20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadora Chin po tym, jak trzem z nich postawiono zarzuty szpiegostwa

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadora Chin po tym, jak trzem z nich postawiono zarzuty szpiegostwa

  • Autor: Gordon Kurera, korespondent ds. bezpieczeństwa i Aoife Walsh
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadora Chin po tym, jak trzy osoby zostały oskarżone o pomoc służbom wywiadowczym w Hongkongu.

Podczas spotkania z Zheng Zeguangiem urzędnicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych potępili „niedawny wzorzec zachowań” Chin, w tym cyberataki.

W poniedziałek trzem mężczyznom postawiono w Wielkiej Brytanii zarzuty popełnienia przestępstw na podstawie prawa dotyczącego bezpieczeństwa narodowego.

Hongkong wezwał brytyjskich urzędników do przedstawienia „pełnych szczegółów” oskarżeń.

Chiny, w ramach których Hongkong funkcjonuje jako specjalny region administracyjny, odpierają zarzuty mówiące o zaangażowaniu w miasto ich służb wywiadowczych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że przekazało Chengowi informację, że „niedawny wzorzec zachowań Chin wobec Wielkiej Brytanii, obejmujący cyberataki, doniesienia o powiązaniach szpiegowskich i przyznawanie nagród”, jest „nie do przyjęcia”.

W oświadczeniu chińska ambasada określiła te zarzuty jako „bezpodstawne i oszczercze”.

Oznajmiła, że ​​złożyła skargę do rządu Wielkiej Brytanii w związku z „niewłaściwym zachowaniem”, w tym „nieuzasadnionym oskarżeniem” przeciwko rządowi Hongkongu.

Cheng „złożył stronie brytyjskiej bardziej poważne oświadczenia w sprawie niezgodnego z prawem zachowania Wielkiej Brytanii, w tym jej bezpodstawnego oskarżenia” przeciwko rządowi Hongkongu.

Chee Leung (Peter) Wai (38 l.), Matthew Trickett (37 l.) i Chung Pyo Yuen (63 l.) zostali oskarżeni o wyrażenie zgody na gromadzenie informacji, obserwację i oszustwa, które mogą w istotny sposób pomóc zagranicznemu wywiadowi w okresie od 20 grudnia 2023 r. do grudnia 2. . Może.

Way jest funkcjonariuszem brytyjskich służb granicznych, pan Trickett jest urzędnikiem imigracyjnym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i przez sześć lat służył w Royal Marine.

Przywódca Hongkongu John Lee oświadczył we wtorek, że nie znał Yuena osobiście po tym, jak zdjęcie dwóch mężczyzn zrobione rzekomo w 2002 r. zaczęło krążyć w Internecie i mediach.

Lee potwierdził na konferencji prasowej, że on i jego mąż Yuen są na zdjęciu – podobno pochodzi z ceremonii wręczenia dyplomów na australijskim Uniwersytecie Charlesa Stuarta – ale powiedział: „Moje wrażenie na temat tej osoby to tylko to zdjęcie”.

Powiedział także reporterom, że jego rząd zwrócił się do rządu Wielkiej Brytanii o więcej informacji na temat zarzutów i „czeka na odpowiedź”.

Trzej oskarżeni nie złożyli jeszcze żadnych wyjaśnień i zostali zwolnieni za kaucją do 24 maja, kiedy mają stawić się w Old Bailey.

Sędzia okręgowy Luisa Sciorra nałożyła warunki, które obejmują godzinę policyjną od 10:00 do 5:00, składanie cotygodniowych raportów na lokalnym komisariacie policji, zakaz podróży międzynarodowych i urządzeń służących do zgłaszania policji używanych w celu uzyskania dostępu do Internetu.

Downing Street stwierdziło, że oskarżenia są „głęboko niepokojące” i że premier „dziękuje policji za jej pracę, która zapewniła nam bezpieczeństwo”.

Skomentuj zdjęcie, Chi Leung (Peter) Wai, Matthew Trickett i Chung Pyo (Billy) Yuen mają ponownie stawić się w sądzie w przyszłym tygodniu.