18 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Putin spotyka się z Xi w Chinach w czasie, gdy światem wstrząsają globalne konflikty

Putin spotyka się z Xi w Chinach w czasie, gdy światem wstrząsają globalne konflikty


Hongkong
CNN

Prezydent Chin Xi Jinping powita Władimira Putina Chiny Czwartek podczas drugiej wizyty prezydenta Rosji w ciągu niecałego roku – najnowszy znak ich rosnącego sojuszu w obliczu zaostrzających się globalnych linii podziału, w miarę jak konflikt niszczy Gazę i sprawia, że ​​Rosja… Postęp na Ukrainie.

Putin przybędzie do Chin za nieco ponad tydzień Rozpoczęcie nowej kadencjiPrzedłuża swoje autorytarne rządy do 2030 r. – wyniku wyborów bez realnej opozycji.

Według oficjalnych chińskich mediów jego wizyta ma się odbyć 16 i 17 maja Wizyta państwowa Xi w Moskwie Nieco ponad rok temu, kiedy rozpoczynał rekordową kadencję nowej kadencji na stanowisku prezydenta – Podobnie jak PutinPo Przepisuję zasady O tym, jak długo przywódcy mogą służyć.

Do ich spotkania dochodzi na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi w USA oraz w czasie, gdy Waszyngton staje w obliczu eskalacji reakcji międzynarodowych w związku z jego poparciem dla izraelskiej wojny w Gazie. Został utworzony, aby zapewnić przywódcom platformę do dyskusji, w jaki sposób to wszystko może przyspieszyć ich wspólne ambicje i zapewnić rozwiązanie Alternatywa dla amerykańskiej potęgi.

Wizyta ma także miejsce w czasie, gdy obaj przywódcy pracują w ramach – zdaniem obserwatorów – luźnej, ale rosnącej zgodności interesów między dwoma antyamerykańskimi narodami, Iranem i Koreą Północną. Rządy zachodnie uważają, że Pjongjang – którego gospodarka jest prawie całkowicie zależna od Chin – robi to samo Pomóż Rosji Z zaopatrzeniem wojennym. A Stany Zjednoczone mówią: To jest TeheranCieszy się wsparciem gospodarczym Rosji i Chin oraz jest silnym graczem w konflikcie na Bliskim Wschodzie.

Putin przyjedzie z dwudniową wizytą państwową, zachęcony przetrwaniem swojej wojennej gospodarki i środka kryzysu Nowy, wielki atak Wzdłuż kluczowych punktów na linii frontu na Ukrainie. Dla Xi, który właśnie wrócił z europejskiego tournée, wizyta ta stanowi okazję do pokazania, że ​​jego lojalność wobec Putina nie zmniejszyła jego zdolności do kontaktów z Zachodem.

W wywiadzie dla agencji prasowej Xinhua opublikowanym w środę przed swoją podróżą Putin pochwalił „wspaniałe perspektywy” partnerstwa obu krajów i ich wspólne wysiłki na rzecz „wzmocnienia suwerenności naszych krajów oraz ochrony ich integralności terytorialnej i bezpieczeństwa”.

Putin dodał, że przywódcy dążą do pogłębienia współpracy w „przemyśle, wysokich technologiach, przestrzeni kosmicznej, pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej, sztucznej inteligencji, energii odnawialnej i innych innowacyjnych sektorach”.

Jednak optyka ścisłej lojalności przeczy obrazowi stanowiącemu większe wyzwanie.

Nacisk na Pekin ze strony Waszyngtonu wzrasta w związku z jego rzekomym wsparciem dla rosyjskiego przemysłu obronnego. W Europie Xi musiał właśnie to zrobić Radzenie sobie z ostrymi napięciami We Francji – tylko Powitany z hukiem Oraz w Serbii i na Węgrzech, podczas gdy Rosja, główny partner Chin, pozostaje odizolowana na arenie międzynarodowej.

READ  Szympans ucieka z zoo w Charkowie i wraca w płaszczu przeciwdeszczowym na rowerze

Xi nasilił swoje wezwania do Europy i innych krajów, aby pomogły światu Unikaj „zimnej wojny” Sugeruje to, że sprzeciwiają się temu, co Pekin postrzega jako wysiłki USA mające na celu powstrzymanie Chin.

Jednak sam przywódca – także wtedy, gdy będzie gościł Putina w tym tygodniu – jest postrzegany jako osoba zacieśniająca więzi, aby podkreślić rosnący globalny podział, który może pogłębić podziały z Zachodem, którego zdaniem ekspertów w dziedzinie technologii i inwestycji potrzebuje Chiny.

„Żyjemy w bardziej niebezpiecznym świecie, w którym autorytarne siły są coraz bardziej zjednoczone. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł w zeszłym miesiącu, że Rosja otrzymuje wsparcie w swojej wojnie agresywnej ze strony Chin, Iranu i Korei Północnej.

Dodał: „To nam przypomina, że ​​bezpieczeństwo nie ma charakteru regionalnego, ale raczej globalny. Musimy współpracować z naszymi podobnie myślącymi partnerami na całym świecie, aby utrzymać i chronić bezpieczeństwo transatlantyckie.

Siergiej Gunajew/AFP

Prezydent Chin Xi Jinping (z prawej) i prezydent Rosji Władimir Putin pozują do zdjęcia przed rozmowami na marginesie Forum Pasa i Szlaku w Pekinie, Chiny, środa, 18 października 2023 r.

'Wielka Strategia’

Na horyzoncie widać spotkanie Xi z Putinem w tym tygodniu Zachodnie zagrożenia bardziej kompleksowymi środkami Przeciwko swojemu krajowi, jeśli będzie on nadal wysyłał określone towary do Rosji. Rząd USA twierdzi Eksport podwójnego zastosowania Umożliwia Rosji budowę przemysłu obronnego.

„Naciski są prawdopodobnie większe niż w ciągu ostatnich dwóch lat” – powiedział Li Mingjiang, profesor nadzwyczajny stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang w Singapurze. Nowy zestaw sankcji ze Stanów Zjednoczonych na początku tego miesiąca, a ich celem były firmy chińskie – i potencjalnie więcej, w tym z Unii Europejskiej.

Chiny oświadczyły, że ściśle monitorują eksport towarów podwójnego zastosowania i zaprzeczają, jakoby ich handel z Rosją wykraczał poza zakres normalnej wymiany dwustronnej. Osiągnięto wielkość dwustronnego handlu między obydwoma krajami Rekordowe 240 miliardów dolarów ostatni rok.

Nawet bliscy obserwatorzy niejasnego procesu decyzyjnego Xi są podzieleni co do tego, czy to wszystko oznacza, że ​​chiński przywódca będzie starał się wykorzystać swój czas spędzony z Putinem w tym tygodniu, aby wezwać do szybkiego rozwiązania konfliktu.

Oficjalne dane handlowe Chin za marzec i kwiecień pokazują jednak spadek eksportu do Rosji w porównaniu z tymi samymi okresami rok wcześniej, co sugeruje, że Pekin może podjąć kroki w celu ochrony przed zachodnimi sankcjami, które głębiej uderzają w jego sektor handlowy i finansowy.

Jest jednak mało prawdopodobne, aby jakakolwiek rekalibracja w tym kraju zahamowała pogłębianie współpracy w wielu obszarach między obydwoma krajami, które prowadzą regularne ćwiczenia wojskowe i wymianę dyplomatyczną. Analitycy twierdzą, że jest mało prawdopodobne, aby zmieniło to ostateczny wynik Pekinu w wojnie rosyjskiej.

„Rosja ma kluczowe znaczenie dla wielkiej strategii Chin” – powiedział Manoj Kewalramani, który kieruje badaniami nad Indo-Pacyfikem w zespole doradców Takshashila Institute w Bangalore. Dodał, że chociaż Pekin nie chce eskalacji, „istnieje głębokie zainteresowanie dopilnowaniem, aby Rosja nie przegrała wojny”.

Stringer/AFP/Getty Images

Dzieci obserwują unoszący się dym podczas izraelskich nalotów na wschód od Rafah w południowej Strefie Gazy, 13 maja 2024 r.

the Wojna w Gazie Analitycy twierdzą, że porozumienie – które ma być również centralnym punktem dyskusji Xi i Putina – otworzyło szansę na osiągnięcie wspólnych celów między obydwoma krajami.

Cele te obejmują, ogólnie rzecz biorąc, jak ujął to rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow podczas wspólnej konferencji prasowej ze swoim odpowiednikiem Wang Yi w Pekinie w zeszłym miesiącu, stworzenie „sprawiedliwego wielobiegunowego porządku świata” wolnego od amerykańskiej „hegemonii i praktyk neokolonialnych”, a także współpracę w celu „zjednoczenia krajów Globalnego Południa”.

Jeśli chodzi o Gazę, oba mocarstwa odmówiły potępienia Hamasu za jego atak terrorystyczny na Izrael 7 października. Krytykowali także Izrael I Zjednoczone państwo – Zbieżność z rosnącymi reakcjami światowymi, zwłaszcza na całym Globalnym Południu, przeciwko wojnie izraelskiej. Według tamtejszego Ministerstwa Zdrowia w czasie wojny w Gazie zginęło ponad 35 000 ludzi, a zbiorowa sytuacja humanitarna pogarsza się z tygodnia na tydzień.

Kewalramani powiedział w Bangalore, że Chiny mają ograniczone silne wpływy w regionie, podczas gdy Rosja jest w pewnym stopniu obecna, ale „postrzegają siebie nawzajem jako czynniki zwielokrotniające siłę”, odnosząc się do nakładania się swoich reakcji na ten konflikt.

Dodał, że konflikt wpływa także na to, jak Chiny i Rosja postrzegają swoje stosunki z tamtejszymi krajami. Obejmuje to Iran, który w zeszłym roku dołączył do dwóch międzynarodowych grup utworzonych przez Pekin i Moskwę, BRICS i Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

Dodał: „Postrzegają Iran jako część nowego porządku (nad którym pracują), natomiast Izrael postrzegają jako agenta Stanów Zjednoczonych… Sprawa stała się bardziej dotkliwa od 7 października”.

„Prywatnie i po cichu”

Jednak w miarę jak Xi w dalszym ciągu wzmacnia swoje stosunki z Putinem i Rosją w coraz bardziej podzielonym świecie, rodzi to również pytania – także w chińskich kręgach politycznych i w sferze publicznej – o to, dokąd prowadzi druga co do wielkości gospodarka świata.

W przeciwieństwie do izolowanej na arenie międzynarodowej Rosji czy Iranu, Chiny są nadal postrzegane na całym Zachodzie jako ważny gracz i potencjalny partner w kwestiach globalnych, takich jak zmiany klimatyczne, pomimo obaw dotyczących ich polityki zagranicznej. Rejestr praw człowieka I Agresja na Morzu Południowochińskim I o Tajwanie.

Międzynarodowy badacz Shen Dingli z Szanghaju powiedział: „Chińczycy, podobnie jak ja, wstydzą się przyjęcia Władimira Putina, ponieważ jego kraj sprzeciwia się Karcie Narodów Zjednoczonych… (i jest postrzegany przez) 141 krajów jako agresor”. Dodał, że Chiny „chcą wykorzystać Rosję” do osiągnięcia swoich celów, ale Rosja osłabia Chiny.

Powszechne wątpliwości i obawy dotyczące Rosji pojawiły się w Chinach na początku tego miesiąca, kiedy na chińskiej platformie społecznościowej Weibo utworzono konto na nazwisko wybitnego rosyjskiego myśliciela ultranacjonalistycznego Aleksandra Dugina.

Użytkownicy mediów społecznościowych zaczęli gromadzić się na niezweryfikowanej stronie, niektórzy głosowali nawołując do zwycięstwa Ukrainy, inni zaś wskazywali na historyczne tarcia między obydwoma krajami, przy czym jeden z użytkowników, który otrzymał setki polubień, wzywał Moskwę do zwrotu terytoriów na rosyjskim Dalekim Wschodzie, które zostało przekazane Rosji. Imperium Rosyjskie w XIX wieku.

CNN nie było w stanie potwierdzić, czy konto, które ma ponad 100 000 obserwujących, jest prawdziwe.

Niektórzy obserwatorzy argumentują, że historyczna nieufność – powiązana z napięciami granicznymi, które zostały oficjalnie rozwiązane dopiero na początku XXI w. oraz ponownym sojuszem Chin ze Stanami Zjednoczonymi w czasie zimnej wojny – oznacza, że ​​nawet bliskie stosunki między Xi i Putinem mają charakter transakcyjny w obliczu wspólnych napięć z Zachód – a przynajmniej brakuje mu tych relacji. Zaufaj szerszym szeregom rządowym.

Wszystko to wyostrza się przed nadchodzącymi wyborami w USA, których wynik może mieć ogromny wpływ na przyszłość wojny na Ukrainie i stosunki USA z Chinami – po ponownym wyborze byłego prezydenta Donalda Trumpa. Być może gra dla Rosji.

„Wiemy, że niektórzy chińscy analitycy polityki prywatnie i po cichu wysuwają argument, że pomimo nacisków USA na Chiny i rywalizacji geopolitycznej w ciągu ostatnich kilku lat… Chiny mogły utrzymać nieco lepsze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi i Zachodem, a jednocześnie mógłby utrzymać „Mamy nieco lepsze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi i Zachodem”. „Unikali rozwijania stosunków z Rosją do tego stopnia, że ​​są one dziś bardzo bliskie” – powiedział Lee w Singapurze.

Jednak w Chinach Xi wydaje się, że nie ma miejsca na takie pytania.

Zamiast tego szczyt w tym tygodniu ma podkreślić siłę partnerstwa i stanowić dla obu krajów okazję do potwierdzenia ambicji, które Xi wyraził Putinowi podczas swojej wizyty państwowej w Moskwie nieco ponad rok temu.

Tam jest Ogłaszać Nastąpiły „zmiany, jakich nie było od 100 lat”. „Wspólnie musimy popchnąć (te zmiany) do przodu” – dodał.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.