18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Atak na koncert w Moskwie: bliscy zaginionych desperacko szukają odpowiedzi

Atak na koncert w Moskwie: bliscy zaginionych desperacko szukają odpowiedzi

  • Napisane przez Victorię Safronovą i Edo Foka
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Walka o akcje

Skomentuj zdjęcie,

Ludzie zebrali się przed rezydencją Crocusa, aby złożyć hołd ofiarom ataku z 22 marca

Dziesiątki osób nadal są zaginione po ataku na salę koncertową Crocus City Hall w Moskwie, co budzi obawę, że liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć z obecnych wynoszących 143.

Część krewnych zaginionych próbuje odnaleźć swoich bliskich w szpitalach w całej stolicy.

Uważa się, że pożar, który zniszczył znaczną część miejsca, uniemożliwił identyfikację szczątków wielu ofiar.

Rosyjscy śledczy podali w środę, że 143 osoby nadal są zaginione.

Oleg Shekhovtsev, lat 42, z Lyubertsy pod Moskwą był obecny na koncercie piknikowym wraz z żoną i 19-letnią córką. Kiedy rozpoczął się atak, rodzina siedziała z przodu lokalu. Pan Szechowcew chronił swoją żonę, która została postrzelona w plecy. Ranna została także jego córka.

Żonie pana Szechowcewa udało się wyciągnąć córkę z sali. Na ulicy nieznajomi przechodzący obok Crocusa zabrali je samochodem i zawieźli do szpitala.

Lekarze przeprowadzili operację jego córki, usuwając kulę z jej ciała. Jednak od czasu ataku krewni Olega nie mogli się z nim skontaktować – powiedzieli BBC. Połączenia kierowane na jego telefon nie były odbierane.

Próbując dowiedzieć się, co stało się z Olegiem, jego bliscy odnaleźli mężczyznę, który w czasie, gdy płonął ogień, pomógł wynieść rannych z sali koncertowej. Powiedział, że dokonał także egzekucji na mężczyźnie wyglądającym jak Oleg.

Jednak rozmowy telefoniczne i wizyty w szpitalach w całej Moskwie nie przyniosły skutku w zlokalizowaniu go. Kilka osób przesłało drastyczny film wideo opublikowany przez ISIS, grupę bojowników, która przyznała się do ataku, sugerując, że może w nim pojawić się Oleg.

Ale jego krewni powiedzieli BBC, że w to nie wierzą.

Rosyjscy urzędnicy nie skontaktowali się z bliskimi Olega Szichowcewa, aby przekazać im informacje o jego losach.

„Nadal jest nadzieja” – powiedział BBC przyjaciel. „Może jakimś cudem kogoś przeoczyli. Może nam nie powiedzieli, bo był w poważnym stanie”.

W środowym oświadczeniu Rosyjski Komitet Śledczy poinformował, że na szczątkach znalezionych w hali przeprowadzono badania genetyczne w celu zidentyfikowania ofiar ataku.

W niedzielę przed sądem stanęło czterech obywateli Tadżykistanu oskarżonych o bycie bojownikami, którzy dokonali ataku – Dalirdzhon Mirzoyev, Seydkarami Murudali Rashabalizoda, Shamsuddin Faridouni i Muhammad Subir Faizov. Wszyscy nosili ślady ciężkich tortur.

READ  Holenderski król Willem-Alexander przeprasza za rolę swojego kraju w niewolnictwie