15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Setki osób są zaginione, a liczba ofiar śmiertelnych pożarów w Chile sięga 122

Setki osób są zaginione, a liczba ofiar śmiertelnych pożarów w Chile sięga 122

SANTIAGO, Chile (AP) – Wolontariusze w środkowym Chile próbowali w poniedziałek usunąć zwęglony metal, potłuczone szkło i inne śmieci z dzielnic Zniszczone przez pożary lasów W ciągu ostatnich kilku dni władze podniosły liczbę ofiar śmiertelnych do 122. Setki osób nadal uznane są za zaginione.

Wydawało się, że pożary przygasły w poniedziałek rano po intensywnych pożarach, które trwały od piątku na wschodnim krańcu Viña del Mar. Dwa inne miasta w regionie Valparaiso, Quilpe i Villa Alemana, również zostały poważnie zniszczone. Prezydent Gabriel Burić W niedzielę powiedział, że w okolicy spalono co najmniej 3000 domów.

Marisol Prado, dyrektor chilijskiej służby kryminalistycznej, powiedziała, że ​​w poniedziałkowe popołudnie liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o 10, co zwiększa liczbę ofiar do 122.

Prado powiedział, że wiele ciał jest w złym stanie i trudnych do zidentyfikowania, ale dodał, że pracownicy medycyny sądowej pobiorą próbki materiału genetycznego od osób, które zgłosiły zaginięcie swoich bliskich.

Burmistrz Viña del Mar Macarena Ripamonte powiedziała, że ​​w liczącym około 300 000 mieszkańców mieście zaginęło co najmniej 370 osób.

Pożary spustoszyły kilka dzielnic zbudowanych niepewnie w górach wznoszących się na wschód od Viña del Mar, również popularnego kurortu nadmorskiego.

Priscilla Rivero, szefowa kuchni z dzielnicy Alto Miraflores, powiedziała, że ​​płomienie przeniosły się z pobliskiego wzgórza do jej domu po około 15 minutach.

Powiedziała, że ​​gdy zobaczyła zbliżający się ogień, przeniosła swoje dzieci w bezpieczne miejsce, ale zanim wróciła, aby uratować część swojego dobytku, jej dom płonął, a z okien widać było płomienie.

„To miejsce, w którym mieszkaliśmy przez całe życie” – powiedział Rivero. „To bardzo smutne widzieć to zniszczone, tracić nasze wspomnienia, zdjęcia, zdjęcia ze ślubu moich rodziców, ale część z tego pozostanie w naszych sercach”.

READ  Ukraina nasila wezwania do ewakuacji w związku z atakami Rosji na północnym wschodzie: aktualizacje na żywo

Szkoły i inne budynki użyteczności publicznej w Viña del Mar oraz w stolicy Santiago służą obecnie jako magazyny, w których ludzie przekazują dary w postaci wody, żywności, świec i łopat dla ofiar pożarów.

W Viña del Mar i sąsiednich miastach Villa Alemana i Coeli policja poprosiła osoby, które nie zostały dotknięte pożarami, aby pozostały w domach, aby zespoły ratownicze mogły łatwiej się przemieszczać.

W poniedziałek setki osób dotkniętych pożarami wróciły do ​​swoich domów, aby przeszukać gruzy. Wielu twierdziło, że wolą spać w pobliżu swoich domów, aby uniemożliwić złodziejom zajęcie reszty ich majątku lub ziemi, na której zbudowano ich domy.

____

Rueda doniósł z Bogoty w Kolumbii

____

Śledź relację AP z Ameryki Łacińskiej i Karaibów https://apnews.com/hub/latin-america