19 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Klienci FTX przygotowują się do odzyskania wszystkich środków utraconych w wyniku załamania

Klienci FTX przygotowują się do odzyskania wszystkich środków utraconych w wyniku załamania

Klienci upadłej giełdy kryptowalut FTX odzyskają wszystkie pieniądze utracone w wyniku upadku firmy w 2022 r. i dodatkowo otrzymają odsetki, stwierdzili we wtorek prawnicy firmy zajmujący się upadłościami.

Oświadczenie to stanowiło kamień milowy w wysiłkach na rzecz odzyskania aktywów klientów o wartości 8 miliardów dolarów, które zniknęły po upadku FTX niemal z dnia na dzień, wywołując kryzys w branży kryptowalut. Zgodnie z planem złożonym w federalnym sądzie upadłościowym w Delaware prawie wszyscy wierzyciele FTX, w tym setki tysięcy zwykłych inwestorów, którzy korzystali z giełdy do kupna i sprzedaży kryptowalut, otrzymaliby płatności gotówkowe równe 118 procent aktywów przechowywanych w FTX . Prawnicy powiedzieli.

Płatności te będą pochodzić z puli aktywów, które prawnicy FTX zgromadzili w ciągu 17 miesięcy od krachu na giełdzie, twierdzą prawnicy.

Jednak powrót do zdrowia wiąże się z pewnym zastrzeżeniem. Kwota należna klientom została obliczona na podstawie wartości ich udziałów w momencie bankructwa FTX w listopadzie 2022 r. Oznacza to, że klienci nie odniosą korzyści z niedawnego wzrostu na rynku kryptowalut, który spowodował, że cena Bitcoina osiągnęła rekordowy poziom . wysoki. Na przykład klient, który stracił jeden bitcoin po upadku FTX, ma prawo do mniej niż 20 000 dolarów, mimo że bitcoin jest obecnie wart ponad 60 000 dolarów.

Rozpoczęcie płatności zajmie miesiące. Plan musi zostać zatwierdzony przez sędziego federalnego nadzorującego upadłość FTX, Johna T. Dorseya.

Jednak znaczące odzyskanie środków klientów wydawało się mało prawdopodobne, gdy FTX załamał się po uruchomieniu depozytów. Przed jego upadkiem klienci wykorzystywali FTX jako rynek do kupna i sprzedaży kryptowalut oraz przechowywali na platformie miliardy dolarów w kryptowalutach.

Po implozji założyciel i dyrektor generalny FTX, Sam Bankman Fried, ustąpił ze stanowiska, przekazując kontrolę Johnowi J. Rayowi III, weteranowi zmian w korporacjach, który nadzorował rozpad Enronu.

READ  Elon Musk napisał do CEO Twittera wiadomość o prawnikach przed wycofaniem się z umowy: Raport

Pan Bankman-Fried został później skazany za masowe oszustwo, w wyniku którego sprzeniewierzył miliardy dolarów z oszczędności klientów w celu finansowania inwestycji typu venture, darowizn na cele polityczne i innych wydatków. W marcu został skazany na 25 lat więzienia.

Po objęciu urzędu Ray opisał firmę jako największy bałagan, jaki kiedykolwiek widział. Jednak w ciągu następnych kilku miesięcy on i jego zespół rozpoczęli żmudny proces poszukiwania zaginionych aktywów.

Część odzyskanych środków wynikała z udanych inwestycji dokonanych przez pana Bankman-Frieda podczas jego kadencji w FTX. W 2021 roku firma wpompowała 500 milionów dolarów w firmę Anthropic zajmującą się sztuczną inteligencją. Boom w branży sztucznej inteligencji sprawił, że akcje te stały się znacznie cenniejsze. W tym roku zespół pana Raya sprzedał około dwóch trzecich udziałów w FTX za 884 miliony dolarów.

FTX osiągnęła również porozumienie w sprawie odzyskania ponad 400 milionów dolarów od Modulo Capital, funduszu hedgingowego finansowanego przez Bankmana-Frieda. Prawnicy FTX złożyli pozwy, aby odzyskać pieniądze od byłych dyrektorów firmy i innych osób, w tym rodziców pana Bankmana, Freda.

Eksperci od kryptowalut od miesięcy spodziewali się znacznych ożywień po upadłości FTX. Niektórzy oportunistyczni inwestorzy kupowali wierzytelności upadłościowe od klientów giełdy za grosze za dolara, mając nadzieję na osiągnięcie zysku w momencie rozpoczęcia płatności.