5 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Stany Zjednoczone wysyłają pojazdy Stryker i więcej broni na Ukrainę: aktualizacje na żywo

kredyt…Agencja Metin Aktas/Anadolu, za pośrednictwem Getty Images

Ukraina powołała komisję do zbadania przyczyn katastrofy helikoptera, w której w tym tygodniu zginęło 14 osób, w tym minister spraw wewnętrznych kraju, powiedział w czwartek rzecznik ukraińskich sił powietrznych, ale prawdopodobnie zajmie to tygodnie.

Helikopter spadł w środę w pobliżu przedszkola i budynku mieszkalnego w miasteczku Browary pod Kijowem, powodując poważne zniszczenia i zniszczenia. Panika między rodzicami a dziećmi którzy byli w szkole. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał to „straszną tragedią”.

Jednym z zaufanych doradców Zełenskiego był minister spraw wewnętrznych Denis Monasterysky. Incydent pozostawił próżnię na szczycie ministerstwa, ponieważ Kijów przygotowuje się do ewentualnej rosyjskiej ofensywy na wiosnę i jest ostrzeliwany atakami rakietowymi i dronami na jego infrastrukturę energetyczną.

Wiceminister zdrowia Irina Mikichak powiedziała, że ​​Ukraina wyśle ​​sześciu ocalałych z wypadku za granicę na leczenie oparzeń. Powiedziała, że ​​ta szóstka, w tym dzieci, to „najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane przypadki” po wypadku, chociaż dodała w wystąpieniu w ukraińskiej telewizji, że „żaden z nich nie jest w stanie krytycznym ani zagrażającym życiu”.

Dodał, że zostali już przeniesieni na oddział oparzeń w stołecznym szpitalu, nie podając szczegółów miejsca docelowego. Ukraińskie państwowe pogotowie ratunkowe poinformowało w środę, że w szpitalu leczonych jest 25 osób, w tym 11 dzieci.

Urzędnicy na pokładzie helikoptera jechali do strefy działań bojowych – powiedział Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy. Według Rady Najwyższej zginął także pierwszy wiceminister spraw wewnętrznych Jewgienij Jenin. oraz Jurij Lobkowicz, sekretarz stanu w ministerstwie.

Dokładna przyczyna zderzenia — czy to awaria mechaniczna, błąd pilota, czynniki środowiskowe czy sabotaż — pozostaje nieznana. Rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat powiedział w czwartek w ukraińskiej telewizji, że komisji śledczej „będzie dużo czasu”, zanim dojdzie do konkluzji.

READ  Bolsonaro sprzeciwia się przegranej wyborów w Brazylii i chce unieważnienia głosów

„Zbierana jest każda część helikoptera, każdy szczegół, który może coś powiedzieć, dać więcej informacji o tym, co się stało” – powiedział. „To nie jest kwestia kilku dni. Konieczne jest pełne ustalenie i poznanie szczegółów tego, co wydarzyło się tego dnia.”

Incydent miał miejsce, gdy Kijów wznowił swoje dyplomatyczne starania o zdobycie najbardziej śmiercionośnej broni od sojuszników, którzy martwią się, że ukraińskie wojsko nie ma czasu na przełamanie impasu z siłami rosyjskimi, zanim Moskwa przeprowadzi kolejny atak naziemny.

Monastryski, najwyższy rangą ukraiński urzędnik państwowy, który zginął od czasu inwazji rosyjskiej w lutym, nadzorował dziesiątki tysięcy Ukraińców walczących w obronie swojego kraju w ramach policji, gwardii narodowej i jednostek granicznych.

W tym tygodniu kierował również działaniami ratowniczymi i naprawczymi w Dnieprze, gdzie Rosyjski pocisk zabił 45 osób W jednym z najbardziej brutalnych ataków na ludność cywilną w czasie wojny, która trwała prawie rok.

W swoim wieczornym przemówieniu w środę Zełenski powiedział, że obowiązki pana Monastyrskiego zostały ponownie rozdzielone i że szef policji krajowej Ihor Klimenko będzie kierował ministerstwem do czasu wybrania zastępcy.