Trumna zawierała również biżuterię, która wzmocniła podejrzenia zespołu co do osoby pochowanej w środku.

Archeolodzy mają nadzieję, że liczący 1600 lat grobowiec pomoże im zrozumieć ważne i w dużej mierze nieudokumentowane przejście między upadkiem Cesarstwa Rzymskiego około 400 roku a powstaniem późniejszych królestw anglosaskich.

READ  Kontuzja Sama Kerra przyćmiła triumfalny start Australii w mundialu

Po opuszczeniu Wielkiej Brytanii przez Rzymian, West Yorkshire leżało w Królestwie Elmet, które znajdowało się między Wharf, Dun Falaise, York Valley i Beninem, zgodnie z komunikatem prasowym.

Nawet po odejściu Rzymian wiele regionów, w tym Elmet, nadal prezentowało elementy kultury rzymskiej – wraz z kulturą anglosaską. Trwało to przez około 200 lat.

Opisując wykopaliska jako „niezwykłe”, Hunter powiedział: „Jest to potencjalnie odkrycie o wielkim znaczeniu dla naszego zrozumienia rozwoju starożytnej Wielkiej Brytanii i Yorkshire.

„Posiadanie dwóch społeczności korzystających z tego samego miejsca pochówku jest bardzo niezwykłe i to, czy ich użycie tego grobowca się pokrywa, zadecyduje o znaczeniu znaleziska”.

Wśród nieodkrytych szczątków byli mężczyźni, kobiety i dzieci.

Szczątki zostaną poddane testom i analizom, w tym datowaniu metodą węglową, co, jak ma nadzieję zespół, pomoże ustalić dokładne ramy czasowe, a także szczegóły diety poszczególnych osób i ich przodków.

Wykopaliska w tym miejscu były częściowo spowodowane faktem, że wcześniejsze wykopaliska w pobliżu ujawniły późnoromańskie kamienne budynki i niewielką liczbę konstrukcji w stylu anglosaskim. Wyniki zostały właśnie ogłoszone, ponieważ strona musiała pozostać bezpieczna, aby można było przeprowadzić wstępne testy.

„Marzeniem każdego archeologa jest praca na stanowisku„ raz w życiu ”, a nadzorowanie tych wykopalisk jest dla mnie z pewnością wysoką karierą” – powiedziała Kylie Buxton, kierownik tego miejsca.

Po zakończeniu analizy znaleziska – proces, który według Huntera może zająć rok lub dwa – główny sarkofag ma zostać wystawiony w Leeds City Museum.