28 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Unia Europejska nie zgadza się na wezwanie do „rozejmu humanitarnego”, aby umożliwić pomoc dla Gazy – Politico

Unia Europejska nie zgadza się na wezwanie do „rozejmu humanitarnego”, aby umożliwić pomoc dla Gazy – Politico

LUKSEMBURG – Ministrom spraw zagranicznych Unii Europejskiej nie udało się osiągnąć porozumienia podczas poniedziałkowego spotkania w sprawie zalecenia „rozejmu humanitarnego”, aby umożliwić dotarcie pomocy do Palestyńczyków w Gazie w związku z kontynuowaniem przez Izrael ataków powietrznych na zablokowaną enklawę.

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres O imieniu w zeszłym tygodniu o „natychmiastowe humanitarne zawieszenie broni”, ale ministrowie UE omówili to, co minister spraw zagranicznych Josep Borrell określił jako mniej ambitny „humanitarny rozejm”. Borrell podkreślił, że choć Unia Europejska nie może „decydować” o tymczasowej przerwie, może wysłać sygnał, że popiera taką przerwę.

Chociaż istnieje „podstawowy konsensus”, kilku dyplomatów, którym zapewniono anonimowość, aby móc szczerze wypowiadać się na temat spotkania, podobnie jak inne osoby wspomniane w tej historii, podkreśliło, że nie ma pożądanego konsensusu. Borrell powiedział, że ministrowie jeszcze nie głosowali.

W poniedziałkowe popołudnie ambasadorowie UE omówili projekt tekstu w sprawie rozejmu humanitarnego, który można by dodać do ostatecznego tekstu, na który przywódcy zgodzą się na szczycie UE pod koniec tego tygodnia, ale nie udało im się osiągnąć kompromisu, mimo że większość była za, – podaje Jak podaje brytyjski dziennik „Daily Mail”. Dyskusję znają dwaj dyplomaci. Jeden z dyplomatów powiedział, że porozumienie w sprawie języka może zostać osiągnięte na kolejnym spotkaniu ambasadorów w środę.

Poparcie „rozejmu humanitarnego” odzwierciedla rosnące w Unii Europejskiej obawy dotyczące palestyńskiej ludności cywilnej w Gazie po dwóch tygodniach izraelskich bombardowań po ataku Hamasu, w którym zginęło 1400 osób. Według kierowanego przez Hamas Ministerstwa Zdrowia w Gazie w wyniku izraelskich nalotów w Gazie zginęło ponad 5000 Palestyńczyków.

Przed wojną między Izraelem a Hamasem ponad 60% Palestyńczyków w Gazie było zależnych od pomocy międzynarodowej. Według ONZ i nie tylko 1.4 miliona Palestyńczycy są wysiedlani od początku wojny.

READ  Pierwsza Dama Jill Biden odwiedza Ukrainę w rzadkiej wycieczce do strefy wojennej

Izrael nałożył „całkowite oblężenie” Gazy po rozpoczęciu wojny z Hamasem, odcinając prąd, wodę i paliwo na rok 2.2. Na oblężonym obszarze żyje milion ludzi, których granice powietrzne, lądowe i morskie Izrael kontroluje od 2007 roku, rygorystycznie ograniczając przepływ towarów i ludzi. Cindy McCain, dyrektor wykonawcza Światowego Programu Żywnościowego ONZ, powiedziała w niedzielę Politico, że trwająca blokada zepchnęła Palestyńczyków w Gazie na skraj głodu.

Powiedziała, że ​​należy zapewnić większą pomoc.

Jak dotąd przywódcy Unii Europejskiej I potwierdził Prawo Izraela do samoobrony zgodnie z prawem międzynarodowym, a także potrzeba rozwiązania dwupaństwowego i ochrony ludności cywilnej, ale bez wzywania do zaprzestania lub zaprzestania działań wojennych.

Borrell i dyplomaci wyjaśnili, że przywódcy Unii Europejskiej spotkają się jeszcze w tym tygodniu w celu ustalenia wspólnego stanowiska.

W rozmowie z reporterami pod koniec spotkania Borrell wyjaśnił różnicę między zawieszeniem broni a tymczasową pauzą. Powiedział, że przerwa oznacza, „że coś chwilowo się zatrzymuje, a potem trwa, więc jest to oczywiście mniej ambitny cel niż zawieszenie broni, co oznacza całkowite porozumienie między stronami”.

Na początku spotkania wiele krajówPaństwa członkowskie, w tym Holandia, Hiszpania, Irlandia i Luksemburg, wezwały do ​​podjęcia inicjatywy umożliwiającej dotarcie pomocy do Palestyńczyków uwięzionych w Gazie, używając różnych określeń, od „pauzy humanitarnej”, „zawieszenia broni” po „korytarze humanitarne”.

Inni wydawali się bardziej sceptyczni: „Nie możemy powstrzymać katastrofy humanitarnej, jeśli terroryzm ze Strefy Gazy będzie się utrzymywał. Dlatego walka z terroryzmem jest niezbędna” – powiedziała reporterom niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock.

Dwóch dyplomatów stwierdziło, że mieszany język humanitarnego rozejmu, humanitarnego zawieszenia broni i zawieszenia broni pozostawił grupę bez jasnej decyzji. Trzeci dyplomata wyraził sceptycyzm co do zdolności grupy do osiągnięcia konsensusu, wskazując na kraje takie jak Austria, które nie wydają się przekonane do wypowiadania się na rzecz humanitarnego rozejmu.

READ  Amerykański hokeista Adam Johnson zmarł po kontuzji szyi podczas jazdy na łyżwach w Anglii
Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell | Johna Theisa/AFP za pośrednictwem Getty Images

Pomoc humanitarna zaczęła napływać do Gazy, ale to nie wystarczy, Borrell Powiedział reporterom Przed spotkaniem w Luksemburgu. „Pierwszego dnia wpuszczono dwadzieścia ciężarówek – 20. Wczoraj było ich jeszcze około 20. Ale w normalnych czasach, bez wojny, codziennie do Gazy wjeżdżało 100 ciężarówek. Jasne jest więc, że 20 [trucks]„To nie wystarczy” – stwierdził.

Janez Lenarčić, europejski komisarz ds. zarządzania kryzysowego, zaproszony przez ministrów na spotkanie, powiedział Politico: Obie strony, Hamas i Izrael, muszą uzgodnić tymczasową pauzę i obie strony zobowiązują się do zapewnienia, że ​​pomoc dotrze do Palestyńczyków.

Dodał: „Wszyscy uczestnicy podlegają międzynarodowym zobowiązaniom prawnym, aby zapewnić wszystkim uczestnikom bezpieczny i niezakłócony dostęp do pomocy humanitarnej”.