20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jedyna afgańska dyplomata składa rezygnację ze stanowiska po tym, jak została przyłapana na przemycie złota o wartości 1,6 miliona funtów

Jedyna afgańska dyplomata składa rezygnację ze stanowiska po tym, jak została przyłapana na przemycie złota o wartości 1,6 miliona funtów

Jedyna afgańska dyplomata złożyła rezygnację ze stanowiska kilka dni po aresztowaniu jej przez władze lotniska pod zarzutem przemytu do Indii złota o wartości prawie 1,6 miliona funtów.

Zakia Wardak ogłosiła swoją rezygnację w mediach społecznościowych po tym, jak indyjskie media podały, że ona i jej syn zostali aresztowani w zeszłym miesiącu po przybyciu do Indii. Bombaj Z Dubaju, przewożąc 25 kilogramów złota.

Przyjmuje się, że pani Wardak była już wcześniej delegowana do Indii Talibowie przejęli kontrolę w Afganistanie w 2021 roku Był konsulem generalnym Afganistanu w Bombaju.

Od tego czasu pełni funkcję najwyższego przedstawiciela kraju w Indiach AfganistanAmbasada Indii w New Delhi została zamknięta w listopadzie.

Według doniesień pani Wardak nie została aresztowana, gdy zatrzymano ją ze względu na jej immunitet dyplomatyczny, ale złoto zostało przejęte przez indyjską dyrekcję wywiadu skarbowego.

W oświadczeniu o rezygnacji nie wspomniała o złocie, ale stwierdziła, że ​​w ciągu ostatniego roku „stała się ofiarą licznych osobistych ataków i zniesławień”.

Stwierdziła, że ​​takie incydenty „pokazały wyzwania, przed jakimi stoją kobiety w społeczeństwie afgańskim” i dodała: „Staje się coraz bardziej jasne, że dyskurs publiczny w niesprawiedliwy sposób atakuje jedyną przedstawicielkę płci żeńskiej w tym systemie, zamiast skupiać się na konstruktywnej pomocy i wsparciu”.

Wielu afgańskich dyplomatów pozostało lojalnych Rząd wspierany na arenie międzynarodowej po upadku Kabulu Chociaż ich kierownictwo zostało zmiecione.

Odmówili oddania budynków i stanowisk urzędowych nowym Talibowie Emirat pozostawał w procesie wydawania wiz i dokumentów.

Władze talibów w pełni kontrolują jedynie kilkanaście ambasad Afganistanu za granicą – m.in. w Pakistanie, Chinach, Turcji i Iranie.

Ashrafa GhaniegoRząd Afganistanu słynął z korupcji, zanim został obalony przez talibów, a powszechne wstręt do oficjalnych kradzieży stał się potężnym narzędziem werbowania powstańców.

Żaden kraj nie uznał jeszcze oficjalnie nowego rządu talibów, ale wiele z nich uznaje go za rząd Faktyczna władza rządząca.

READ  Zełenski z Ukrainy twierdzi, że odbył „szczerą” rozmowę z prezydentem Węgier Orbanem

Od czasu przejęcia władzy przez talibów w sierpniu 2021 r. kobietom obowiązuje zakaz wjazdu do kraju Większość dziedzin życia publicznego i pracy. Dziewczętom po ukończeniu szkoły podstawowej zabrania się uczęszczania na zajęcia.

Ograniczała także dostęp kobiet do pracy, podróżowania i opieki zdrowotnej, jeśli były niezamężne lub nie miały opiekuna, a tym, które nie zakrywały głowy, groziło aresztowanie.

Poszerzaj swoje horyzonty dzięki wielokrotnie nagradzanemu brytyjskiemu dziennikarstwu. Wypróbuj The Telegraph bezpłatnie przez 3 miesiące z nieograniczonym dostępem do naszej wielokrotnie nagradzanej strony internetowej, ekskluzywnej aplikacji, ofert oszczędzania pieniędzy i nie tylko.