25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Powell twierdzi, że dobre dane ekonomiczne „mogą uzasadniać” podwyższenie stóp procentowych

Powell twierdzi, że dobre dane ekonomiczne „mogą uzasadniać” podwyższenie stóp procentowych

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell w czwartkowym przemówieniu powtórzył zobowiązanie banku centralnego do „ostrożnego” podejmowania dalszych ruchów stóp procentowych. Powiedział jednak również, że bank centralny może potrzebować dalszych podwyżek stóp procentowych, jeśli dane gospodarcze będą nadal pozytywne.

W swoich uwagach skierowanych do Klubu Ekonomicznego w Nowym Jorku pan Powell próbował nakreślić wyważony obraz wyzwania stojącego przed Fed. Podkreślił, że Fed stara się równoważyć dwa cele: chce walczyć z inflacją pod pełną kontrolą, ale jednocześnie nie chce robić zbyt wiele i niepotrzebnie szkodzić gospodarce.

Jest to jednak złożony moment dla banku centralnego, ponieważ gospodarka zachowuje się w zaskakujący sposób. W ciągu ostatnich 19 miesięcy urzędnicy szybko podnosili stopy procentowe do przedziału 5,25–5,5 proc. Decydenci zastanawiają się obecnie, czy konieczne jest ponowne podniesienie stóp procentowych w 2023 r.

Wyższe koszty pożyczek mają osłabić aktywność gospodarczą – spowalniając zakupy domów, rozwój przedsiębiorstw, wszelkiego rodzaju popyt – w celu schłodzenia inflacji. Jednak jak dotąd wzrost gospodarczy był nieoczekiwanie odporny. Konsumenci Wydają. Firmy zatrudniają. Chociaż wzrost płac uległ spowolnieniu, ogólny wzrost był na tyle silny, że niektórzy ekonomiści zaczęli kwestionować, czy gospodarka zwalnia na tyle, aby sprowadzić inflację do docelowej wartości Fed wynoszącej 2%.

„Przywiązujemy wagę do najnowszych danych pokazujących odporność wzrostu gospodarczego i popytu na pracę” – przyznał w czwartek Powell. „Dodatkowe dowody na to, że wzrost powyżej trendu utrzymuje się lub że napięcie na rynku pracy już nie słabnie, mogą zagrozić dalszemu postępowi inflacji i mogą wymagać dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej”.

Powell określił ostatnie dane o wzroście gospodarczym jako „niespodziankę” i stwierdził, że pojawiły się one w związku z utrzymującym się znacznie silniejszym popytem konsumenckim niż oczekiwano.

„Być może było tak, że stopy procentowe nie były wystarczająco wysokie przez wystarczająco długi czas” – stwierdził, dodając później, że „nie ma dowodów na to, że polityka jest obecnie zbyt rygorystyczna”.

READ  Kraje, w których stawki ubezpieczenia domu rosną najszybciej

Ekonomiści zinterpretowali jego wypowiedzi w ten sposób, że choć Fed raczej nie podniesie stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu, które zakończy się 1 listopada, to pozostawia otwartą furtkę do ewentualnej podwyżki stóp procentowych po tym terminie. Ostatnie posiedzenie Fed w tym roku zakończy się 13 grudnia.

„Nie wygląda na to, żeby był zainteresowany ponownym podniesieniem stóp procentowych w listopadzie” – powiedział Michael Feroli, główny ekonomista USA w JP Morgan, wyjaśniając, że jego zdaniem Fed będzie opierał się na danych przy podejmowaniu decyzji, co zrobić w grudniu.

„Z pewnością nie zamknął drzwi dla dalszych podwyżek stóp procentowych” – powiedział Feroli. „Ale nie dał też do zrozumienia, że ​​coś jest nieuchronne”.

Cathy Posjancic, główna ekonomistka w Nationwide Mutual, stwierdziła, że ​​komentarze były „wyważone, ponieważ istnieje wiele niepewności”.

Prezes Fed miał powody, aby pozostawić otwarte opcje. Chociaż najnowsze dane wskazują na silny wzrost, można spodziewać się wyraźniejszego spowolnienia.

Powell zauważył, że Fed już za bardzo podniósł krótkoterminowe stopy procentowe i że posunięcia te „mogą” nadal spowalniać gospodarkę. Co ważniejsze, długoterminowe stopy procentowe na rynkach wzrosły w ciągu ostatnich kilku miesięcy, co spowodowało, że pożyczki na zakup domu lub samochodu stały się znacznie droższe.

Powell powiedział, że te trudne warunki finansowe mogą mieć wpływ na wzrost gospodarczy.

„W ostatnich miesiącach warunki finansowe znacznie się zaostrzyły, a rentowność obligacji długoterminowych była ważnym czynnikiem wpływającym na to zaostrzenie” – stwierdził.

Pan Powell wskazał na kilka możliwych przyczyn niedawnej podwyżki długoterminowych stóp procentowych: wyższy wzrost gospodarczy, wyższe deficyty, decyzja Fed o zmniejszeniu portfela papierów wartościowych oraz techniczne czynniki rynkowe – wszystko to może mieć wpływ.

„Istnieje wiele pomysłów na kandydatów i wiele osób ma wrażenie, że ich precedensy zostały potwierdzone” – powiedział Powell.

READ  Ropa osiąga 105 dolarów po ataku Rosji na Ukrainę

Dodał później, że „konkluzja” jest taka, że ​​podwyżka stóp rynkowych „będzie czymś, czemu się przyjrzymy” i „na marginesie może zmniejszyć” motywację Fed do dalszego podwyższania stóp procentowych.

Wojna między Izraelem a Gazą – i towarzyszące jej napięcia geopolityczne – zwiększają niepewność co do perspektyw globalnych. Jest jeszcze za wcześnie, aby określić, jaki wpływ będzie to miało na gospodarkę, chociaż może podważyć zaufanie między przedsiębiorstwami a konsumentami.

„Napięcia geopolityczne są bardzo wysokie i stanowią poważne ryzyko dla globalnej działalności gospodarczej” – powiedział Powell.

W czasie wystąpienia pana Powella akcje charakteryzowały się zmiennością, co sugerowało, że inwestorzy mieli trudności ze zrozumieniem, co jego uwagi oznaczają dla bezpośrednich perspektyw stóp procentowych. Wyższe stopy procentowe to zazwyczaj zła wiadomość dla wartości akcji.

S&P 500 zakończył dzień spadkiem o około 1%. Posunięcie to zbiegło się z kolejną podwyżką kluczowych rynkowych stóp procentowych, w wyniku której rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła do 5%, czyli progu nie przekroczonego od 2007 roku.

Prezes Fed podkreślił zaangażowanie Fed w utrzymanie inflacji pod kontrolą nawet w skomplikowanym momencie. Wzrosty cen konsumpcyjnych znacznie spadły od lata 2022 r., kiedy osiągnęły najwyższy poziom około 9%. Jednak na koniec miesiąca wskaźnik ten pozostał na poziomie 3,7%, wciąż znacznie powyżej poziomu około 2%, który panował przed pandemią koronaawirusa.

„Szereg niepewności, zarówno starych, jak i nowych, komplikuje nasze zadanie polegające na zrównoważeniu ryzyka zbyt silnego zacieśnienia polityki z ryzykiem zbyt słabego zaostrzenia polityki pieniężnej” – stwierdził Powell. „Biorąc pod uwagę niepewność i ryzyko oraz to, jak daleko zaszliśmy, komisja działa ostrożnie”.

Joe Rennison wniósł wkład w raportowanie.