16 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Oleksandr Usyk pokonał Tysona Fury’ego i został niekwestionowanym mistrzem wagi ciężkiej

Oleksandr Usyk pokonał Tysona Fury’ego i został niekwestionowanym mistrzem wagi ciężkiej

Oleksandr Usyk pokonał Tysona Fury’ego i został pierwszym niekwestionowanym mistrzem wagi ciężkiej od prawie ćwierć wieku we wczesnych godzinach niedzielnego poranka w Riyadzie w Arabii Saudyjskiej.

Niepokonany Ukrainiec wyszedł zwycięsko z 12-rundowej bitwy z zakrwawioną Furią i dodał tytuł WBC do swoich tytułów WBO, WBA i IBF – po raz pierwszy w historii jakikolwiek zawodnik wagi ciężkiej zdobył wszystkie cztery tytuły w erze czterech pasów.

Usyk, który obecnie ma doskonały bilans 22-0 w swojej karierze, awansował dzięki niejednogłośnej decyzji sędziów 115-112, 113-114 i 114-113.

„Czuję się dobrze. Wiele osób modliło się za mnie. Kocham cię. Jestem bardzo szczęśliwy” – powiedział promieniujący Usyk, gdy był otoczony przez swoją drużynę na ringu w Kingdom Arena.

Porażka, pierwsza porażka Fury’ego jako profesjonalisty, przeniosła go do 34-1-1.

Obaj wydają się teraz gotowi na rewanż jeszcze w tym roku – zgodnie z ich kontraktem przed walką – a Fury bezpośrednio po walce ogłosi, że wygrał walkę.

„Myślę, że wygrałem tę bitwę” – powiedział. Myślę, że on wygrał kilka rund, ale ja wygrałem więcej.

„Nie dajcie się zwieść, wygrałem tę walkę i wrócę. Wracamy do naszych rodzin i sprowadzimy go z powrotem w październiku. Nie mam zamiaru tu siedzieć, płakać i szukać wymówek”.


Usyk wygrał walkę niejednogłośną decyzją (Richard Pelham/Getty Images)

Od czasu Lennoxa Lewisa w 2000 roku w najwyższej klasie rozgrywkowej nie było niekwestionowanego mistrza, a teraz Usyk dołączył do najbardziej ekskluzywnego klubu w tej dyscyplinie sportu takich zawodników jak Muhammad Ali, Joe Frazier, Mike Tyson i Evander Holyfield.

Usyk mógł zakończyć walkę w dziewiątym gemie, gdy potężna lewa strona i seria strzałów sprawiły, że Fury, który miał już posiniaczone ślady na twarzy, zatoczył się do tyłu. Tylko kombinacja lin, sędzia Mark Nelson i dzwonek na koniec rundy uratowały go przed wczesnym zatrzymaniem.

READ  Handel Blue Jays-Rocky: Rimmel Tapia do Toronto, Randall Grechuk do Colorado w zamianie graczy defensywnych

Początkowe etapy były dla Fury’ego, ponieważ Brytyjczyk wykorzystał swoją wyjątkową długość i zasięg, aby utrzymać Usyka, bardziej agresywnego i płodnego uderzającego z tej dwójki, w dużej mierze poza zasięgiem.

Ale kiedy już wydawało się, że Fury ma walkę pod kontrolą, Usyk zaatakował na nieco ponad trzy przed końcem, po czym wywołał lawinę i zmusił Fury’ego do zmierzenia się z wyliczeniem sędziego dopiero po raz ósmy w swojej karierze.

Obaj zawodnicy wykazali się wytrzymałością psychiczną i fizyczną, która uczyniła ich mistrzami w walce na dystans, a Usyk podjął decyzję o przyznaniu Fury’emu pierwszej porażki od czasów amatorskich.

„Myślę, że moi ludzie będą bardzo szczęśliwi. To wielkie zwycięstwo nie tylko dla mnie, to wielkie zwycięstwo dla mojego kraju, dla żołnierzy, którzy teraz bronią mojego kraju” – powiedział Osyk.

„Myślę, że teraz mój ojciec się mną opiekuje i jest bardzo szczęśliwy. Tato, kocham cię. Mogę, mówiłeś mi, że mogę”.

(Richard Pelham/Getty Images)