20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wojna między Izraelem a Hamasem: Palestyńczycy nakazali ewakuację części Rafah w miarę zbliżania się ataku

Wojna między Izraelem a Hamasem: Palestyńczycy nakazali ewakuację części Rafah w miarę zbliżania się ataku

JEROZOLIMA (AP) – Izraelskie wojsko nakazało w poniedziałek wjazd dziesiątkom tysięcy Palestyńczyków Miasto Rafah, na południe od Strefy Gazy Rozpoczęcie ewakuacji z obszaru, co oznacza, że ​​długo obiecywana inwazja naziemna może być nieuchronna.

Oświadczenie komplikuje wysiłki międzynarodowych mediatorów, w tym dyrektora CIA, podejmowane w ostatniej chwili, mające na celu wynegocjowanie zawieszenia broni. Zbrojny ruch Hamasu i Katar, główny mediator, ostrzegały, że inwazja na Rafah – wzdłuż granicy z Egiptem – może wykoleić rozmowy, a Stany Zjednoczone wielokrotnie wzywały Izrael, aby nie dokonywał inwazji.

Jednak Izrael określił Rafah jako ostatni ważny Twierdza Hamasu po siedmiu miesiącach wojnyJej przywódcy wielokrotnie powtarzali, że inwazja jest konieczna, aby pokonać Zbrojną Grupę Islamską.

Podpułkownik Nadav Shoshani, rzecznik armii, powiedział, że wydano rozkazy około 100 000 ludzi, aby przenieśli się do pobliskiej, zadeklarowanej przez Izrael strefy humanitarnej zwanej Mawasi. Powiedział, że Izrael przygotowuje się do „operacji na ograniczoną skalę” i nie powiedział, czy jest to początek szerszej inwazji na miasto. Ale po 7 października i Bezprecedensowy atak Hamasu na południowy IzraelIzrael nie ogłosił oficjalnie inwazji lądowej, która trwa do dziś.

W nocy minister obrony Yoav Galant powiedział sekretarzowi obrony USA Lloydowi Austinowi, że Izrael nie ma innego wyjścia, jak tylko podjąć działania przeciwko Rafahowi. W niedzielę Hamas przeprowadził śmiercionośny atak rakietowy z rejonu Rafah, zabijając czterech izraelskich żołnierzy.

Shoshani powiedział, że Izrael opublikował mapę obszaru ewakuacji i że rozkazy wydano za pośrednictwem zrzutów, wiadomości tekstowych i audycji radiowych. Powiedział, że Izrael rozszerzył pomoc humanitarną dla Al-Mawasi, włączając szpitale polowe, namioty, żywność i wodę.

Armia izraelska oświadczyła na platformie społecznościowej X, że zastosuje „nadmierną siłę” przeciwko bojownikom, wzywając mieszkańców do natychmiastowej ewakuacji dla własnego bezpieczeństwa.

READ  Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

Izraelski plan inwazji na Rafah dobiegł końca Podniesiono globalny alarm Ze względu na możliwość wyrządzenia szkody ponad milionowi osób Znajdują tam schronienie palestyńscy cywile.

W mieście i jego okolicach mieszka około 1,4 miliona Palestyńczyków, czyli ponad połowa populacji Gazy. Większość z nich uciekła ze swoich domów w innych częściach Strefy, aby uciec przed izraelskim atakiem, a teraz stoją w obliczu kolejnego bolesnego ruchu lub ryzyka, że ​​pozostaną ofiarami nowego ataku. Żyją w przepełnionych obozach, przepełnionych schroniskach ONZ lub w zatłoczonych mieszkaniach, uzależnieni od międzynarodowej pomocy w zakresie żywności, z uszkodzonymi systemami sanitarnymi i infrastrukturą placówek medycznych.

Agencja Narodów Zjednoczonych, która od dziesięcioleci pomaga milionom Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, znana jako UNRWA, ostrzegła w poniedziałek przed niszczycielskimi konsekwencjami ataku na Rafah, w tym większą liczbą cierpień i ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej. Agencja oświadczyła, że ​​nie opuści Rafah, ale pozostanie tam tak długo, jak to możliwe, aby nadal nieść pomoc ratującą życie.

W strefie ewakuacji znajduje się egipskie przejście w Rafah, główny punkt przeładunku pomocy kierowanej do Gazy. Zgodnie z izraelskim rozkazem w poniedziałek przejście pozostało otwarte.

Ale nawet gdy Stany Zjednoczone, Egipt i Katar naciskają na porozumienie o zawieszeniu broni, izraelski premier Benjamina Netanjahu W zeszłym tygodniu powtórzono, że armia ruszy w kierunku miasta „z umową lub bez”, aby osiągnąć swój cel, jakim jest zniszczenie miasta grupa zbrojna Hamasu.

W poniedziałek Netanjahu oskarżył Hamas o „storpedowanie” umowy z zakładnikami i nie wycofanie się ze swoich „ekstremistycznych żądań”, obiecując jednocześnie uniemożliwić bojownikom odzyskanie kontroli nad Gazą. W ognistym przemówieniu wygłoszonym w niedzielny wieczór z okazji corocznej rocznicy Holokaustu w kraju odrzucił międzynarodowe naciski, aby zakończyć wojnę, mówiąc: „Jeśli Izrael zostanie zmuszony do samotnego działania, Izrael pozostanie sam”.

Urzędnik Hamasu powiedział Associated Press, że Izrael próbuje wywrzeć presję na ten ruch, aby poszedł na ustępstwa w sprawie zawieszenia broni, ale nie zmieni swoich żądań. Hamas chce całkowitego zakończenia wojny, wycofania sił izraelskich ze Strefy Gazy i ostatecznej odbudowy Strefy Gazy w zamian za uwolnienie izraelskich zakładników przetrzymywanych przez ruch.

READ  Dziesiątki rannych i posterunki policji trwają, podczas gdy protesty trwają w Peru | Peru

Shoshani nie wyjaśnił, czy nadchodząca operacja w Rafah była odpowiedzią na niedzielny atak Hamasu, który zmusił Izrael do zamknięcia głównego przejścia granicznego w celu uzyskania pomocy. Dodał, że nie będzie to miało wpływu na wielkość pomocy napływającej do Gazy, ponieważ inne przejścia graniczne nadal działają.

Nie skomentował jednak ostrzeżeń USA dotyczących inwazji i nie był pewien, czy zostały one wydane w poniedziałek, czy nie Nakaz ewakuacji został skoordynowany z Egiptem.

Egipt, strategiczny partner Izraela, powiedział, że izraelskie zajęcie przez wojsko granicy między Gazą a Egiptem – która ma zostać zdemilitaryzowana – lub jakiekolwiek posunięcie mające na celu wypchnięcie Palestyńczyków do Egiptu zagroziłoby jego bezpieczeństwu. Czterdziestoletni traktat pokojowy z Izraelem.

W poniedziałek rano mieszkańcy Rafah otrzymali ulotki w języku arabskim, w których szczegółowo opisano, które dzielnice należy opuścić i gdzie rozszerzyły się strefy humanitarne. W ulotkach podano, że pomoc humanitarna będzie prowadzona od Dajr al-Balah na północy do centrum miasta Khan Yunis w środkowej Strefie Gazy.

„Każdy, kto zostanie znaleziony w pobliżu organizacji (ekstremistycznych), naraża siebie i członków swojej rodziny na ryzyko. „Dla waszego bezpieczeństwa armia wzywa was do natychmiastowej ewakuacji do rozszerzonej strefy humanitarnej”.

Palestyńczycy w Rafah powiedzieli, że po otrzymaniu ulotek ludzie zebrali się, aby omówić dostępne opcje. Większość z nich stwierdziła, że ​​nie chce przeprowadzać się sama i woli podróżować w grupach.

„Wiele osób zostało tu przesiedlonych i teraz muszą się ponownie przeprowadzić, ale nikt tu nie zostanie, sytuacja jest niebezpieczna” – powiedział telefonicznie The Associated Press Nidal al-Zaanin.

Al-Zaanin, ojciec pięciorga dzieci, pracuje dla międzynarodowej organizacji humanitarnej i na początku wojny został przesiedlony do Rafah z Beit Hanoun na północy. Powiedział, że ludzie są zaniepokojeni odkąd siły izraelskie ostrzelały Palestyńczyków przemieszczających się w ramach poprzednich nakazów ewakuacji.

READ  21 maja Siły Zbrojne Ukrainy odparły 9 rosyjskich ataków i zniszczyły 21 sztuk rosyjskiego sprzętu

Al-Zaanin powiedział, że spakował swoje dokumenty i torby, ale przed dalszą podróżą poczeka 24 godziny, aby zobaczyć, co zrobią inni. Powiedział, że ma przyjaciela w Khan Yunis i ma nadzieję, że uda mu się rozbić namiot dla swojej rodziny.

Niektórzy jednak mówią, że są tak wyczerpani i zmęczeni miesiącami zniszczeń, że nie mogą już uciec.

Sahar Abu Nahl powiedziała, że ​​wraz z 20 członkami rodziny została wysiedlona do Rafah, jej mąż jest przetrzymywany przez Izrael, a mąż jej córki zaginął.

„Dokąd mam pójść? Nie mam pieniędzy ani nic. Jestem taka zmęczona, jak moje dzieci” – powiedziała, ocierając łzy z policzków. „Może byłoby honorowo, gdybyśmy umrzeli. „Jesteśmy obrażani” – stwierdziła.

___

Marwa doniosła z Bejrutu.