16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zełenski zgadza się rozmawiać z Rosją, ale odmawia uznania Białorusi za miejsce spotkania

Zełenski zgadza się rozmawiać z Rosją, ale odmawia uznania Białorusi za miejsce spotkania

Biały Dom wraz z wieloma krajami Unii Europejskiej ogłosić W sobotę niektóre rosyjskie banki zostały wykluczone z wysoce bezpiecznej sieci „Swift”, która łączy tysiące instytucji finansowych na całym świecie.

Ale czym właściwie jest Swift i jak wpłynie na Rosję?

SWIFT to skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. Została założona w 1973 roku w celu zastąpienia teleksu i jest obecnie wykorzystywana przez ponad 11 000 instytucji finansowych do wysyłania bezpiecznych wiadomości i zleceń płatniczych. Bez powszechnie akceptowanej alternatywy, jest to niezbędna hydraulika globalnych finansów.

Usunięcie Rosji z systemu SWIFT prawie uniemożliwi instytucjom finansowym wysyłanie pieniędzy do lub z kraju, powodując nagły szok dla rosyjskich firm i ich zagranicznych klientów — zwłaszcza nabywców eksportu ropy i gazu denominowanych w dolarach amerykańskich.

SWIFT ma siedzibę w Belgii i jest zarządzany przez 25-osobową radę dyrektorów. SWIFT, który określa się jako „instrument neutralny”, jest zarejestrowany zgodnie z prawem belgijskim i musi być zgodny z przepisami Unii Europejskiej.

Co by się stało, gdyby Rosja została usunięta?

Istnieje precedens w przypadku usunięcia kraju ze SWIFT.

SWIFT zwolnił irańskie banki w 2012 roku po tym, jak Unia Europejska nałożyła na nie sankcje za program jądrowy tego kraju. Iran stracił prawie połowę przychodów z eksportu ropy i 30% handlu zagranicznego po przerwie w dostawie prądu, według dla ekspertów.

Stany Zjednoczone i Niemcy straciłyby najwięcej, gdyby Rosja dokonała secesji, ponieważ ich banki są najczęstszym użytkownikiem SWIFT w komunikacji z rosyjskimi bankami, jak twierdzi Maria Shagina, wizytująca stypendystka w Fińskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Wyżsi prawnicy rosyjscy odpowiedzieli, że dostawy ropy, gazu i minerałów do Europy ustaną, jeśli Rosja zostanie wydalona.

Czy utknąłeś w SWIFT?

Swift powiedział w oświadczeniu, że jest to „globalna, bezstronna spółdzielnia” i „każda decyzja o nałożeniu sankcji na kraje lub poszczególne podmioty należy wyłącznie do odpowiednich agencji rządowych i odpowiednich ustawodawców”.

„Znamy wspólne oświadczenie przywódców Komisji Europejskiej, Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych, w którym zapowiedzieli, że w najbliższych dniach wdrożą nowe środki w zakresie Rosyjskie banki. Komunikujemy się z europejskimi władzami, aby poznać szczegóły podmiotów, które zostaną objęte nowymi środkami” – napisano w oświadczeniu. Jesteśmy gotowi przestrzegać instrukcji prawnych.

Przeczytaj więcej tutaj.

READ  Caramelo, brazylijski koń, który utknął na dachu w wyniku powodzi, został uratowany po szokującym narodzie