30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wiadomości ze Świata: Ukraina, Polska mówią, że bojownicy Wagnera przybyli na Białoruś

Wiadomości ze Świata: Ukraina, Polska mówią, że bojownicy Wagnera przybyli na Białoruś

Bojownicy z Grupy Wagnera przybyli na Białoruś z Rosji, poinformowali w sobotę ukraińscy i polscy urzędnicy, dzień po tym, jak Mińsk powiedział, że najemnicy szkolą żołnierzy kraju na południowy wschód od stolicy.

Białoruskie Ministerstwo Obrony opublikowało w piątek wideo, na którym bojownicy Wagnera instruują białoruskich żołnierzy na granicy wojskowej w pobliżu miasta Osipowicze.(AP)

„Wagner jest na Białorusi” – powiedział rzecznik ukraińskiej służby granicznej Andrij Demczenko w oświadczeniu w aplikacji komunikacyjnej Telegram. Powiedział, że na Białorusi zaobserwowano ruch „oddzielnych grup” z Rosji.

Niektórzy bojownicy Wagnera przebywają na Białorusi co najmniej od wtorku, poinformowały Reutera dwa źródła zbliżone do bojowników.

Ministerstwo Obrony Białorusi opublikowało w piątek nagranie, na którym bojownicy Wagnera instruują białoruskich żołnierzy na poligonie w pobliżu miasta Osipowicze.

Przeprowadzka Wagnera na Białoruś była częścią porozumienia, które zakończyło próbę powstania grupy w czerwcu – kiedy przejęli kontrolę nad kwaterą główną rosyjskich sił zbrojnych, pomaszerowali na Moskwę i zagrozili pogrążeniem Rosji w wojnie domowej – powiedział prezydent Władimir Putin.

Lider Wagnera Jewgienij Prigożyn nie był widziany publicznie od czasu opuszczenia Rostowa nad Donem w południowej Rosji 24 czerwca.

Warszawa potwierdziła obecność bojowników Wagnera na Białorusi – powiedział Stanisław Zarin, wiceministerialny koordynator polskich służb specjalnych.

„W tej chwili jest ich prawdopodobnie kilkaset” – napisał Zarin na Twitterze.

Polska poinformowała w tym miesiącu, że wzmacnia granicę z Białorusią, aby przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom.

Nie wysyłając własnych wojsk na Ukrainę, prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko zezwolił Moskwie na wykorzystanie terytorium Białorusi do rozpoczęcia inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 roku.

Białoruski program Hajun, który monitoruje działania wojskowe w kraju i jest postrzegany przez białoruskie władze jako organizacja terrorystyczna, przybył na Białoruś w nocy w piątek z Rosji, z co najmniej 60 pojazdami.

Pojazdy, w tym ciężarówki, pickupy, furgonetki i autobusy, miały tablice rejestracyjne z Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, które są uznawane na arenie międzynarodowej za wschodnią Ukrainę. Moskwa podjęła w zeszłym roku decyzję o aneksji republik, które od 2014 r. są rosyjskimi pełnomocnikami, co zostało powszechnie potępione jako nielegalne.

READ  Impas ratunkowy może zadecydować o zbliżających się wyborach w Polsce - EURACTIV.com

Wydaje się, że kolumna Wagnera dotarła do Disel w środkowej Białorusi, gdzie w zeszłym tygodniu zagranicznym reporterom pokazano obóz z setkami pustych namiotów, powiedział Hajun.

Reuters nie mógł samodzielnie zweryfikować raportu białoruskiego Hajuna. Nie było natychmiastowego komentarza ze strony Rosji ani Białorusi w sprawie doniesień.