22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Bruksela ugina się pod protestami rolników, obniżając cele środowiskowe

Bruksela ugina się pod protestami rolników, obniżając cele środowiskowe

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

Bruksela odrzuci plan zmniejszenia o połowę zużycia pestycydów, co będzie stanowić dalsze ustępstwo wobec protestujących rolników, którzy przerazili rządy UE, i stanowi kolejny cios dla ich programu ochrony środowiska.

Wycofanie się przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen wpisuje się w szersze ograniczanie jej zielonych ambicji i ma na celu uspokojenie rolników – kluczowego elektoratu centroprawicowej partii, która stara się pozostać najsilniejszą grupą parlamentarną UE w wyborach. tego lata.

Zielony program Von der Leyen był ważną częścią jej manifestu mającego zapewnić jej poparcie dla jej wyboru na przewodniczącą Komisji w 2019 r. Jednak reakcja na jego wdrożenie, zaostrzona przez rosnące ceny energii i inflację spowodowaną wojną Rosji z Ukrainą, skomplikowała jej oczekiwaną ofertę . Na drugą pięcioletnią kadencję szefa władzy wykonawczej Unii Europejskiej.

We wtorkowym przemówieniu do Parlamentu Europejskiego von der Leyen powiedziała, że ​​Komisja przedstawiła propozycję ograniczenia stosowania pestycydów „w szczytnym celu, jakim jest zmniejszenie ryzyka stwarzanego przez chemiczne środki ochrony roślin”.

Przyznała jednak, że problemy stojące przed rolnikami „nasiliły się w ostatnich latach”, twierdząc, że inicjatywa stała się „symbolem polaryzacji” i że zasugerowałaby swoim kolegom komisarzom jej wycofanie. Przyznała, że ​​została już zablokowana przez państwa członkowskie i europosłów.

Na tę wiadomość akcje Bayera, największego producenta pestycydów w Unii Europejskiej, wzrosły o 2 procent.

Decyzja ta stanowi najnowsze odejście od zielonej agendy Unii Europejskiej w związku z powszechnymi protestami rolników. Bruksela w swoim zaleceniu w sprawie przełomowego celu klimatycznego na rok 2040, który ma zostać ogłoszony we wtorek, odrzuciła także szczegółowe wytyczne dotyczące emisji z rolnictwa.

READ  Nepal: Szokujące wideo rzekomo pokazuje ostatnie chwile w kabinie przed śmiertelną katastrofą samolotu

W ostatnich tygodniach demonstracje organizowane przez grupy rolnicze stawały się coraz bardziej destrukcyjne i rozprzestrzeniły się na kilka państw członkowskich UE, w tym Niemcy, Francję, Belgię, Polskę i Rumunię. We wtorek hiszpańscy rolnicy zorganizowali demonstracje w kilku obszarach.

Aby stłumić protesty, które spowodowały ogromne szkody w miastach takich jak Paryż i Bruksela, Komisja zgodziła się złagodzić część swojego programu ochrony środowiska, w tym złagodzić planowane przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt i umożliwić uprawę gruntów, które w przeciwnym razie pozostałyby odłogiem. Odnowa przyrody.

Według urzędnika tej grupy, oświadczenie Von der Leyen nastąpiło po tym, jak w weekend spotkała się z presją ze strony członków swojej konserwatywnej grupy politycznej, Europejskiej Partii Ludowej.

Europejska Partia Ludowa, największe ugrupowanie w Parlamencie Europejskim, jest coraz bardziej zaniepokojona przekształceniem społeczności rolniczych w partie skrajnie prawicowe w wyborach, które odbędą się w czerwcu na szczeblu Unii Europejskiej.

Manfred Weber, szef grupy EPP, powiedział w przemówieniu po przemówieniu von der Leyen, że grupa zażądała, aby rolników traktować „poważnie”.

Zawsze rozumieliśmy, że rolnicy są obywatelami i nie chcą być pozostawieni [green] Ideologie, które im wszystko dyktują.”

Ustawa o odtworzeniu zniszczonej przyrody, postrzegana jako jeden z filarów planu UE mającego na celu wywiązanie się ze swoich międzynarodowych zobowiązań w zakresie ochrony środowiska, zawiera większość przepisów, które miałyby wpływ na grunty rolne, usunięta przez centroprawicowych eurodeputowanych.

Propozycja pestycydów utknęła już w martwym punkcie po tym, jak kilka państw członkowskich i posłowie do Parlamentu Europejskiego stwierdzili, że nie ma wystarczających alternatyw dla produktów chemicznych, z których część szkodzi środowisku i może być szkodliwa dla ludzi.

Ponadto urzędnicy UE przyznają, że jest mało prawdopodobne, aby propozycje poprawy traktowania zwierząt transportowanych na rynki, do rzeźni lub za granicę zostały przyjęte przed czerwcowymi wyborami.

READ  Bitwa o Mariupol utrudnia ratowanie cywilów uwięzionych w teatrze | Ukraina

Lawrence Tubiana, dyrektor generalny Europejskiej Fundacji Klimatycznej i główny pomysłodawca paryskiego porozumienia klimatycznego, powiedział, że Unia Europejska, jeśli chce osiągnąć swoje cele klimatyczne, stoi przed „głównym wyzwaniem inwestycyjnym” w rolnictwie i innych sektorach.

Stwierdziła jednak, że krytyka unijnych przepisów klimatycznych jako „antyrolniczych” jest równoznaczna z „dezinformacją”, dodała, że ​​rolnicy zasługują na to, aby politycy zasłużyli na to, aby ich wysłuchali.

Przywódcy UE potrzebują „sprawiedliwego planu transformacji dla sektora, aby osiągnąć cele klimatyczne, a tym samym zapewnić długoterminowe bezpieczeństwo żywnościowe” – powiedziała Julia Bognar, kierownik wydziału użytkowania gruntów i klimatu w Europejskim Instytucie Polityki Środowiskowej.