19 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Udział Izraela w konkursie Eurowizji spotyka się z krytyką

Udział Izraela w konkursie Eurowizji spotyka się z krytyką

Udział w Konkursie Piosenki Eurowizji jest stresujący, nawet jeśli publiczność wita cię na scenie.

Dla jednej z wokalistek biorących udział w tegorocznym konkursie będzie to zapewne szczególnie niepokojące przeżycie. Kiedy w czwartek 20-letnia Eden Golan wystąpi jako reprezentant Izraela w drugim półfinale, duża część publiczności nie będzie jej kibicować. Tak naprawdę wiele osób w ogóle nie chce, aby ich kraj brał udział w Eurowizji.

Od miesięcy grupy propalestyńskie i część fanów Eurowizji bezskutecznie próbowały przekonać organizatorów konkursu, Europejską Unię Nadawców, aby zakazali Golanowi udziału w tegorocznej imprezie w Malmö w Szwecji z powodu wojny Izraela z Gazą.

Protesty te stały się szczególnie głośne po ogłoszeniu tytułu wejścia na Golan w lutym: „Październikowe deszcze” – co stanowi wyraźne nawiązanie do zeszłorocznych ataków Hamasu, w których według izraelskich urzędników zginęło około 1200 osób i wzięto 240 zakładników. Europejska Unia Nadawców sprzeciwiła się temu, że tytuł i niektóre teksty piosenki są zbyt polityczne, i poprosiła Izrael o ich zmianę. Golan zmodyfikował piosenkę, która nazywa się teraz „tornado„.

Organizatorzy Eurowizji zawsze podkreślali, że w konkursie nie ma miejsca na politykę, a w tym roku rozprawią się ze sloganami i symbolami, które mogłyby wywołać sprzeciw. Bambi Thug reprezentuje Irlandię – powiedział na konferencji prasowej We wtorek po próbie urzędnicy poprosili piosenkarkę o zdjęcie z ubrania propalestyńskich haseł.

Jednak do serialu wkradło się jedno subtelne odniesienie do Palestyńczyków. Eric Saadeh, szwedzki piosenkarz palestyńskiego pochodzenia, który nie bierze udziału w konkursie, wystąpił gościnnie, ubrany w palestyńską chustę keffiyeh zawiązaną na nadgarstku.

Policja w Malmö oświadczyła, że ​​zgodziła się zorganizować dwa marsze przeciwko udziałowi Izraela w konkursie Eurowizji w czwartek i sobotę przed półfinałami i finałem.

W niedawnym wywiadzie Golan (20 lat) sprawiała wrażenie spokojnej i opanowanej i powiedziała, że ​​nie pozwoli, aby to zamieszanie miało na nią wpływ. Powiedziała, że ​​reprezentowanie Izraela na arenie światowej „ma ogromne znaczenie i znaczenie ze względu na to, przez co przechodzimy”. „Nie pozwolę, aby cokolwiek mnie złamało lub zbiło z kursu”.

READ  Ostatnia katastrofa „koła fortuny” wywołała krzyk fanów

„Jestem tutaj, aby oddać głos całego narodu, pokazać, że tu jesteśmy, że jesteśmy silni, ale emocjonalni i załamani” – powiedział Golan.

Od początku izraelskiej inwazji aktorzy i piosenkarze protestują przeciwko akcjom wojskowym kraju, w wyniku których według władz w Gazie zginęło ponad 34 000 osób, a ponad 1,7 miliona zostało wysiedlonych, z scen najważniejszych wydarzeń, w tym rozdania Oscarów i nagród Grammy. Izraelscy artyści wzywali także do pokoju podczas wydarzeń międzynarodowych, takich jak Festiwal Filmowy w Berlinie i Biennale w Wenecji, gdzie izraelska aktorka odmówiła otwarcia swojego przedstawienia do czasu osiągnięcia przez Izrael i Hamas porozumienia o zawieszeniu broni i uwolnienia zakładników.

W Izraelu są inni artyści, w tym byli zwycięzcy Eurowizji Dana International I Nita, regularnie korzystał z mediów społecznościowych, aby zwrócić uwagę na trudną sytuację zakładników z 7 października. Skupienie się Golana na izraelskim szoku, a nie na sytuacji w Gazie, również otrzymało wsparcie na najwyższych szczeblach państwa. „Dla Izraela pojawienie się na Eurowizji jest ważne” – powiedział w lutym prezydent Isaac Herzog. Według izraelskich mediów„To także stwierdzenie, ponieważ istnieją hejterzy, którzy próbują nas wyciągnąć z każdego etapu”.

Mohamed Ghanem, rzecznik szwedzkiego ruchu BDS, organizacji protestującej w tym tygodniu przed Eurowizją, powiedział w e-mailu, że Izrael wykorzystuje Eurowizję jako „formę propagandy mającej na celu wybielenie” swojej inwazji i okupacji terytoriów palestyńskich. Po tym, jak wezwania do wykluczenia Izraela z konkursu nie powiodły się, propalestyńscy protestujący i muzycy, w tym byli uczestnicy Eurowizji, bezskutecznie zwracali się do konkurentów o wycofanie się z programu.

Wpis Brytyjczyka Olly’ego Alexandra znalazł się pod silną presją w mediach społecznościowych. Aleksander podpisał list otwarty, w którym określił działania Izraela w Gazie jako „ludobójstwo”, chociaż stwierdzono to w niedawnym wywiadzie. Z londyńskim „Londyńskim Timesem”.Powiedział, że odrzucił wezwania do bojkotu Eurowizji, ponieważ „dobrze, że ludzie spotykają się dla rozrywki”.

READ  Gwiazda muzyki Duluth Mimi Parker z zespołu rockowego Three Law umiera na raka w wieku 55 lat

Jean-Philippe de Tender, zastępca dyrektora Europejskiej Unii Nadawców, powiedział, że Eurowizja to „konkurencja pomiędzy nadawcami krajowymi, a nie krajami czy rządami”.

Pośród wrzasku Golan przeważnie milczał, udzielając niewielu wywiadów mediom spoza Izraela i nieobecny na wydarzeniach Eurowizji. W niedzielę, kiedy w Malmö odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia Eurowizji, Golan nie pojawił się i zamiast tego wziął w niej udział Wydarzenie z okazji Dnia Pamięci o Holokauście Organizatorem jest społeczność żydowska miasta.

Jej występ w Malmö jest zwieńczeniem lat pracy. Golan powiedziała, że ​​gdy miała pięć lat, przeprowadziła się z Izraela do Moskwy, po tym jak jej ojciec dostał tam pracę. Powiedziała, że ​​brała udział w konkursie „The Voice Kids”, czyli rosyjskim konkursie talentów, i Dołączyła do dziewczęcej grupy języka rosyjskiego. Wzięła nawet udział w konkursie reprezentowania Rosji w juniorskiej wersji Eurowizji.

Golan powiedziała jednak, że nigdy nie czuła się w Rosji jak w domu. Przedstawiciele branży muzycznej powiedzieli jej, że jeśli chce odnieść sukces, będzie musiała zmienić nazwisko na bardziej rosyjsko brzmiące, na co odpowiedziała: „Nikt nie zaakceptował mnie jako jednej z nich”.

Po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, rodzina Golan wróciła do Izraela i zaczęła próbować budować nową karierę śpiewając po angielsku. W zeszłym roku wzięła udział w telewizyjnym programie talentów „Rising Star”, którego zwycięzca zostaje izraelskim uczestnikiem Eurowizji.

Golan powiedziała, że ​​wybrała wiele piosenek, które wykonała w „Rising Star” na długo przed atakami Hamasu 7 października, ale kiedy program wyemitowano zeszłej zimy, niektóre z jej wyborów nabrały nowego znaczenia. Inspirujące słowa dla Dzień Andry „PowstańNa przykład wydawało się, że dało to Izraelczykom „chwilę nadziei i światła” w czasie, gdy byli przepełnieni strachem i smutkiem, powiedział Golan.

Po zdobyciu nagrody „Wschodzącej Gwiazdy” izraelski nadawca publiczny KAN wybrał piosenkę Golana do wykonania na konkursie Eurowizji. Golan powiedziała, że ​​przesłała kilka własnych kompozycji, ale KAN wybrała demo, które teraz nosi nazwę „Hurricane”.

READ  Salman Rushdie: Umożliwianie pisarzom tworzenia postaci wykraczających poza ich własne doświadczenia | książki

Pojawiły się powszechne spekulacje na temat zakresu, w jakim „Huragan” bezpośrednio odnosi się do ataków z 7 października i ich następstw. Keren Bellis, jedna z autorek piosenek, powiedziała, że ​​skończyła swój oryginalny tekst zaledwie kilka godzin po wizycie w płonącym domu przyjaciółki w kibucu Be’eri – wiosce, w której zginęło ponad 100 mieszkańców.

Ale Bellis upierała się, że na piosenkę miały wpływ także inne wydarzenia, w tym jej rozwód. Powiedziała, że ​​każdy może utożsamić się z przesłaniem piosenki o znaczeniu siły w trudnych chwilach. Chociaż pisząc „Hurricane”, miała na myśli ataki Hamasu, stwierdziła, że ​​„starała się być bardzo elegancka i wyrafinowana, a nie wypowiadać się na ten temat konkretnie ani pornograficznie”.

Po sprzeciwie Europejskiej Unii Nadawców Bellis oświadczyła, że ​​chętnie zmieni tekst, aby piosenka była zgodna z przepisami. Bellis powiedziała, że ​​gdyby odmówiła, Izrael nie mógłby pojechać na Eurowizję, co byłoby równoznaczne z pozwoleniem Hamasowi na zwycięstwo. Dodała: „Terroryzm sprawia, że ​​nie śpiewamy”.

Golan powiedziała, że ​​już dawno przestała skupiać się na dyskusjach o tym, co oznacza jej ścieżka i czy powinna wziąć udział w Eurowizji. Zamiast tego powiedziała, że ​​spędza tygodnie na próbach do „Hurricane” – czasem do wczesnych godzin porannych – aby mieć pewność, że jej trzyminutowy występ na Eurowizji będzie doskonały.

„W mojej gestii leży dać najlepszy występ w historii: dotknąć ludzkich dusz, sprawić, że coś poczują” – powiedział Golan.

„Wiem, że nie jestem z tym sama” – dodała. „Być może to ja stoję na scenie, aby występować i śpiewać, ale cały nasz kraj stoi za mną i jest ze mną, a ja będę nas reprezentować”.