21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kontrola nad zrujnowanym miastem we wschodniej Ukrainie jest niepewna

Kontrola nad zrujnowanym miastem we wschodniej Ukrainie jest niepewna

Widok z drona pokazuje pozostałości miasta Marinka zniszczone przez Rosjan w trakcie rosyjskiego ataku na Ukrainę w Marince w obwodzie donieckim na Ukrainie 12 maja 2023 r., na tym zrzucie ekranu uzyskanym z filmu w mediach społecznościowych. Andrey Yermak za pośrednictwem telegramu / REUTERS / File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

1 grudnia (Reuters) – Kontrola nad miastem Marinka we wschodniej Ukrainie, które zostało prawie zniszczone w wyniku ponad rocznych walk, w piątek pozostawała niejasna, ponieważ nieoficjalne doniesienia wskazywały, że siły rosyjskie odniosły pewne zyski.

Większość relacji o Marince, na południowy zachód od kontrolowanego przez Rosję regionalnego centrum Doniecka, opisuje je jako miasto widmo wśród codziennych raportów o siłach ukraińskich broniących różnych obszarów. W 10-tysięcznym mieście nie było już cywilów.

Ukraiński Sztab Generalny w swoim wieczornym raporcie podał, że próbom natarcia sił rosyjskich w kierunku wsi w pobliżu Marinki nie udało się, nie wspomniał jednak nic o ruchach wojsk w mieście.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony nie wspomniało o mieście w swoich komunikatach.

Nieoficjalny rosyjski bloger Rebar wskazał na krążące w mediach społecznościowych zdjęcie przedstawiające siły rosyjskie podnoszące flagę narodową w południowo-zachodniej części miasta. Dodała, że ​​siły ukraińskie nadal kontrolują inne obszary.

Dodała: „Ale jeśli informacje o ruchu sił rosyjskich na południe są dokładne, to odwrót wroga jest sprawą szybko zbliżającą się”.

Ukraińskie konta w mediach społecznościowych wskazywały na rosyjskie natarcie, ale zacytowały żołnierzy odrzucających pomysł, aby siły rosyjskie kontrolowały całe miasto.

„Rosjanie zajmują Marinkę od marca 2022 roku” – napisano w jednym z wpisów na blogu DeepState. „Marinka jest w ruinie od ponad roku”.

Siły rosyjskie, skupione na wschodniej Ukrainie, od połowy października atakują miasto Awdijiwka, 40 km na północ od Marinki. Ukraina twierdzi, że jej siły kontrolują Awdijiwę, choć żaden budynek nie pozostał nienaruszony.

READ  Czwarty członek ogarniętego skandalem japońskiego rządu rezygnuje | Japonia

Rzecznik armii ukraińskiej Wołodymyr Witio w przemówieniu w telewizji ogólnokrajowej nie odniósł się do Marinki ani Awdijwki, ale powiedział, że siły rosyjskie przeprowadzają ataki na wielu odcinkach tysiąckilometrowej linii frontu.

Powiedział, że siły ukraińskie odparły ataki w pobliżu Kobiańska, północno-wschodniego regionu, który Rosja zajęła po swojej inwazji w lutym 2022 r., ale który siły ukraińskie odbiły rok temu.

Siły ukraińskie odzyskały w zeszłym roku duże obszary terytorium w wyniku inwazji na północny wschód kraju, ale kontratak, który rozpoczął się w czerwcu na wschodzie i południu, przyniósł jedynie dodatkowe korzyści.

Prezydent Wołodymyr Zełenski przyznaje, że postęp jest powolny, ale odrzuca wszelkie twierdzenia, że ​​wojna popada w impas.

Relacjonuje Ron Popeski. Pod redakcją Lesliego Adlera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę