19 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naruszenie danych Ministerstwa Obrony: w wyniku włamania uzyskano dostęp do danych osobowych brytyjskich sił zbrojnych

Naruszenie danych Ministerstwa Obrony: w wyniku włamania uzyskano dostęp do danych osobowych brytyjskich sił zbrojnych

  • Autorstwa Alexa Forsytha
  • Korespondent polityczny BBC News

BBC dowiedziało się, że w wyniku poważnego naruszenia bezpieczeństwa danych uzyskano dostęp do danych osobowych nieznanej liczby personelu wojskowego służącego w Wielkiej Brytanii.

Celem ataku był system płac używany przez Ministerstwo Obrony, który obejmuje nazwiska i dane bankowe zarówno obecnych, jak i niektórych byłych członków sił zbrojnych.

W bardzo nielicznych przypadkach dane mogą obejmować adresy osobiste.

Nie wiadomo, kto stoi za włamaniem i do czego mogą zostać wykorzystane dane.

Dane, określane jako „dane osobowe w stylu HMRC”, dotyczą obecnych i byłych członków Królewskiej Marynarki Wojennej, Armii i Królewskich Sił Powietrznych na przestrzeni wielu lat.

Systemem zarządzał zewnętrzny wykonawca i nie uzyskano żadnych danych operacyjnych Departamentu Obrony.

Rozumie się, że Ministerstwo Obrony podjęło natychmiastowe działania i system został zamknięty, podczas gdy dochodzenie jest nadal w toku.

Ministerstwo Obrony pracuje nad powiadomieniem osób dotkniętych katastrofą oraz zapewnieniem im wsparcia i porad, w tym edukacją organizacji weteranów na temat tego, co się stało.

Sekretarz obrony Grant Shapps ma we wtorek poinformować parlamentarzystów o włamaniu do Izby Gmin.

Oczekuje się, że w odpowiedzi opracuje „wielopunktowy plan”, który będzie obejmował środki mające na celu ochronę dotkniętych żołnierzy i kobiet.

Chociaż nie ujawniono, kto stoi za tym włamaniem, pojawia się on w związku z coraz częstszymi ostrzeżeniami o zagrożeniach dla bezpieczeństwa cybernetycznego, przed którymi stoi Wielka Brytania, ze strony wrogich krajów i stron trzecich.

W zeszłym roku rząd opublikował zaktualizowaną wersję swojej długoterminowej obrony strategia Stwierdzono, że rozprzestrzeniło się wykorzystanie „komercyjnego oprogramowania szpiegującego, oprogramowania ransomware i ofensywnych funkcji cybernetycznych przez podmioty państwowe i niepaństwowe”.

Instytucje publiczne i firmy prywatne również stały się celem hakerów żądających okupu.