22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Armia kongijska twierdzi, że udaremniła próbę zamachu stanu

Armia kongijska twierdzi, że udaremniła próbę zamachu stanu

Kinszasa, Kongo (AFP) – Kongo Armia kongijska ogłosiła, że ​​udaremniła próbę zamachu stanu wczesnym niedzielnym rankiem i aresztowała jej sprawców, w tym wielu obcokrajowców, po atakach na pałac prezydencki i rezydencję bliskiego sojusznika Demokratycznej Republiki Konga. prezydent Zabicie trzech osób w stolicy Kinszasie.

Początkowo lokalne media zidentyfikowały uzbrojonych mężczyzn jako żołnierzy kongijskich, ale później podały, że są oni powiązani z dobrowolnymi wygnaniami. sprzeciw Tą postacią jest Christian Malanga, który później zamieścił na Facebooku film, w którym grozi prezydentowi Felixowi Tshisekediemu.

Malanga zginął w pałacu prezydenckim po tym, jak stawiał opór podczas aresztowania przez strażników – poinformował rzecznik armii kongijskiej bryg. Gen. Sylvain Ekeng powiedział Associated Press.

To był Tshisekedi Został ponownie wybrany na prezydenta W grudniu podczas chaotycznego głosowania pośród wezwań opozycji do anulowania głosowania ze względu na – jej zdaniem – brak przejrzystości. W tym państwie środkowoafrykańskim podobne tendencje występowały w przypadku spornych wyborów w przeszłości.

Ekeng powiedział w niedzielę telewizji państwowej, że doszło do tej próby Nietypowa zasada „Zostało to zduszone w zarodku przez kongijskie siły obronne i bezpieczeństwa (i) sytuacja jest pod kontrolą”. Wśród sprawców było trzech Amerykanów, w tym syn Malangi, jak Ekeng powiedział później AP.

Nastąpiło to również w obliczu kryzysu, jaki wstrząsnął partią rządzącą Tshisekediego w związku z wyborami do przywództwa parlamentu, które miały odbyć się w sobotę, ale zostały przełożone.

W niedzielę pojawiły się doniesienia o starciach pomiędzy mężczyznami w mundurach wojskowych a strażnikami Vitale Kamerhe, federalnego prawodawcy i kandydata na prezydenta Kongijskiego Zgromadzenia Narodowego, w jego rezydencji w Kinszasie, około 2 km (1,2 mili) od pałacu prezydenckiego i gdzie było kilka osób. Ambasady są również zlokalizowane.

Strażnicy Kamerhe zatrzymali bandytów, powiedział Michel Motu Muhima, rzecznik polityka na platformie mediów społecznościowych

READ  Kryzys Boko Haram w Nigerii: obawy przed porwaniem dziesiątek kobiet w Gamboru Ngala

Na nagraniu wideo z okolicy widać ciężarówki wojskowe i ciężko uzbrojonych mężczyzn przechadzających się po opuszczonych ulicach okolicy, natomiast armia twierdzi, że sytuacja jest pod kontrolą.

W międzyczasie wygnany Malanga pojawił się w transmisji wideo na żywo w pałacu prezydenckim w otoczeniu kilku osób w mundurach wojskowych i powiedział: „Felix, wypadłeś. Przychodzimy po ciebie”.

Na swojej stronie internetowej grupa lidera opozycji – Zjednoczona Partia Kongijska – jest opisywana jako „oddolna platforma jednocząca kongijską diasporę na całym świecie w opozycji do obecnej kongijskiej dyktatury”.

Tshisekedi Nie zwrócił się jeszcze do opinii publicznej w sprawie niedzielnych wydarzeń.

W piątek spotkał się z przedstawicielami i przywódcami rządzącej koalicji Zjednoczenia Narodu Świętego, próbując zaradzić kryzysowi, jaki dotyka jego partię, która dominuje w Zgromadzeniu Narodowym. Powiedział, że „nie zawaha się rozwiązać Zgromadzenia Narodowego i wysłać wszystkich na nowe wybory, jeśli te złe praktyki będą się utrzymywać”.

Ambasada USA w Kongo wydała w niedzielę ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa, wzywając do ostrożności po „doniesieniach o strzelaninach”.

___

Asadu doniósł z Abudży w Nigerii. Współpracowali z nami pisarze prasowi Ruth Alunga z Gomy w Kongo i Sam Mednick z Tel Awiwu.