20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wybory w Panamie: Kandydat złożony w ostatniej chwili Jose Raul Molino zmierza do zwycięstwa po ustępstwach swoich rywali

Wybory w Panamie: Kandydat złożony w ostatniej chwili Jose Raul Molino zmierza do zwycięstwa po ustępstwach swoich rywali

PANAMA CITY (AP) – José Raul Molino, zastępca byłego prezydenta Ricardo Martinelliego w wyborach prezydenckich w Panamie, ma zostać nowym przywódcą narodu Ameryki Środkowej, ponieważ władze nieoficjalnie ogłosiły wyścig w niedzielny wieczór z 88% głosów. rachunkowość.

64-letni były minister bezpieczeństwa prowadził w wyścigu, zdobywając około 35% głosów, co dało mu dziewięciopunktową przewagę nad pozostałymi kandydatami, którzy ustąpili kilka godzin po zamknięciu lokali wyborczych. W Panamie nie obowiązuje system drugiej tury, więc wygrywa ten kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów.

W 2024 roku do urn pójdzie ponad 50 krajów

Molino zastąpił Martinelliego na stanowisku kandydata po tym, jak kontrowersyjnemu byłemu przywódcy zakazano kandydowania po tym, jak został skazany na 10 lat więzienia za pranie pieniędzy.

Na Molyneux, mniej charyzmatycznego polityka, wpływ miała popularność Martinellego i dynamicznie rozwijająca się gospodarka, której doświadczył były przywódca, gdy Martinelli prowadził kampanię podczas pobytu w ambasadzie Nikaragui, gdzie starał się o azyl.

Teraz, po jednych z najbardziej burzliwych wyborów we współczesnej historii Panamy, Molino ma zostać nowym przywódcą kraju stojącego przed palącymi wyzwaniami i rosnącym niezadowoleniem wielu osób.

Prezydent będzie musiał stawić czoła spowolnieniu gospodarczemu, historycznemu poziomowi migracji, suszy utrudniającej tranzyt w Kanale Panamskim oraz gospodarczym skutkom zeszłorocznych masowych protestów przeciwko górnictwu.

„To bardzo dziwna, bezprecedensowa sytuacja, nigdy nie widziałem czegoś podobnego, nie tylko w Panamie, ale w jakimkolwiek innym kraju w Ameryce Łacińskiej, jaki przychodzi mi na myśl” – powiedział Michael Shifter, starszy pracownik naukowy w Inter–. Dialog amerykański. „Przechodzicie burzliwy okres”.

Molino, który startował z Partii Osiągania Celów i Sojuszu, zmierzył się z kandydatem antykorupcyjnym Ricardo Lombaną, który zajął drugie miejsce, za byłym prezydentem Martinem Torrijosem i byłym kandydatem Romulo Roo.

Cała trójka poddała się Molyneux w niedzielny wieczór, a Roux powiedział, że Panama wybrała „inną propozycję niż ta, którą złożyliśmy”.

READ  CNN skrytykował po księciu Williamie, Kate Middleton dis

Wydaje się jednak, że powiązania z Martinellim popchnęły go do mety. Molyneux dotrzymał obietnicy, zapoczątkowując kolejną falę dobrobytu gospodarczego i powstrzymał się Migracja przez przełęcz DarienJest to niebezpieczny obszar dżungli, który pokrywa się z Kolumbią i Panamą i przez który w zeszłym roku przeszło pół miliona migrantów.

Prawnik zobowiązał się także do pomocy swojemu sojusznikowi w jego problemach prawnych. Po niedzielnym głosowaniu Molino wszedł do ambasady Nikaragui w towarzystwie fotografów i mocno uścisnął Martinelliego, mówiąc: „Bracie, wygramy!”

Zanim jeszcze połowa głosów została policzona, zwolennicy w siedzibie kampanii Molyneux wybuchli świętowaniem, śpiewając i machając flagami. W Panamie nie obowiązuje system drugiej tury, więc wygrywa ten kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów.

Martinelli zamieścił na platformie społecznościowej X niewyraźne zdjęcie swojej twarzy, pisząc: „To twarz szczęśliwego i zadowolonego człowieka”.

Pomimo zmęczenia szalejącą korupcją w Panamie wielu wyborców, takich jak Juan José Tinoco, było skłonnych odwrócić wzrok. Skandale korupcyjne Ich byłego przywódcę nękał boom gospodarczy, którego był świadkiem podczas swojej prezydentury. 63-letni kierowca autobusu głosował na Molyneux z jego robotniczej dzielnicy małych betonowych domów otoczonych drogimi drapaczami chmur.

„Mamy problemy ze służbą zdrowia, edukacją, śmieciami na ulicach… i korupcją, która nigdy nie znika” – stwierdził Tinoco. „Mamy tutaj pieniądze. To kraj o dużym bogactwie, ale potrzebujemy przywódcy, który poświęci się potrzebom Panamy”.

Wyścig prezydencki pozostawał w zawieszeniu aż do piątkowego poranka, kiedy tak zdecydował Sąd Najwyższy Panamy Molino Pozwolił temu działać. Powiedziała, że ​​posiada kwalifikacje pomimo zarzutów, że jego kandydatura jest niezgodna z prawem, ponieważ nie został wybrany w prawyborach.

Molyneux stoi w obliczu trudnej bitwy, szczególnie jeśli chodzi o gospodarkę. W ubiegłym roku ten kraj Ameryki Środkowej był świadkiem tygodni masowych protestów antyrządowych, które uosabiały głębsze niezadowolenie obywateli.

READ  Sześć osób zginęło w rosyjskim ataku rakietowym na rodzinne miasto prezydenta Ukrainy

Celem protestów był kontrakt rządowy z kopalnią miedzi, który zdaniem krytyków zagrażał środowisku i wodzie w czasie, gdy susza stała się tak dotkliwa, że ​​skutecznie utrudniała tranzyt handlowy przez Kanał Panamski.

Choć wielu świętowało w listopadzie, kiedy zwołał się Sąd Najwyższy kraju Umowa została uznana za niezgodną z konstytucjąJednak zamknięcie kopalni i wstrzymanie tranzytu kanałami postawią nowego przywódcę Panamy w niezręcznej sytuacji.

Jednocześnie zadłużenie kraju gwałtownie rośnie, a znaczna część gospodarki uległa spowolnieniu, stwierdził Schefter w wyniku dialogu międzyamerykańskiego, co utrudnia Molyneux zorganizowanie przeprawy przez kanał i powstrzymanie wysokiego poziomu migracji przez Darien Gap.

„Panama przeżywa zupełnie inny moment niż przez ostatnie 30 lat” – powiedział Shifter. Molyneux „będzie musiał stawić czoła ogromnym przeszkodom. – To znaczy, że będzie to dla niego trudne zadanie.

——

Janetsky relacjonował z Meksyku.