22 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Indie są „głęboko zasmucone” zabójstwem byłego oficera armii pracującego dla Organizacji Narodów Zjednoczonych w Gazie  Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Indie są „głęboko zasmucone” zabójstwem byłego oficera armii pracującego dla Organizacji Narodów Zjednoczonych w Gazie Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Wibhav Anil Kale to pierwszy międzynarodowy pracownik ONZ zabity od 7 października na oblężonych terytoriach palestyńskich.

Rząd Indii wyraził „głębokie zasmucenie” śmiercią jednego z emerytowanych oficerów armii, który pracował dla Organizacji Narodów Zjednoczonych podczas podejrzanego izraelskiego nalotu na Strefę Gazy.

Wibhav Anil Kale (46 lat) przeszedł na emeryturę w stopniu pułkownika armii indyjskiej w 2022 r. i pracował jako oficer ds. koordynacji bezpieczeństwa w Departamencie Bezpieczeństwa ONZ w oblężonym obszarze Rafah w Gazie.

Wraz z kolegą jechał do Szpitala Europejskiego Gaza w Rafah, kiedy w poniedziałek zaatakowano ich samochód. W napadzie ranny został jego kolega.

„Składamy najszczersze kondolencje jego rodzinie i bliskim” – stwierdzono w środowym oświadczeniu indyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, nie wspominając o okolicznościach śmierci Kale’a.

„Nasze Stałe Przedstawicielstwo przy ONZ w Nowym Jorku oraz nasze misje w Tel Awiwie i Ramallah zapewniają wszelką pomoc w powrocie szczątków do Indii i w dalszym ciągu kontaktują się z odpowiednimi władzami w sprawie dochodzenia w sprawie incydentu” – czytamy w oświadczeniu. .

Indyjska stacja NDTV podała w swoim raporcie, że Kali pozostawił żonę Amrutę i dwójkę nastoletnich dzieci, syna Vedanta i córkę Radhikę.


Tymczasem Organizacja Narodów Zjednoczonych oświadczyła, że ​​wszczęła dochodzenie w sprawie „nieznanego” nalotu, w wyniku którego 7 października zginął jej pierwszy członek międzynarodowego personelu w Gazie, poinformował we wtorek zastępca rzecznika Sekretarza Generalnego ONZ.

Farhan Haq powiedział, że Organizacja Narodów Zjednoczonych utworzyła komisję ustalającą fakty w celu ustalenia odpowiedzialności za atak. Dodał: „Śledztwo jest wciąż na bardzo wczesnym etapie, a szczegóły incydentu są nadal weryfikowane ze stroną izraelską”. [army],” Powiedział.

Dodał, że obecnie w Gazie przebywa 71 międzynarodowych pracowników Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Izrael przenika w głąb Rafah w południowej Gazie, gdzie ponad milion Palestyńczyków szukało schronienia, a jego siły zbombardowały we wtorek północny Strefę Gazy w ramach jednych z najcięższych ataków od miesięcy.

READ  60 lat ulewnych deszczów w południowych Chinach

Międzynarodowi sojusznicy Izraela i organizacje humanitarne wielokrotnie ostrzegały przed wtargnięciem lądowym do Rafah. Główna agencja pomocy ONZ w Gazie, UNRWA, szacuje, że od początku tego miesiąca z miasta uciekło około 450 000 osób.

Władze palestyńskie twierdzą, że kampania naziemna i powietrzna rozpoczęta przez Izrael w Gazie od 7 października doprowadziła do zabicia ponad 35 000 osób i wysiedlenia większości z 2,3 miliona mieszkańców Strefy Gazy z domów.