24 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wyższy rosyjski urzędnik zginął w nalocie HIMARS na piekarnię Łysychańsk: Moskwa

Wyższy rosyjski urzędnik zginął w nalocie HIMARS na piekarnię Łysychańsk: Moskwa

W poniedziałek urzędnicy ogłosili, że wyższy rangą rosyjski urzędnik zginął w nalocie przeprowadzonym przez Ukrainę na piekarnię w okupowanym przez Rosję mieście Łysiczańsk w ukraińskim obwodzie ługańskim.

Aleksiej Potyliszczenko był mianowanym przez Kreml Ministrem ds. Sytuacji Nadzwyczajnych samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej. [LPR] W regionie Donbasu na Ukrainie. Rosyjskie państwowe agencje informacyjne RIA Nowosti i TASS podały, powołując się na źródła, że ​​mężczyzna zginął w sobotnim ataku. Newsweek Skontaktowałem się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Ukrainy w celu uzyskania komentarza za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Ukraińskie wojsko nadzoruje wystrzelenie rakiety M142 HIMARS w kierunku Bachmuta 18 maja 2023 r. w obwodzie donieckim na Ukrainie. Kijów otrzymał system HIMARS w ramach międzynarodowych programów pomocy wojskowej, mający pomóc…


Serhij Mikhalchuk/Global Images Ukraina/Getty Images

Śmierć Putiliczenki Zostało to później potwierdzone przez Samozwańczy szef regionu Kremla Leonid Pasichnik.

„Był to odważny człowiek o żelaznym charakterze i wielkim harcie ducha. Bronił Ługańskiej Republiki Ludowej w szeregach milicji ludowej, a następnie pracował w Ministerstwie Sytuacji Nadzwyczajnych Ługańskiej Republiki Ludowej” – napisał Pasznik na swoim kanale Telegram. w poniedziałek.

Dodał: „Z pewnością zemścimy się na wrogu za jego śmierć i za śmierć wszystkich, którzy padli ofiarą nieludzkiego bombardowania Łysiczańska”.

Pasicznik powiedział, że osobiście znał Poteleszczenkę „jako wysokiej klasy profesjonalistę”. Złożył kondolencje rodzinie i przyjaciołom.

Powołując się na przedstawicieli Komitetu Śledczego Rosji, rosyjska gazeta RTVI podała, że ​​nalot został prawdopodobnie przeprowadzony przez Ukrainę przy użyciu amerykańskiego systemu rakiet artyleryjskich wysokiej mobilności (HIMARS). Newsweek Nie byli w stanie samodzielnie zweryfikować, czy w ataku użyto broni.

READ  AKTUALIZACJE NA ŻYWO: Zwiększają się tłumy na Halloween w Seulu

Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowało w sobotę, że w wyniku ukraińskiego bombardowania piekarni zginęło co najmniej 28 osób.

Ukraińscy urzędnicy nie skomentowali zdarzenia ani nie przyznali się do ataku.

Paschnik powiedział w sobotę, że w chwili bombardowania piekarnia była pełna cywilów.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała o ataku: „Według wstępnych danych do ataku wykorzystano zachodnią broń”.

Dodała: „Obywatele Unii Europejskiej muszą wiedzieć, w jaki sposób wykorzystywane są ich podatki. Wykorzystuje się je do zakupu śmiercionośnych systemów broni i wysyłania ich do reżimu w Kijowie, który wykorzystuje je do zabijania cywilów”.

Do tej pory Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie 39 rakiet HIMARS w ramach pakietów pomocy wojskowej.

26 stycznia w mediach społecznościowych pojawiło się wideo pokazujące moment, w którym siły kijowskie zaatakowały grupę pilotów dronów na rosyjskim poligonie w obwodzie donieckim we wschodniej Ukrainie przy użyciu systemu HIMARS.

Rosyjski bloger wojskowy Władimir Romanow jako pierwszy ogłosił atak, twierdząc, że w jego wyniku zginęło 24 operatorów dronów w pobliżu miasta Iłowajsk.

52-sekundowy materiał lotniczy pokazuje momenty poprzedzające atak, przeradzając się w chmurę czarnego dymu i ognia wznoszącą się w niebo.

Czy masz informacje na temat wiadomości międzynarodowych, które Newsweek powinien opisać? Masz pytanie dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej? Napisz do nas na [email protected].

Zaktualizowano 24.02.5, 6:30 ET: Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.