29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Stany Zjednoczone krytykują Izrael w związku z ofiarami cywilnymi w Gazie po otrzymaniu przez ONZ wniosku o zawieszenie broni

Stany Zjednoczone krytykują Izrael w związku z ofiarami cywilnymi w Gazie po otrzymaniu przez ONZ wniosku o zawieszenie broni

  • Najnowsze osiągnięcia:
  • Autonomia Palestyńska współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi nad powojennym planem w Gazie – Bloomberg
  • Izrael twierdzi, że od rozpoczęcia wojny lądowej 20 października w Gazie zginęło 92 żołnierzy

GAZA/WASZYNGTON (Reuters): W swojej najbardziej publicznej krytyce zachowania Izraela w wojnie z Islamskim Ruchem Oporu (Hamas) w południowej Strefie Gazy sekretarz stanu USA Anthony Blinken stwierdził, że istnieje rozbieżność między deklarowanymi przez rząd zamiarami ochrony ludności cywilnej i ofiary. .

„Skoro stoimy tutaj przez prawie tydzień od rozpoczęcia tej kampanii na południu… konieczne jest, aby Izrael przywiązywał dużą wagę do ochrony ludności cywilnej” – powiedział Blinken na konferencji prasowej po czwartkowym spotkaniu w Waszyngtonie z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Davidem Cameronem.

Dodał: „Nadal istnieje rozbieżność między… zamiarem ochrony ludności cywilnej a faktycznymi rezultatami, jakie widzimy w terenie”.

Izrael twierdzi, że musi wyeliminować Hamas po ataku na Izrael dwa miesiące temu i robi wszystko, co w jego mocy, aby chronić ludność cywilną, łącznie z ostrzeżeniami o operacjach wojskowych.

W czwartek prezydent USA Joe Biden rozmawiał telefonicznie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i królem Jordanii Abdullahem. Biały Dom stwierdził, że Biden „podkreślił pilną potrzebę ochrony ludności cywilnej i oddzielenia ludności cywilnej od Hamasu, w tym za pomocą korytarzy umożliwiających ludziom bezpieczne przemieszczanie się z wyznaczonych obszarów działań wojennych”.

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy od 7 października, kiedy Izrael rozpoczął bombardowania Gazy w odpowiedzi na transgraniczny atak wspieranych przez Iran bojowników Hamasu kontrolujących Strefę Gazy, zginęło ponad 17 170 Palestyńczyków, a 46 000 zostało rannych. Według izraelskiego spisu ludności w ataku Hamasu zginęło 1200 osób i wzięto 240 zakładników.

Armia izraelska podała w piątek, że 92 jej żołnierzy zginęło w walkach w Gazie od rozpoczęcia najazdów lądowych 20 października.

Żądanie zawieszenia broni w Organizacji Narodów Zjednoczonych w związku z intensyfikacją walk w Gazie

Według rzecznika Ministerstwa Zdrowia Gazy, Ashrafa Al-Qudry, w czwartek w największym mieście Strefy Gazy zginęło setki Palestyńczyków więcej – 350 osób. Izrael oświadczył, że jego siły zabiły wielu bojowników w Khan Yunis, w tym dwóch, którzy wyszli ostrzelać z tunelu.

READ  „Wszyscy jesteśmy Chińczykami” – powiedział były prezydent Tajwanu podczas wizyty w Chinach.

Kraje arabskie wznowiły wysiłki na rzecz natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni w Strefie Gazy, po tym jak Zjednoczone Emiraty Arabskie zwróciły się w piątek rano do Rady Bezpieczeństwa ONZ o głosowanie nad projektem rezolucji.

Stany Zjednoczone i ich sojusznik Izrael sprzeciwiają się zawieszeniu broni i twierdzą, że przyniesie to korzyści wyłącznie Hamasowi. W piątek w Waszyngtonie Blinken ma spotkać się z wyższymi rangą dyplomatami z krajów arabskich, w tym z Egiptu.

Projekt został poprawiony, aby przewidywać „potrzebę ochrony palestyńskiej i izraelskiej ludności cywilnej zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym” oraz „żądać natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników”.

Uchwała wymaga co najmniej dziewięciu głosów poparcia i braku weta ze strony pięciu stałych członków – Stanów Zjednoczonych, Rosji, Chin, Francji i Wielkiej Brytanii. Stany Zjednoczone nie popierają obecnie żadnych dalszych działań Rady.

W miarę jak na Izrael rośnie presja w związku z ofiarami cywilnymi w wojnie mającej na celu zniszczenie Hamasu, Autonomia Palestyńska współpracuje z urzędnikami amerykańskimi nad planem zarządzania Gazą po zakończeniu wojny, donosi Bloomberg News.

Cytując palestyńskiego premiera Muhammada Sztajjeha, powiedział, że preferowanym rezultatem jest, aby Hamas został młodszym partnerem w Organizacji Wyzwolenia Palestyny, pomagającym w budowie nowego niepodległego państwa obejmującego Zachodni Brzeg, Gazę i Wschodnią Jerozolimę.

Shtayyeh powiedział: „Jeśli (Hamas) będzie gotowy osiągnąć porozumienie i zaakceptować program polityczny Organizacji Wyzwolenia Palestyny, będzie miejsce na rozmowy. Palestyńczycy nie powinni być podzieleni”, dodając, że cel Izraela, jakim jest całkowite pokonanie Hamasu, jest nierealny . .

Otwarcie przejścia granicznego Kerem Shalom

W ramach inicjatywy, która pomoże utorować drogę większej pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, Izrael zgodził się na prośbę USA o otwarcie przejścia granicznego Kerem Shalom w celu kontroli ciężarówek i przewożonych towarów, oznajmił w czwartek amerykański urzędnik.

READ  „Obcy” znalezieni w Peru to lalki złożone z kości zwierzęcych

Egipt wraz z Organizacją Narodów Zjednoczonych naciskają na Izrael, aby przyspieszył proces inspekcji, który wymaga dojazdu pojazdów do granicy egipskiej z Izraelem przed powrotem do Rafah. Liczba przejeżdżających codziennie ciężarówek spadła do poniżej 100 z około 200 w okresie od 24 listopada do grudnia. 1 Rozejm według Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Przejście Kerem Shalom znajduje się na południowej granicy Gazy z Izraelem i Egiptem i przez to przejście przed dwoma miesiącami przewieziono ponad 60% ładunku ciężarówek jadących do Gazy.

Nie widząc końca walk, John Feiner, starszy doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedział, że Stany Zjednoczone nie wyznaczyły Izraelowi konkretnego terminu zakończenia głównych operacji bojowych przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy.

Weiner powiedział na Forum Bezpieczeństwa w Aspen w Waszyngtonie, że w południowej Gazie pozostało wiele „uprawnionych celów wojskowych”, w tym „większość, jeśli nie większość”, przywódców Hamasu.

Tymczasem zakładnicy nadal przetrzymywani przez Hamas są przetrzymywani w odosobnieniu w Gazie pomimo wezwań Izraela do Czerwonego Krzyża, aby organizował wizyty i sprawdzał ich bezpieczeństwo.

Z okazji dwóch miesięcy rocznicy ataku Hamasu rozpoczęcie żydowskiego święta Chanuki było dla wielu w Izraelu uroczystym momentem.

Aidit Ohel, której 22-letni syn Alon został porwany przez bandytów Hamasu z festiwalu muzycznego na świeżym powietrzu, podczas którego zginęły 364 osoby, powiedziała, że ​​ma nadzieję na cud.

„On nie wie, że to Chanuka” – powiedział Ohel. „Nie sądzę, że wie, jakie są dni, jaki jest dzień i jaka jest noc”. „Ale on jest cały czas w naszych sercach”.

(Raporty Bassama Masouda w Gazie, Majów Lobela w Jerozolimie oraz Humeyry Pamuka i Simona Lewisa w Waszyngtonie – Przygotowane przez Mahometa dla Arab Bulletin – Przygotowane przez Muhammada Al-Yamaniego dla Arab Bulletin – Przygotowane przez Muhammada Al-Yamaniego dla języka arabskiego Biuletyn) Ahmed Muhammad Hassan z Kairu, Michel Nichols z Organizacji Narodów Zjednoczonych i Gabriel Tetrault-Farber z Genewy; Tekst: Grant McCall i Steven Coates; Pod redakcją Diane Craft

READ  Siły ukraińskie przeprowadziły drugi atak rakietowy na miasto Sewastopol na Krymie

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Humeyra Pamuk jest starszym korespondentem ds. polityki zagranicznej mieszkającym w Waszyngtonie. Pracuje w Departamencie Stanu USA i regularnie podróżuje z Sekretarzem Stanu USA. W ciągu 20 lat pracy w agencji Reuters pracowała w Londynie, Dubaju, Kairze i Turcji, gdzie relacjonowała wszystko, od Arabskiej Wiosny i wojny domowej w Syrii po kilka wyborów w Turcji i powstanie kurdyjskie na południowym wschodzie kraju. W 2017 roku została stypendystką Knight-Bagehot Fellowship w Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Posiada tytuł licencjata w zakresie stosunków międzynarodowych oraz tytuł magistra w zakresie studiów nad Unią Europejską.