25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Spadają akcje i rosną oprocentowanie kredytów hipotecznych: jak 5% rentowność obligacji skarbowych może zakłócić rynki

Spadają akcje i rosną oprocentowanie kredytów hipotecznych: jak 5% rentowność obligacji skarbowych może zakłócić rynki

Traderzy pracują na parkiecie nowojorskiej giełdy papierów wartościowych (NYSE) w Nowym Jorku, USA, 29 sierpnia 2023 r. REUTERS/Brendan MacDiarmid Uzyskanie praw licencyjnych

NOWY JORK (Reuters) – Utrzymująca się wyprzedaż amerykańskich obligacji skarbowych spowodowała, że ​​rentowność obligacji skarbowych osiągnęła najwyższy poziom od ponad półtorej dekady, wstrząsając wszystkimi papierami, od akcji po rynek nieruchomości.

Rentowność referencyjnego 10-letniego bonu skarbowego, który zmienia się odwrotnie do cen, pod koniec czwartku na krótko osiągnęła 5%, a poziom ten ostatni raz obserwowano w 2007 r. Oczekiwania, że ​​Rezerwa Federalna utrzyma wysokie stopy procentowe, a obawy finansowe USA narosną Wśród czynników napędzających gospodarka wzrośnie. Przemieszcza.

Ponieważ warty 25 bilionów dolarów rynek skarbowy stanowi podstawę światowego systemu finansowego, rosnące rentowności amerykańskich obligacji rządowych miały szerokie skutki. Indeks S&P 500 spadł o około 7% w stosunku do tegorocznych maksimów, ponieważ obietnica gwarantowanych zwrotów z długu publicznego USA odstrasza inwestorów od akcji. Tymczasem oprocentowanie kredytów hipotecznych jest na najwyższym poziomie od ponad 20 lat, co wpływa na ceny nieruchomości.

„Inwestorzy powinni uważnie przyjrzeć się ryzykownym aktywom” – powiedział Giennadij Goldberg, szef strategii stóp procentowych w USA w TD Securities w Nowym Jorku. „Im dłużej będziemy trzymać się wyższych stóp procentowych, tym większe prawdopodobieństwo, że coś się załamie”.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział w czwartek, że polityka pieniężna nie wydaje się „zbyt rygorystyczna”, co wzmacnia argumenty tych, którzy uważają, że stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną wysokie.

Powell wskazał również na „premię terminową” jako czynnik wpływający na zwrot. Premia stanowi dodatkową rekompensatę, jakiej oczekują inwestorzy z tytułu posiadania długoterminowego długu i jest mierzona za pomocą modeli finansowych. Jeden z przewodniczących Fed podał niedawno jego podwyżkę jako powód, dla którego Fed może mieć mniejszą potrzebę podwyższania stóp procentowych.

READ  Usługa Amtrak na linii Nowy Jork–Albany została zakłócona już drugi dzień

Oto, jak wzrost rentowności odbił się echem na rynkach.

Wyższe rentowności obligacji skarbowych mogą ograniczyć apetyt inwestorów na akcje i inne ryzykowne aktywa poprzez zaostrzenie warunków finansowych, ponieważ podnoszą one koszt kredytów dla przedsiębiorstw i osób fizycznych.

Elon Musk ostrzegł, że wyższe stopy procentowe mogą osłabić popyt na pojazdy elektryczne, co w czwartek spowoduje spadek akcji tego sektora. Akcje Tesli spadły dziś o 9,3%, ponieważ niektórzy analitycy kwestionowali, czy firma będzie w stanie utrzymać gwałtowny wzrost, który od lat wyróżnia ją na tle innych producentów samochodów.

W miarę jak inwestorzy skłaniają się ku obligacjom skarbowym, przy czym niektóre terminy zapadalności oferują obecnie inwestorom posiadającym obligacje terminowe znacznie powyżej 5%, akcje spółek o wysokiej dywidendzie w sektorach takich jak usługi użyteczności publicznej i nieruchomości odczuły największe straty.

Grafika Reutera

Od czasu przyspieszenia wzrostu rentowności obligacji skarbowych w połowie lipca dolar amerykański zyskał średnio około 6,4% w stosunku do swoich odpowiedników z grupy G10. Indeks dolara, który mierzy siłę dolara w stosunku do sześciu głównych walut, osiągnął najwyższy poziom od 11 miesięcy.

Silniejszy dolar pomaga zacieśnić warunki finansowe i może zaszkodzić bilansom amerykańskich eksporterów i międzynarodowych firm. W skali globalnej komplikuje to wysiłki innych banków centralnych mające na celu zmniejszenie inflacji poprzez obniżanie wartości ich walut.

Od kilku tygodni inwestorzy spodziewają się możliwej interwencji japońskich urzędników w celu przeciwdziałania utrzymującemu się spadkowi wartości jena, który w tym roku spadł o 12,5% w stosunku do dolara.

„Korelacja dolara amerykańskiego ze stopami procentowymi była dodatnia i silna podczas obecnego cyklu zacieśniania polityki” – stwierdził w czwartkowej notatce Athanasios Vamfakidis, globalny strateg ds. badań w Bank of America.

Stopy procentowe trzydziestoletnich kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu – najpopularniejszego kredytu mieszkaniowego w Stanach Zjednoczonych – wzrosły do ​​najwyższego poziomu od 2000 r., co szkodzi zaufaniu inwestorów budujących domy i wywiera presję na składanie wniosków o kredyt hipoteczny.

READ  Chevron podnosi ceny ropy i odnotowuje roczny zysk w wysokości 35,5 miliarda dolarów

W odpornej gospodarce charakteryzującej się silnym rynkiem pracy i wysokimi wydatkami konsumenckimi, rynek mieszkaniowy okazał się sektorem najbardziej dotkniętym agresywnymi działaniami Rezerwy Federalnej mającymi na celu ochłodzenie popytu i osłabienie inflacji.

We wrześniu sprzedaż istniejących domów w Stanach Zjednoczonych spadła do najniższego poziomu od 13 lat.

Grafika Reutera

Wraz ze wzrostem rentowności obligacji skarbowych spready na rynku kredytowym poszerzają się, ponieważ inwestorzy żądają wyższych zwrotów z bardziej ryzykownych aktywów, takich jak obligacje korporacyjne. Spready kredytowe eksplodowały po kryzysie bankowym w tym roku, a w kolejnych miesiącach uległy zawężeniu.

Jednakże rosnące rentowności spowodowały, że indeks ICE BofA High Yield Index (.MERH0A0) osiągnął najwyższy poziom od czterech miesięcy, zwiększając koszty finansowania dla potencjalnych kredytobiorców.

W ostatnich tygodniach wzrosła zmienność amerykańskich akcji i obligacji w związku ze zmianą oczekiwań co do polityki Rezerwy Federalnej. Niepokój inwestorów wzbudziło także oczekiwanie wzrostu deficytu wydatków rządu USA i emisji długu na pokrycie tych wydatków.

Indeks MOVE (.MOVE), mierzący oczekiwaną zmienność amerykańskich obligacji skarbowych, zbliża się do najwyższych poziomów od ponad czterech miesięcy. Wzrosła także zmienność na giełdach, co spowodowało, że indeks zmienności Cboe (.VIX) osiągnął najwyższy poziom od pięciu miesięcy.

(Ta historia została przeredagowana, aby dodać słowo „na krótko” w akapicie 2)

(Raport: Saqib Iqbal Ahmed – przygotowane przez Jaafara dla Biuletynu Arabskiego – redakcja: Saqib Iqbal Ahmed) Tekst: Ira Iosebashvili. Pod redakcją Stephena Coatesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę