18 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska twierdzi, że był celem rosyjskiego ataku hakerskiego

Polska twierdzi, że był celem rosyjskiego ataku hakerskiego

WARSZAWA: W środę Państwowy Instytut Badawczy (NASK) poinformował, że Polska stała się celem ataku hakerskiego przeprowadzonego przez grupę powiązaną z Rosją.

Oświadczenie to nastąpiło po oskarżeniach kilku państw członkowskich NATO, że Rosja przeprowadza przeciwko nim cyberataki, a polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że Polska była już wcześniej celem.

„Szkodliwe oprogramowanie atakujące polskie instytucje rządowe zostało w tym tygodniu rozesłane przez grupę APT28 powiązaną z rosyjskimi służbami wywiadowczymi” – podał NASK w oświadczeniu.

„Wskaźniki techniczne i podobieństwa do poprzednich ataków pozwoliły na identyfikację grupy APT28… Grupa ta jest powiązana z Głównym Zarządem Wywiadu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU)”.

NASK zalecił administratorom sieci sprawdzanie, czy pracownicy nie są atakowani.

Ambasada Rosji w Warszawie nie odpowiedziała natychmiast na przesłaną e-mailem prośbę o komentarz, a Moskwa nie udzieliła natychmiastowego komentarza.

W odpowiedzi na oskarżenia Niemiec, że Rosja przeprowadziła cyberataki na swoje firmy z branży obronnej i kosmicznej oraz partię rządzącą, Moskwa wcześniej w środę w Berlinie wykorzystała bezpodstawne mity na temat rosyjskich hakerów, aby zwiększyć napięcie.

Opublikowany 08 maja 2024, 14:52 IST

READ  Zobacz polską selekcję przed Eurowizją