29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Yang Hengjun: Australia jest zbulwersowana wyrokiem śmierci w zawieszeniu wydanym na pisarza

Yang Hengjun: Australia jest zbulwersowana wyrokiem śmierci w zawieszeniu wydanym na pisarza

PEKIN (AP) – W poniedziałek chiński sąd wydał wyrok śmierci w zawieszeniu na urodzonego w Chinach australijskiego blogera poświęconego demokracji. Rząd australijski, który wielokrotnie Podniósł swoją sprawę Po latach stwierdził, że to coś strasznego.

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Wang Wenbin powiedział, że Yang Hengjun został skazany za szpiegostwo i skazany na śmierć w zawieszeniu na dwa lata. Wyroki te często są zamieniane na dożywocie po dwóch latach.

„Rząd australijski jest zbulwersowany” – stwierdziła w oświadczeniu australijska minister spraw zagranicznych Penny Wong. „To straszna wiadomość dla doktora Yanga, jego rodziny i wszystkich, którzy go wspierali”.

Yang, były chiński dyplomata i agent bezpieczeństwa państwa, który stał się komentatorem politycznym i autorem powieści szpiegowskich w Australii, został aresztowany 19 stycznia 2019 r., kiedy wraz z żoną i nastolatkiem przybył z Nowego Jorku do miasta Guangzhou w południowych Chinach. córka.

On był Próbowałem za zamkniętymi drzwiami W maju 2021 r. nie ujawniono szczegółów jego sprawy. Yang, który przyjął obywatelstwo australijskie w 2002 r., zaprzeczył, jakoby pracował jako szpieg na rzecz Australii lub Stanów Zjednoczonych.

Jego rodzina stwierdziła, że ​​jest zszokowana i zdruzgotana. „Przebywa w więzieniu, ponieważ reprezentuje prawdę, demokrację i pełną szacunku wymianę racjonalnych idei” – przekazała rodzina za pośrednictwem rzecznika.

Przyjaciel z Australii oskarżył Chiny o sfabrykowanie sprawy szpiegostwa przeciwko Yangowi.

„To skandaliczne prześladowanie polityczne publikacji Yang, które bronią uniwersalnych wartości, takich jak prawa człowieka, demokracja i praworządność, a także przejścia Chin w stronę demokracji konstytucyjnej” – powiedział Feng Zhongyi, profesor nadzwyczajny na Politechnice Sydnej. Oświadczenie drogą mailową.

W liście do swoich dzieci z sierpnia ubiegłego roku Yang napisał, że nie był narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych od ponad czterech lat. Rodzinie powiedział, że obawia się, że umrze w areszcie Po tym, jak zdiagnozowano u niego torbiel nerki, co skłoniło jego zwolenników do zażądania jego zwolnienia w celu leczenia.

READ  Izraelski premier Netanjahu i lider opozycji Gantz tworzą nadzwyczajny rząd jedności Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Minister spraw zagranicznych Australii oświadczyła w swoim oświadczeniu, że Australia „przekaże naszą odpowiedź w najostrzejszych słowach” i będzie nadal nalegać na jego interesy i dobro, w tym odpowiednią opiekę medyczną.

Wang, rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, powiedział, że sąd chroni prawa procesowe Yanga i doprowadził do obecności strony australijskiej na poniedziałkowym orzeczeniu, prawdopodobnie mając na myśli dyplomatę lub dyplomatów z ambasady australijskiej.

W październiku ubiegłego roku Australijska dziennikarka Qing Li została zwolniona po ponad trzech latach Przebywa w areszcie w Chinach, oskarżony o złamanie zakazu za pośrednictwem transmisji telewizyjnej w państwowej stacji telewizyjnej.

W ostatnich latach trudna sytuacja Yanga i Chenga często pojawiała się w porządku obrad spotkań na wysokim szczeblu między obydwoma krajami.

___

Smith doniósł z Sydney. Współpracująca pisarka prasowa Semina Mestrino z Tajpej na Tajwanie wniosła swój wkład w powstanie tego raportu.