20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wkrótce rozpocznie się proces handlarza-miliardera oskarżonego o „program pompowania i przechwalania się”

Wkrótce rozpocznie się proces handlarza-miliardera oskarżonego o „program pompowania i przechwalania się”

Trzy lata temu wielomiliardowa firma inwestycyjna o nazwie Archegos Capital Management upadła bez ostrzeżenia, powodując ogromne straty dla niektórych banków z Wall Street i prowadząc do postawienia federalnych zarzutów karnych przeciwko założycielowi firmy, Billowi Hwangowi.

W środę aresztowano 60-letniego Hwanga, któremu postawiono zarzuty 11 przypadków oszustw związanych z papierami wartościowymi Proces dotyczący oszustwa, spisku, haraczy i manipulacji na rynku ma rozpocząć się przed sądem federalnym na Manhattanie. Jeśli zostanie skazany, resztę życia może spędzić w więzieniu.

Prokuratorzy federalni starają się o skazanie w dużej sprawie dotyczącej manipulacji na giełdzie, w której pan Hwang, którego oficjalne nazwisko brzmi Sung Kwok Hwang, był jednym z największych przegranych finansowych. Archegos zarządzał pieniędzmi głównie na rzecz pana Hwanga, jego rodziny i części pracowników, a znaczna część majątku jego rodziny została utracona wraz z upadkiem firmy w marcu 2021 r. Wraz z panem Hwangiem sądzony jest także Patrick Halligan, były dyrektor finansowy. Oficer z Archegos.

Władze stwierdziły, że Archegos zawyżał ceny akcji, w które zainwestował, wykorzystując dziesiątki miliardów dolarów pożyczonych od banków z Wall Street na zakup coraz większej liczby akcji. Rosnące ceny akcji zachęciły innych inwestorów do zakupów, powodując wzrost cen. W szczytowym momencie strategia zwiększyła majątek pana Hwanga do ponad 35 miliardów dolarów, a łączna wartość akcji posiadanych przez Archegos wyniosła ponad 100 miliardów dolarów.

Damien Williams, prokurator amerykański dla południowego dystryktu Nowego Jorku na Manhattanie, kiedy w kwietniu 2022 r. jego biuro ogłosiło zarzuty przeciwko panom Hwangowi i Halliganowi, określił program podwyżki cen akcji Archegos jako „o zasięgu historycznym”.

Barry Burke, prawnik pana Hwanga, odmówił komentarza. Jednak kilka miesięcy temu na rozprawie sądowej Burke powiedział, że jego klient „nigdy nie sprzedał ani centa swoich akcji”.

READ  Akcje Tesli notowane są po najniższej wycenie od lat, mówi Dan Ives z Wedbush

„To sprawa, która nigdy nie powinna była zostać wszczęta” – stwierdziła Mary Mulligan, prawniczka Halligana.

Archegos przed upadkiem nie był powszechnie znany i nie podlegał zbyt dużemu nadzorowi regulacyjnemu, ponieważ nie zarządzał żadnymi funduszami dla inwestorów zewnętrznych. Działał jednak jak duży fundusz hedgingowy, biorąc pod uwagę poziom podejmowanego ryzyka i ogromne pożyczki od banków – głównie poprzez stosowanie złożonych kontraktów na instrumenty pochodne.

Firma prosperowała, gdy ceny kupowanych przez nią akcji stale rosły. Wydaje się jednak, że Archegos, który pan Hwang nazwał firmę od greckiego słowa oznaczającego przywódcę lub księcia, nie był w stanie poradzić sobie z nagłym spadkiem na rynku. Upadła, gdy wartość niektórych akcji, w które zainwestowała, spadła, co skłoniło banki z Wall Street do przejęcia papierów wartościowych i zażądania, aby firma wniosła więcej pieniędzy jako zabezpieczenie.

Wpływ upadłości Archegos na giełdę był ograniczony, ale kilka banków poniosło straty. Credit Suisse, który został przejęty przez UBS, stracił 5,5 miliarda dolarów. Sam UBS stracił około 861 milionów dolarów na pożyczkach dla Archegos. Zeszłego lata UBS zgodził się zapłacić prawie 400 milionów dolarów organom regulacyjnym w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w związku z niepowodzeniami Credit Suisse w sprawie Archegos. Wśród banków, które również straciły pieniądze, znalazły się Nomura i Morgan Stanley.

Jeśli pan Hwang zostanie uznany winnym wszystkich zarzutów, teoretycznie mógłby zostać skazany na 220 lat więzienia – choć bardziej realistyczny jest wyrok 20 lat. Dla porównania Samuel Bankman-Fried, przedsiębiorca zajmujący się kryptowalutami, skazany w marcu na 25 lat więzienia federalnego za oszukanie klientów na kwotę 8 miliardów dolarów, groził maksymalnym wyrokiem 110 lat.

Proces rozpoczyna się w środę od wyboru ławy przysięgłych. Prokuratorzy planują wezwać dwóch byłych pracowników Archegos do złożenia zeznań, którzy przyznali się do winy i zgodzili się współpracować w dochodzeniu.

READ  Zyski Volkswagena spadły w pierwszym kwartale o 20% z powodu niższej sprzedaży

Władze federalne stwierdziły, że istotny element programu dotyczył urzędników Archegos, którzy wprowadzili banki w błąd co do ogólnego zasięgu rynkowego firmy. Władze zarzuciły również, że pan Hwang zaangażował się w „program pompowania i przechwalania się” – strategię mającą na celu radykalne zwiększenie stanu posiadania akcji firmy i sprawienie, by pan Hwang wyglądał na „osobę niezwykle zamożną”.

Prokuratorzy nie wyjaśnili jednak jeszcze, w jaki sposób pan Hwang planował czerpać zyski z podwyżki cen akcji Archegosu. Nawet sędzia federalny, który będzie przewodniczył rozprawie, stwierdził, że jest zdumiony strategią pana Hwanga polegającą na kupowaniu coraz większej liczby akcji.

„Czego chciał? Co chciał osiągnąć? Myślę, że to było możliwe, ale nie wydaje mi się, żeby to był jego cel”.

Prokuratorzy powiedzieli, że na rozprawie zostaną przedstawione zeznania na temat możliwych strategii wyjścia pana Hwanga.

To już drugi raz, kiedy pan Hwang, były zarządzający funduszem hedgingowym, zostaje oskarżony o naruszenie federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych.

W 2012 r. zawarł ugodę cywilną z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd w sprawie dochodzenia w sprawie wykorzystywania poufnych informacji dotyczących jego starego funduszu hedgingowego – Tiger Asia Management – ​​i został ukarany grzywną. 44 miliony dolarów. Pan Hwang, ale Tiger Asia, nie został oskarżony o popełnienie przestępstwa Przyznał się do federalnych zarzutów związanych z wykorzystywaniem informacji poufnych W powiązanym pozwie wniesionym przez prokuratorów federalnych w New Jersey.

W wyniku ugody z organami nadzoru papierów wartościowych pan Hwang otrzymał zakaz zarządzania funduszami publicznymi na co najmniej pięć lat. Organizatorzy oficjalnie Zakaz zostanie zniesiony w 2020 roku. Zamiast jednak zarządzać pieniędzmi inwestorów zewnętrznych, pan Hwang skupił się na zarządzaniu pieniędzmi dla siebie i swojej rodziny.