14 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Członek izraelskiego gabinetu wojennego Gantz powiedział, że zrezygnuje bez nowego planu wojennego

Członek izraelskiego gabinetu wojennego Gantz powiedział, że zrezygnuje bez nowego planu wojennego

DEIR BALAH (Strefa Gazy) – Benny Gantz, popularny centrowiec w trzyosobowym izraelskim rządzie wojennym, zagroził w sobotę rezygnacją z rządu, jeśli w ciągu trzech tygodni nie przyjmie on nowego planu dla Strefy Gazy. Wojna w GazieJest to posunięcie, które uzależniłoby premiera Benjamina Netanjahu od jego skrajnie prawicowych sojuszników.

Oświadczenie to pogłębia podział w izraelskim przywództwie po ponad siedmiu miesiącach wojny, podczas której Izrael nie osiągnął jeszcze wyznaczonych celów, jakim było rozbicie Hamasu i zwrot dziesiątek zakładników porwanych przez grupę zbrojną w ataku z 7 października.

Gantz przedstawił sześciopunktowy plan obejmujący powrót zakładników, zakończenie rządów Hamasu, rozbrojenie w Strefie Gazy i utworzenie międzynarodowej administracji do spraw cywilnych. Wspiera także wysiłki na rzecz normalizacji stosunków z Arabią Saudyjską i rozszerzenia służby wojskowej na wszystkich Izraelczyków.

Dał termin do 8 czerwca.

„Jeśli wybierzesz drogę fanatyków i poprowadzisz cały naród w otchłań, będziemy zmuszeni opuścić rząd” – powiedział.

Gantz, wieloletni rywal polityczny Netanjahu, dołączył do jego koalicji i gabinetu wojennego na początku wojny.

Odejście byłego szefa sztabu wojskowego i ministra obrony pozostawiłoby Netanjahu jeszcze bardziej zobowiązanym wobec swoich skrajnie prawicowych sojuszników, którzy przyjęli twarde stanowisko w negocjacjach w sprawie zawieszenia broni i uwolnienia zakładników i którzy uważają, że Izrael powinien zająć Gazę i odbudować Żydów . tam osady.

Gantz przemawiał kilka dni po tym, jak izraelski minister obrony Yoav Galant, trzeci członek gabinetu wojennego, ogłosił, że nie pozostanie na stanowisku, jeśli Izrael zdecyduje się ponownie zająć Gazę. Galant też Zadzwonił do rządu Opracowanie planów dla palestyńskiej administracji enklawy.

W tym, co wielu uzna za zawoalowaną krytykę Netanjahu, Gantz powiedział, że „względy osobiste i polityczne zaczęły przenikać do najświętszego ze świętych bezpieczeństwa Izraela”. Krytycy Netanjahu zarzucają premierowi dążenie do przedłużenia wojny w celu uniknięcia przeprowadzenia nowych wyborów, czemu Netanjahu zaprzecza.

READ  Śmiertelny myśliwiec rozbija się o rosyjski budynek w Jejsku | wieści wojenne między Rosją a Ukrainą

Sondaże wskazują, że w wyborach zastąpiony zostanie Netanjahu, a na kolejnego premiera najbardziej prawdopodobnym kandydatem będzie Gantz. Naraziłoby to Netanjahu na proces pod zarzutem długotrwałych zarzutów korupcyjnych.

„Naród Izraela was obserwuje” – powiedział Gantz w swoim przemówieniu skierowanym do Netanjahu w godzinach największej oglądalności.

Netanjahu znajduje się pod rosnącą presją na wielu frontach. Twardogłowi w jego rządzie chcą, aby atak wojskowy na miasto Rafah, położone na dalekim południu Strefy Gazy, był kontynuowany i miał na celu zmiażdżenie Hamasu. Stany Zjednoczone i inni, ich największy sojusznik, ostrzegali przed atakami na miasto, w którym schroniła się ponad połowa z 2,3 miliona mieszkańców Gazy, a obecnie uciekły setki tysięcy, i tak się stało. Groził Zmniejszenie wsparcia dla kryzysu humanitarnego w Gazie.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan ma w najbliższy weekend odwiedzić Arabię ​​Saudyjską i Izrael, aby omówić wojnę, a w niedzielę ma spotkać się z Netanjahu. Kto ogłosił I że Izrael będzie „samotny”, jeśli będzie to konieczne.

Wielu Izraelczyków, którzy niepokoją się sytuacją zakładników i oskarżają Netanjahu o przedkładanie interesów politycznych ponad wszystko inne, chce porozumienia w sprawie zaprzestania walk i uwolnienia ich. W piątek pojawiła się nowa frustracja, kiedy armia ogłosiła, że ​​jej siły są w Gazie Znaleziono ciała trzech zakładników Hamas zabił go w ataku 7 października. W sobotę ogłoszono, że znaleziono ciało czwartego zakładnika.

Niedawne rozmowy mające na celu zawieszenie broni, w których pośredniczył Katar, Stany Zjednoczone i Egipt, nie przyniosły wiele. Niepewna jest także wizja powojenna.

Wojna rozpoczęła się po ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października, w wyniku którego zginęło 1200 osób, a 250 zostało zakładników. Izrael twierdzi, że w Gazie nadal przetrzymuje się około 100 zakładników oraz ciała około 30 innych osób.

Lokalni urzędnicy ds. zdrowia twierdzą, że w izraelskim ataku zginęło ponad 35 000 Palestyńczyków w Gazie, a setki innych zginęło na okupowanym Zachodnim Brzegu.

READ  Christo Grozev: Rosja umieszcza zagranicznego dziennikarza śledczego na liście „najbardziej poszukiwanych”.

Gantz powtórzył wezwanie Netanjahu do zwrotu dziesiątek zakładników, zakończenia rządów Hamasu i rozbrojenia regionu. Stwierdził jednak również, że należy tam utworzyć administrację międzynarodową, co wydaje się wykluczać długoterminową izraelską okupację.

Netanjahu powiedział, że Izrael utrzyma otwartą kontrolę bezpieczeństwa nad Gazą i będzie współpracował z lokalnymi Palestyńczykami, którzy nie są powiązani z Hamasem ani wspieraną przez Zachód Autonomią Palestyńską, która rządzi częściami okupowanego przez Izrael Zachodniego Brzegu. Ale Netanjahu powiedział również, że nie da się zaplanować takiej powojennej władzy przed pokonaniem Hamasu.

W marcu Gantz spotkał się z urzędnikami amerykańskimi w Waszyngtonie, aby omówić wojnę, co spotkało się z naganą ze strony Netanjahu. Powszechnie oczekiwano, że opuści rząd po zakończeniu intensywnych walk w Gazie, co będzie sygnałem końca okresu jedności narodowej ustanowionego po ataku z 7 października.

___

Kraus i Jeffrey meldowali się z Jerozolimy. Współautor prasowy Sam Mednick w Tel Awiwie przyczynił się do powstania tego raportu.

___

Śledź relację AP z wojny https://apnews.com/hub/israel-hamas-war