30 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chiny ogłaszają nowe ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu

Chiny ogłaszają nowe ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu

TAIPEI (Reuters) – Chińskie wojsko ogłosiło w poniedziałek nowe ćwiczenia wojskowe na morzach i przestrzeni powietrznej wokół Tajwanu – dzień po planowanym zakończeniu największych w historii ćwiczeń w proteście przeciwko wizycie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w zeszłym tygodniu w Taipei.

Chińskie dowództwo teatru wschodniego zapowiedziało, że przeprowadzi wspólne ćwiczenia skupiające się na operacjach przeciw okrętom podwodnym i atakach morskich – potwierdzając obawy niektórych analityków ds. bezpieczeństwa i dyplomatów, że Pekin będzie nadal wywierał nacisk na obronę Tajwanu.

Wizyta Pelosi na Tajwanie w zeszłym tygodniu rozwścieczyła Chiny, które uważają autonomiczną wyspę za swoją własną, i zareagowały uruchomieniem po raz pierwszy testów rakiet balistycznych nad Tajpej, a także porzuceniem niektórych linii dialogu z Waszyngtonem.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dokładny czas trwania i lokalizacja ostatnich ćwiczeń nie są jeszcze znane, ale Tajwan złagodził już ograniczenia lotów w pobliżu sześciu poprzednich chińskich obszarów ćwiczeń otaczających wyspę.

Krótko przed ogłoszeniem ostatnich ćwiczeń prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen spotkała się z wizytującym premierem Saint Vincent i Grenadyn Ralphem Gonsalvesem i powiedziała mu, że była poruszona jego determinacją, by odwiedzić ją pomimo chińskiej presji wojskowej. Czytaj więcej

„Premier Gonsalves powiedział w ostatnich dniach, że chińskie ćwiczenia wojskowe nie przeszkodzą mu w odwiedzaniu przyjaciół na Tajwanie. Te oświadczenia głęboko nas wpłynęły” – powiedział Tsai na przyjęciu powitalnym dla Gonsalvesa w Taipei.

Nie było jasne, czy Tsai zaprosił Gonsalvesa przed czy po wizycie Pelosiego. „Nie ujawniamy wewnętrznego planowania ani komunikacji między rządami” – powiedział minister spraw zagranicznych Tajwanu w odpowiedzi na pytanie Reutera.

Oprócz wystrzelenia 11 pocisków balistycznych krótkiego zasięgu w ciągu ostatnich czterech dni ćwiczeń, chińskie okręty wojenne, myśliwce i drony intensywnie manewrowały wokół wyspy.

READ  Arman Soldin: Dziennikarz AFP zginął w wystrzeleniu rakiety w pobliżu Bachmutu we wschodniej Ukrainie

Na krótko przed zakończeniem tych ćwiczeń w niedzielę około 10 okrętów wojennych z Chin i Tajwanu manewrowało w zwarciu wokół nieoficjalnej środkowej linii Cieśniny Tajwańskiej, według osoby zaznajomionej z sytuacją związaną z planowaniem bezpieczeństwa.

Rozmowy wojskowe na półkach

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że chińskie okręty wojskowe, samoloty i drony symulowały ataki na wyspę i marynarkę wojenną. Powiedział, że wysłał samoloty i statki, aby zareagowały „odpowiednio”.

Tymczasem chińskie Ministerstwo Obrony kontynuowało naciski dyplomatyczne na Stany Zjednoczone, broniąc zawieszenia rozmów wojskowych w proteście przeciwko wizycie Pelosiego.

„Obecna napięta sytuacja w Cieśninie Tajwańskiej została całkowicie sprowokowana i stworzona przez stronę amerykańską z własnej inicjatywy, a strona amerykańska powinna ponosić pełną odpowiedzialność i poważne tego konsekwencje” – powiedział w internetowym poście rzecznik Ministerstwa Obrony Wu Qian.

„Dolna granica nie może zostać złamana, komunikacja wymaga szczerości” – powiedział Wu.

Chiny odwołały w piątek formalne rozmowy dotyczące przywództwa na poziomie teatru działań, koordynacji polityki obronnej i konsultacji wojskowo-morskich w piątek, podczas gdy Pelosi opuścił region.

Pentagon, Departament Stanu i urzędnicy Białego Domu potępili ten ruch, nazywając go nadmierną i nieodpowiedzialną reakcją.

Analitycy ds. bezpieczeństwa i dyplomaci stwierdzili, że zerwanie przez Chiny niektórych z nielicznych kontaktów z armią amerykańską zwiększa ryzyko przypadkowej eskalacji nad Tajwanem w krytycznym momencie. Czytaj więcej

Jeden z amerykańskich urzędników zauważył, że chińscy urzędnicy nie odpowiedzieli na wezwania wysokich rangą urzędników Pentagonu w obliczu napięć w zeszłym tygodniu, ale nie postrzegali tego jako formalnego zerwania więzi z prominentnymi postaciami, takimi jak sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

Zapytany wprost o raporty, rzecznik Ministerstwa Obrony Wu powiedział: „Odpowiednie chińskie środki zaradcze są niezbędnym ostrzeżeniem przed prowokacjami USA i Tajwanu oraz uzasadnioną obroną narodowej suwerenności i bezpieczeństwa”.

(Pekiński newsroom i Sarah Wu w raporcie z Taipei); Pisanie przez Grega Torode. Edytowanie przez Jerry’ego Doyle’a i Raju Gopalakrishnan

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.