28 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Blinken mówi, że pozwolenie Rosji na zastraszanie Ukrainy oznacza „otwarty sezon” na całym świecie

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken rozmawia z mediami po spotkaniu z południowoafrykańskim Departamentem Stosunków Międzynarodowych i Współpracy w Pretorii w RPA 8 sierpnia 2022 r.

Andrzej Harnick | Afp | Obrazy Getty

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że gdyby Rosja mogła bez sprzeciwu zająć terytorium Ukrainy, byłby to „sezon otwarty” na całym świecie.

Szef dyplomaty USA powiedział w poniedziałek podczas wizyty w Afryce.

Dodał, że ważne jest, aby Stany Zjednoczone przeciwstawiły się Rosji, ponieważ jej agresja na Ukrainę zagraża fundamentom systemu międzynarodowego.

Karen Gilchrist

Ambasador Ukrainy przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oskarża Rosję o próbę spowodowania blackoutu

Ambasador Ukrainy przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej powiedział, że rosyjskie siły chcą spowodować zaciemnienie na południu Ukrainy poprzez zbombardowanie jej kompleksu nuklearnego Zaporoże.

Yevni Tsympalyuk wezwał w tym miesiącu do międzynarodowej misji do zakładu, mówiąc, że potrzeba jej jest „pilna”.

Elektrownia atomowa Zaporizhzhya w Enerhodar, obwód Zaporoże, widziana przez drut kolczasty na moście w Nikopolu, obwód dniepropietrowski, środkowa Ukraina.

Publikowanie w przyszłości | Publikowanie w przyszłości | Obrazy Getty

„Wykorzystamy wszystkie możliwe kanały dyplomatyczne, aby zbliżyć Międzynarodową Agencję Energii Atomowej i ONZ do wykonania tego zadania” – powiedział Tsympalyuk dziennikarzom w Wiedniu.

Agencja informacyjna RIA Nowosti cytowała Stałego Przedstawiciela Rosji przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, który powiedział, że Rosja wyraziła chęć ułatwienia tej wizyty.

Karen Gilchrist

Kontrolowane przez Rosję Zaporoże przygotowuje się do referendum w sprawie przystąpienia do Rosji

Powołana przez Rosję administracja obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy podjęła kroki w celu przeprowadzenia referendum w sprawie przystąpienia do Rosji.

Rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti poinformowała, że ​​dekret o rozpoczęciu operacji podpisał Jewgienij Palitskij, szef administracji okupacyjnej w Zaporożu.

Władimir Rogow, członek rady głównej narzuconej przez prorosyjskich separatystów, powiedział, że według RIA Novosti administracja „w 100% przygotowuje się do głosowania”.

„Wszystko idzie dobrze”, powiedział. „Będziemy mieli całkowicie zrozumiałą dla ludzi formułę głosowania. Nie przeprowadzimy żadnych eksperymentów”.

READ  Stany Zjednoczone wzywają do „uporządkowanego i odpowiedzialnego” wycofania sił pokojowych ONZ z Mali

Pojawia się, gdy Ukraina i Rosja przerzucają winę za weekendowe bombardowanie elektrowni jądrowej w regionie, atak, który sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres nazwał „samobójczym”.

Karen Gilchrist

Ukraina ostrzega przed atakiem w Czarnobylu, wzywa do utworzenia strefy zdemilitaryzowanej wokół elektrowni jądrowej

Nad sarkofagiem osłaniającym zniszczony czwarty reaktor elektrowni jądrowej w Czarnobylu 26 kwietnia 2022 r. powstaje gigantyczna kopuła ochronna.

Siergiej Sobinski | AFP | Obrazy Getty

Kijów ostrzegł przed niebezpieczeństwem katastrofy w stylu Czarnobyla i wezwał do uczynienia obszaru wokół zaporoskiej elektrowni atomowej strefą zdemilitaryzowaną po weekendowych atakach artyleryjskich.

Szef Ukraińskiej Państwowej Korporacji Energii Jądrowej Petro Kotin wezwał do wysłania zespołu sił pokojowych do kompleksu jądrowego, którym nadal zarządzają ukraińscy technicy.

„Decyzja, o którą prosimy społeczność międzynarodową i wszystkich naszych partnerów… to wycofanie najeźdźców z terenu stacji i ustanowienie strefy zdemilitaryzowanej na terenie stacji” – powiedział Cotten w telewizji.

Dodał, że „obecność sił pokojowych na tym terenie i przekazanie kontroli nad nim, a następnie stacji na stronę ukraińską również rozwiąże ten problem”.

Telefony nadchodzą kilka godzin po tym, jak sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres określił ostatnie bombardowanie jako „samobójcze” i wezwał międzynarodowych inspektorów do uzyskania dostępu do tego miejsca.

Najgorsza cywilna katastrofa nuklearna na świecie miała miejsce w 1986 r., kiedy wybuchł reaktor w kompleksie w Czarnobylu w północno-zachodniej Ukrainie.

Karen Gilchrist

Finlandia ma rekordową liczbę osób ubiegających się o azyl

Cywile wsiadają do pociągu ewakuacyjnego w Pokorevsku podczas intensywnych walk we wschodniej części Ukrainy.

zdjęcia soby | Lekka rakieta | Obrazy Getty

Finlandia ustanowiła rekordową liczbę osób ubiegających się o azyl po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, donosi AFP, przewyższając poprzedni rekord ustanowiony podczas kryzysu migracyjnego w 2015 roku.

Fińska Służba Imigracyjna stwierdziła w oświadczeniu, że ponad 37 000 osób jest obecnie zarejestrowanych w systemie recepcyjnym, „więcej niż kiedykolwiek”. Dodała, że ​​jedna trzecia uciekających to dzieci.

Według najnowszych danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców ponad 6,3 mln uchodźców uciekło z Ukrainy do Europy.

Karen Gilchrist

Rosja umacnia swoją pozycję i liczebność na południowym froncie Ukrainy

Ukraińskie i brytyjskie władze wojskowe poinformowały, że siły rosyjskie wzmacniają swoje pozycje i liczebność na południowym froncie Ukrainy, najwyraźniej przygotowując się do ukraińskiego kontrataku.

READ  Christo Grozev: Rosja umieszcza zagranicznego dziennikarza śledczego na liście „najbardziej poszukiwanych”.

„Jest prawie pewne, że siły rosyjskie gromadzą się na południu, czekając na ukraiński kontratak lub przygotowując się do ataku” – powiedział brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Dodał, że z Donbasu na południowy zachód kraju nadal przemieszczają się długie konwoje rosyjskich ciężarówek wojskowych, czołgów i artylerii.

Karen Gilchrist

Nie ma podstaw do spotkania Putina z Zełenskim – mówi Kreml

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow czeka na paradę wojskową D-Day na Placu Czerwonym w centrum Moskwy 9 maja 2022 r.

Kirill Kudryavtsev | Afp | Obrazy Getty

Kreml stwierdził, że obecnie nie ma podstaw do spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z jego ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim.

Zapytany o tureckie propozycje mediacji w rozmowach pokojowych, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom podczas telekonferencji, że spotkają się dopiero po „wypełnieniu obowiązków przez negocjatorów z obu stron”.

Rozmowy między Moskwą a Kijowem ugrzęzły od miesięcy, a za brak postępów obie strony obwiniały się nawzajem.

Karen Gilchrist

Sekretarz Generalny ONZ nazywa samobójczy atak na ukraińską elektrownię jądrową

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał do wpuszczenia międzynarodowych inspektorów do elektrowni atomowej w Zaporożu po tym, jak Ukraina i Rosja oskarżyły się nawzajem o zbombardowanie w weekend największego kompleksu nuklearnego w Europie.

Elektrownia atomowa Zaporoże, w kontrolowanym przez Rosję regionie Enerhodar, jest widoczna z Nikopola 27 kwietnia 2022 r.

Ed Jones | Afp | Obrazy Getty

„Każdy atak [on] „Utworzenie elektrowni jądrowej to samobójstwo” – powiedział Guterres na konferencji prasowej w Japonii, gdzie w sobotę uczestniczył w ceremonii upamiętniającej pokój w Hiroszimie, aby uczcić 77. rocznicę pierwszej na świecie bomby atomowej.

Szef rosyjskiej administracji lokalnej Jewgienij Palitski, cytowany przez agencję informacyjną Interfax, powiedział, że pomimo bombardowania kompleks reaktora jądrowego działał „normalnie”.

Siły rosyjskie zdobyły fabrykę w południowo-wschodniej Ukrainie na początku marca, krótko po tym, jak 24 lutego Moskwa zaatakowała sąsiada, ale ukraińscy technicy nadal zarządzają fabryką.

READ  Malezja przejmuje chiński statek podejrzany o plądrowanie wraków z II wojny światowej | wiadomości kryminalne

Karen Gilchrist

Były prezydent Rosji Miedwiediew powiedział, że Moskwa osiągnie swoje cele na Ukrainie

Zastępca przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew uczestniczy w ceremonii złożenia wieńca pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Parku Aleksandrowskim w pobliżu Muru Kremla w Moskwie 22 czerwca 2022 r.

Jekateryna Sztokina | Afp | Obrazy Getty

Były prezydent Rosji i jeden z najbliższych sojuszników prezydenta Władimira Putina Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że Moskwa osiągnie swoje cele w konflikcie na Ukrainie na własnych warunkach.

„Rosja prowadzi specjalną operację wojskową na Ukrainie i osiąga pokój na naszych warunkach” – powiedział w wywiadzie dla rosyjskiej agencji informacyjnej TASS Miedwiediew, zastępca szefa Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa.

Ostrzegł również, że Zachód ma długoterminowy plan zniszczenia Rosji, powołując się na ekspansję militarną NATO: „Cel jest jeden: zniszczyć Rosję” – powiedział.

Karen Gilchrist

Z Ukrainy wypływają dwa statki zbożowe wraz z otwarciem trzeciego portu

Statek pod banderą turecką przewożący zboże z Ukrainy przybija do portu Derince, Kocaeli w Turcji, 8 sierpnia 2022 r.

Agencja Anadolu | Agencja Anadolu | Obrazy Getty

Władze ukraińskie i tureckie poinformowały, że dwa inne statki przewożące kukurydzę i soję opuściły ukraińskie porty na Morzu Czarnym.

Statki – jeden przewożący 11 000 ton soi, a drugi 48 458 ton kukurydzy – płynęły odpowiednio do Włoch i Turcji. Tymczasem trzeci port, Piwdennyj, został otwarty w poniedziałek, zwiększając napięte możliwości eksportowe kraju.

Dziesięć ładunków opuściło ukraińskie brzegi od zeszłego tygodnia na mocy nowej umowy wynegocjowanej przez Turcję i ONZ w celu złagodzenia pogłębiającego się globalnego kryzysu żywnościowego.

Do tej pory około 243 000 ton kukurydzy zostało wyeksportowanych z Ukrainy na siedmiu statkach od pierwszego wypłynięcia 1 sierpnia, wynika z danych Reutera z tureckiego Ministerstwa Obrony. Inne statki przewoziły 11 tys. ton soi, 6000 ton oleju słonecznikowego i 45 tys. ton proszku słonecznikowego.

Karen Gilchrist

Przeczytaj poprzednią relację na żywo CNBC tutaj: