28 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja zgadza się przedłużyć umowę zbożową z Morza Czarnego o 60 dni

Rosja zgadza się przedłużyć umowę zbożową z Morza Czarnego o 60 dni

Rosja Zgodziła się na przedłużenie paktu eksportowego Ukrainy po poniedziałkowych rozmowach z ONZ – ale tylko o kolejne 60 dni.

Moskwa powiedziała, że ​​chce zobaczyć „konkretne postępy” w równoległym pakcie w sprawie rosyjskiego eksportu, zanim pakt będzie mógł zostać odnowiony.

Umowa eksportowa zboża pomogła złagodzić wywołany przez niego globalny kryzys żywnościowy Rosyjska inwazja na Ukrainę w lutym ubiegłego roku. Podczas inwazji okręty wojenne blokowały ukraińskie porty nad Morzem Czarnym, dopóki umowa podpisana w lipcu nie zezwoliła na bezpieczny przepływ kluczowego eksportu zboża.

Według ONZ ponad 24,1 miliona ton zostało wyeksportowanych w ramach inicjatywy Black Sea Grains Initiative (BSGI), której pośrednikiem jest ONZ-Turcja.

Pierwotna umowa została przedłużona raz w listopadzie o 120 dni i miała wygasnąć 18 marca. Kreml wyraził wątpliwość, czy zgodzi się na nowe przedłużenie, twierdząc, że podwójne porozumienie w sprawie rosyjskiego eksportu nie jest respektowane.

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Wierszynin powiedział po zakończeniu rozmów z wyższymi urzędnikami ONZ w siedzibie ONZ w Genewie, że Moskwa chce „czynów, a nie słów” poparcia drugiej części pakietu.

„Strona rosyjska… nie sprzeciwia się kolejnemu przedłużeniu „Inicjatywy Czarnomorskiej” po wygaśnięciu jej drugiej kadencji 18 marca, ale tylko na okres 60 dni” – powiedział Wierszynin w oświadczeniu wydanym przez rosyjską misję w Genewa.

„Nasza dalsza pozycja zostanie określona na podstawie wymiernych postępów w normalizacji naszego eksportu produktów rolnych, nie [in] słowa ale w czynach. Należą do nich płatności bankowe, logistyka transportu, ubezpieczenia, „odmrożenie” działalności finansowej oraz dostawy amoniaku rurociągiem Togliatti-Odessa.

Zwolnienia z kar za „nieaktywne” roszczenie

Wierszynin przewodził rosyjskiej delegacji w rozmowach z koordynatorem ds. pomocy humanitarnej ONZ Martinem Griffithsem i Rebeccą Greenspan, szefową agencji ONZ ds. handlu i rozwoju UNCTAD.

Podczas gdy BSGI dotyczy eksportu ukraińskiego zboża, drugie porozumienie między Moskwą a ONZ ma na celu ułatwienie eksportu rosyjskiej żywności i nawozów, które są zwolnione z zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę.

READ  60 lat ulewnych deszczów w południowych Chinach

„Kompleksowe i szczere rozmowy po raz kolejny potwierdziły, że chociaż komercyjny eksport ukraińskich produktów odbywa się w stałym tempie i przynosi Kijowowi znaczne zyski, to nadal obowiązują ograniczenia dla rosyjskich eksporterów rolnych” – powiedział Wierszynin.

„Zwolnienia z sankcji na żywność i nawozy ogłoszone przez Waszyngton, Brukselę i Londyn są w zasadzie nieskuteczne”.

Według danych ONZ prawie połowa eksportu wysyłanego w ramach umowy BSGI to kukurydza, a ponad jedna czwarta to pszenica.

Około 45% eksportu trafiło do krajów rozwiniętych. Największym beneficjentem były Chiny, a następnie Hiszpania, Turcja, Włochy i Holandia.