30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Izraelscy i palestyńscy bojownicy ogłaszają rozejm w Gazie

Izraelscy i palestyńscy bojownicy ogłaszają rozejm w Gazie

GAZA/JEROZOLIMA (Reuters) – Izrael i palestyński Islamski Dżihad ogłosiły w niedzielę rozejm, budząc nadzieję na zakończenie najpoważniejszej eskalacji na granicy z Gazą od ponad roku.

Siły izraelskie zbombardowały cele palestyńskie w weekend i rozpoczęły ataki rakietowe na ich miasta, które w dużej mierze ucichły do ​​czasu wejścia w życie rozejmu o 23:30 (20:30 GMT).

Zostało to ogłoszone w dwóch oddzielnych oświadczeniach Islamskiego Dżihadu, a następnie Izraela, który dziękował Egiptowi za pośrednictwo w zawieszeniu broni.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Trzydniowe starcia powtórzyły poprzednie wojny w Gazie, chociaż były stosunkowo ograniczone, ponieważ Hamas, islamska grupa rządząca Strefą Gazy, która ma większą władzę niż wspierany przez Iran Islamski Dżihad, jak dotąd przetrwała.

Urzędnicy Gazy powiedzieli, że do tej pory zginęło 44 Palestyńczyków, około połowa z nich to cywile, w tym dzieci. Rakiety zagroziły znacznej części południowego Izraela, wysyłając mieszkańców miast takich jak Tel Awiw i Aszkelon do schronów bombowych.

Izrael rozpoczął w piątek to, co nazwał uderzeniami wyprzedzającymi, przeciwko temu, co, jak się spodziewał, będzie atakiem Islamskiego Dżihadu, którego celem jest odwet za aresztowanie przywódcy grupy, Bassama al-Saadiego, na okupowanym Zachodnim Brzegu.

W odpowiedzi Islamski Dżihad wystrzelił setki rakiet na Izrael. Na konferencji prasowej w Teheranie przywódca grupy Ziad al-Nakhala powiedział, że Kair będzie „pracował nad uwolnieniem” al-Saadiego. Urzędnicy izraelscy i egipscy nie odpowiedzieli od razu na prośby o komentarz.

W niedzielę Islamski Dżihad rozszerzył swój zasięg ostrzału w kierunku Jerozolimy, co określił jako odwet za zabicie przez Izrael swojego dowódcy w południowej Gazie w ciągu nocy – drugiego głównego oficera, który Izrael stracił w walkach.

READ  Ukraina ostrzega przed kolejnymi rosyjskimi atakami na infrastrukturę energetyczną

Izrael powiedział, że jego pociski przechwytujące Iron Dome zestrzeliły pociski na zachód od miasta. Wojsko powiedziało, że inni zawiedli, powodując wiele ofiar śmiertelnych w Gazie, podczas gdy Hamas powiedział, że wszystkie zgony Palestyńczyków były spowodowane izraelskimi strajkami.

Zrozpaczeni kolejną falą rozlewu krwi – po wybuchu wojny w latach 2008-09, 2012, 2014 i w zeszłym roku – Palestyńczycy wyrywają gruzy domów, aby ratować swoją własność.

„Kto chce wojny? Nikt. Ale my też nie lubimy milczeć, gdy giną kobiety, dzieci i przywódcy” – powiedział taksówkarz z Gazy, który przedstawił się tylko jako Abu Muhammad. „oko za oko.”

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Uczestniczył w reportażu Ali Sawafta Ramallah. Dan Williams w Jerozolimie i Ahmed Mohamed Hassan w Kairze. Pisanie Dana Williamsa; Montaż przez Marka Heinricha, Johna Stonestreeta i Diane Kraft

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.