20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polski sędzia wraca na Białoruś wśród sprzecznych zarzutów

Polski sędzia wraca na Białoruś wśród sprzecznych zarzutów

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Premier Donald Tusk stwierdził, że jest „nękany i zastraszany” przez rząd, zamiast tego oskarżając go o bycie zdrajcą w służbie zagorzałego sojusznika Rosji w czasie wojny.

Podczas konferencji prasowej po przybyciu do Mińska sędzia Tomasz Szmydt pochwalił prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę za przywrócenie stabilności.

Wezwał Warszawę do nawiązania „dobrosąsiedzkich stosunków” z Białorusią i Rosją, choć Polska naciskała na Zachód, aby pomóc Ukrainie stawić czoła totalnej inwazji Rosji od lutego 2022 r., kiedy Moskwa zaczęła częściowo wykorzystywać rosyjskie wojska stacjonujące na Białorusi.

Białoruś objęta jest poważnymi zachodnimi sankcjami ze względu na represyjny reżim i wojenne wsparcie dla Kremla, dlatego ucieczka Szmydta zszokowała i rozgniewała polskich polityków.

„Zdrajca, pytanie tylko kiedy” – napisał minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski na portalu społecznościowym X. Polski wywiad wszczął w poniedziałek śledztwo w sprawie tego, czy Szmydt zabrał ze sobą do Mińska informacje niejawne.

W poniedziałek przed wojewódzkim sądem administracyjnym w Warszawie Szmydt oświadczył, że opuścił Polskę „w związku ze swoim sprzeciwem wobec polityki i działań władz”. Powiedział, że nie może się teraz doczekać „odrobiny relaksu” w „otwartym, przyjaznym kraju”.

Rosja pomogła Łukaszence stłumić prodemokratyczne protesty w 2020 r., natomiast Stany Zjednoczone i UE zaostrzyły sankcje wobec Białorusi w 2021 r. po tym, jak Mińsk zmusił samolot Ryanair do lądowania na Białorusi w celu zatrzymania na pokładzie działacza przeciwnego Łukaszence.

Unia Europejska oskarżyła Białoruś o planowanie wojny hybrydowej w 2021 r. poprzez sprowadzenie migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu pod granicę z Polską i pomoc w ich przekroczeniu. Warszawa odpowiedziała budując wysoki metalowy płot wzdłuż części granicy z Białorusią.

Nieoczekiwane odejście sędziego następuje w związku z dążeniem rządu Tuska do reformy sądownictwa, co doprowadziło do usunięcia sędziów zainstalowanych przez poprzedni rząd PiS i uznanych za nadużyjących swoich uprawnień do realizacji programu politycznego PiS.

READ  Podgląd: Szwecja vs Szwecja - prognoza, wiadomości zespołu, rankingi

Wysiłki Duska na rzecz przywrócenia niezależności sądów zostały w Brukseli z zadowoleniem przyjęte, a Komisja Europejska rozpoczęła w poniedziałek proces mający na celu formalne zakończenie długiego sporu z poprzednim rządem PiS na temat praworządności.

W 2019 r. Smit znalazł się w składzie sędziów oskarżonych o prowadzenie w imieniu ówczesnego rządu nagonki na innych sędziów sprzeciwiających się PIS.

Stanisław Żaryn, doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy, który jest kandydatem PiS, również w poniedziałek w X nazwał Szmydta „łotrem i zdrajcą”. „Nikt przy zdrowych zmysłach nie jedzie na Białoruś, żeby stać się marionetką w ich rękach [Russia’s leader Vladimir] Putin i Łukaszenka” – dodał Żaryn.