15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Członek izraelskiego gabinetu wojennego twierdzi, że opuści rząd 8 czerwca, jeśli nie zostanie przyjęty nowy plan wojenny

Członek izraelskiego gabinetu wojennego twierdzi, że opuści rząd 8 czerwca, jeśli nie zostanie przyjęty nowy plan wojenny

Benny’ego GantzaCentrowy członek trzyosobowego izraelskiego gabinetu wojennego zagroził w sobotę rezygnacją z rządu, jeśli nie przyjmie on nowego planu w ciągu trzech tygodni. Wojna w GazieJest to posunięcie, które jeszcze bardziej uzależniłoby od niego premiera Benjamina Netanjahu Sojusznicy skrajnej prawicy.

Ogłoszenie Pogłębia to podział w izraelskim przywództwie Po ponad siedmiu miesiącach wojny, podczas której nie osiągnął jeszcze deklarowanych celów, jakim było rozbicie Hamasu i zwrot kilkudziesięciu zakładników porwanych w ataku z 7 października.

Gantz przedstawił sześciopunktowy plan, który obejmuje: Wracają dziesiątki zakładnikówZakończenie rządów Hamasu, demilitaryzacja Strefy Gazy i utworzenie międzynarodowej administracji do spraw cywilnych. Wspiera także wysiłki na rzecz normalizacji stosunków z UE Królestwo Arabii Saudyjskiej.

Zapowiada, że ​​jeśli nie zostanie przyjęta do 8 czerwca, złoży rezygnację z rządu. „Jeśli wybierzesz ścieżkę fanatyków i poprowadzisz cały naród w otchłań, będziemy zmuszeni opuścić rząd” – powiedział.

Gantza, popularnego polityka i wieloletniego rywala politycznego Netanjahu. Dołącz do jego koalicji I Gabinet Wojenny w pierwszych dniach wojny.

Izrael Palestyńczycy
Izraelski minister obrony Benny Gantz przemawia 18 listopada 2022 r.

Michael Faraklas/AP


Odejście byłego szefa sztabu wojskowego i ministra obrony pozostawiłoby Netanjahu jeszcze bardziej zobowiązanym wobec swoich skrajnie prawicowych sojuszników, którzy przyjęli twarde stanowisko w negocjacjach w sprawie zawieszenia broni i uwolnienia zakładników i którzy uważają, że Izrael powinien zająć Gazę i odbudować Żydów . tam osady.

Gantz przemawiał kilka dni po tym, jak izraelski minister obrony Yoav Gallant, trzeci członek gabinetu wojennego, oświadczył publicznie, że wielokrotnie apelował do rządu o podjęcie decyzji w sprawie… Powojenna wizja w Gazie Doprowadziłoby to do ustanowienia nowego palestyńskiego przywódcy cywilnego.

Netanjahu znajduje się pod rosnącą presją na wielu frontach. Twardogłowi w jego rządzie chcą przeprowadzić atak militarny na Gazę Miasto Rafah na południu Aby osiągnąć cel, jakim jest zmiażdżenie Hamasu. Stany Zjednoczone i inne główne kraje sojusznicze ostrzegały przed atakiem na miasto Ponad połowa populacji Gazy 2,3 miliona ludzi znalazło schronienie – a setki tysięcy uciekło – i grozi im to Zmniejszenie wsparcia Odnośnie kryzysu humanitarnego w Gazie.

Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego USA Jake’a Sullivana Jak podaje Reuters, w niedzielę przybył do Arabii Saudyjskiej, gdzie został przyjęty przez saudyjskiego księcia koronnego Mohammeda bin Salmana. W najbliższy weekend ma także udać się do Izraela i spotkać się z Netanjahu, który oświadczył, że Izrael będzie „samodzielny”, jeśli zajdzie taka potrzeba.

W zeszłym tygodniu Biały Dom ujawnił, że wstrzymał dostawę broni do Izraela ze względu na obawy, że broń ta zostanie użyta w ataku naziemnym na Rafah. Prezydent Biden Powiedział także CNN w wywiadzie I że jeśli „Izraelczycy wejdą do Rafah”, „nie zapewnię im broni, której w przeszłości używano podczas rozprawy z Rafah”.

Jednak na początku tego tygodnia dwa źródła w Kongresie podają Potwierdzono to dla CBS News Administracja Bidena poinformowała Kongres, że zamierza przekazać Izraelowi broń wartą miliard dolarów.

Te pieniądze z Ustawa o pomocy zagranicznej na kwotę 95 miliardów dolarów W zeszłym miesiącu udzieliła pomocy wojskowej Izraelowi, Ukrainie i Tajwanowi.


Izrael twierdzi, że IDF znalazło w Gazie ciała trzech zakładników

05:20

Wielu Izraelczyków, którzy niepokoją się sytuacją zakładników i oskarżają Netanjahu o przedkładanie interesów politycznych ponad wszystko inne, chce porozumienia w sprawie zaprzestania walk i uwolnienia ich. W piątek pojawiła się nowa frustracja, kiedy armia oświadczyła, że ​​jej siły w Gazie znalazły ciała trzech zakładników zabitych przez Hamas w ataku z 7 października.

W sobotę armia izraelska ogłosiła, że ​​tak uczyniła Odzyskiwać Ciało czwartego zakładnika, Rona Benjamina. Według Sił Obronnych Izraela uważa się, że Benjamin zginął podczas ataku z 7 października, a jego ciało zostało przetransportowane do Gazy przez bojowników Hamasu.

Według grupy kampanii Forum Zakładników i Zaginionych Rodzin Benjamin, lat 53, pozostawił żonę i dwójkę dzieci.

Najnowsze rozmowy na Dążenie do zawieszenia broniRozmowy, w których pośredniczył Katar, Stany Zjednoczone i Egipt, niewiele przyniosły. Niepewna jest także wizja powojenna.

Wojna rozpoczęła się po ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października, w wyniku którego zginęło 1200 osób, a 250 zostało zakładników. Izrael twierdzi, że według szacunków w Gazie nadal przetrzymuje się 128 zakładników.

Doszło do izraelskiego ataku Zabij więcej Lokalni urzędnicy ds. zdrowia twierdzą, że w Gazie przebywa ponad 35 000 Palestyńczyków, a setki innych zginęło w Strefie Gazy. Zajęty Zachodni Brzeg.

READ  Camilla pozdrawia królową w telewizji | Camilla (Królowa Królowej)