29 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wyniki UBS za III kwartał 2023 r

Wyniki UBS za III kwartał 2023 r

  • Strata wynikała z wydatków związanych z integracją Credit Suisse w wysokości 2 miliardów dolarów, przy czym bank wykazał zysk operacyjny przed opodatkowaniem w wysokości 844 milionów dolarów.
  • UBS zakończył przejmowanie pogrążonego w kryzysie lokalnego rywala w czerwcu po wyrażeniu zgody na nadzwyczajną umowę ratunkową wynegocjowaną przez władze szwajcarskie w marcu.

Logo UBS Swiss Bank w Zurychu, Szwajcaria, 29 marca 2023 r.

Dennis Balibus | Reutera

We wtorek UBS poinformował o większej niż oczekiwano stracie netto za trzeci kwartał w wysokości 785 mln dolarów w związku z pracami nad integracją borykającego się z trudnościami rywala, Credit Suisse.

Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się, że w sondażu przeprowadzonym przez firmę szwajcarski gigant bankowy odnotuje kwartalną stratę netto w wysokości 444 mln dolarów.

Strata wynikała z wydatków związanych z integracją Credit Suisse w wysokości 2 miliardów dolarów, przy czym bank wykazał zysk operacyjny przed opodatkowaniem w wysokości 844 milionów dolarów.

Oto kilka innych najważniejszych wydarzeń:

  • Całkowite przychody grupy osiągnęły 11,7 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 23% z 9,54 miliarda dolarów w drugim kwartale.
  • Współczynnik kapitałowy CET1, będący miarą płynności banków, wyniósł 14,4% i nie zmienił się w stosunku do poprzedniego kwartału.
  • Credit Suisse Wealth Management po raz pierwszy od pierwszego kwartału 2022 r. osiągnął nowe dodatnie przepływy pieniężne netto, wnosząc do UBS Global Wealth Management wpływy o wartości 22 miliardów dolarów.

„Wdrażamy integrację Credit Suisse w szybkim tempie i osiągnęliśmy podstawową rentowność grupy w pierwszym pełnym kwartale od przejęcia. Nasi klienci w dalszym ciągu obdarzają nas zaufaniem, przyczyniając się do silnych przepływów pomiędzy naszym działem zarządzania majątkiem i Szwajcarią franczyzy” – oznajmił w oświadczeniu dyrektor generalny Sergio Ermotti.

„Patrzymy optymistycznie na naszą przyszłość, budując silniejszą i bezpieczniejszą wersję UBS, która w marcu została wezwana do ustabilizowania systemu finansowego i z której wszyscy nasi kluczowi interesariusze mogą być dumni”.

READ  Podwyżka wynagrodzeń dyrektorów generalnych podkreśla strajk UAW przeciwko Wielkiej Trójce amerykańskich producentów samochodów

W czerwcu UBS zakończył przejmowanie pogrążonego w kryzysie lokalnego rywala, a w sierpniu ogłosił, że rozwiązał umowę dotyczącą ochrony przed stratami w wysokości 9 miliardów CHF i ogólnego wsparcia płynności w wysokości 100 miliardów CHF, która została zawarta w momencie uzgodnienia w marcu planu ratunkowego.

Akcje banku wzrosły w sierpniu do najwyższego poziomu od końca 2008 roku, po opublikowaniu przez bank wyników za drugi kwartał, w których wyniósł on zysk netto w wysokości 28,88 miliarda dolarów, w wyniku ujemnej wartości firmy związanej z przejęciem Credit Suisse.

Ujemna wartość firmy reprezentuje wartość godziwą aktywów przejętych w wyniku połączenia przewyższającą cenę nabycia. UBS zapłacił po obniżonej cenie 3 miliardy franków szwajcarskich (3,33 miliarda dolarów) za przejęcie Credit Suisse w marcu w ramach transakcji wynegocjowanej przez władze szwajcarskie, aby zapobiec upadkowi tego słynnego, ale nękanego skandalami banku.

Od tego czasu cena akcji nieznacznie spadła, ale w ciągu roku wzrosła o ponad 27%.

UBS jest również w trakcie pełnej fuzji szwajcarskiej jednostki bankowej Credit Suisse – głównego ośrodka zysków – i oczekuje się, że zwolni znaczną część personelu dotychczasowego banku.

UBS ogłosił utworzenie nowych depozytów netto o wartości 33 miliardów dolarów w swoich globalnych działach zarządzania majątkiem oraz bankowości osobistej i korporacyjnej (P&C), z czego 22 miliardy dolarów pochodzi od klientów Credit Suisse, a dodatnie napływy depozytów do P&C we wrześniu, miesiąc po ogłoszeniu przez UBS decyzji o połączyć bank lokalny.

Na początku tego roku bank ogłosił również, że do 2026 r. planuje osiągnąć całkowite oszczędności w wysokości co najmniej 10 miliardów dolarów w związku z zakończeniem integracji wszystkich jednostek biznesowych Grupy Credit Suisse.