28 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja i Ukraina na żywo: Putin broni swojej wojny

Rosja i Ukraina na żywo: Putin broni swojej wojny

Po raz drugi w ciągu niespełna dekady Elvira Nabiulina prowadzi rosyjską gospodarkę przez zdradzieckie wody.

W 2014 roku, w obliczu załamania się rubla i rosnącej inflacji prawie rok po przejęciu Centralnego Banku Rosji, pani Nabiullina wymusiła wejście w nowoczesną erę prowadzenia polityki gospodarczej poprzez gwałtowne podniesienie stóp procentowych. Ten ryzykowny politycznie ruch spowolnił gospodarkę, okiełznał wysokie ceny i przyniósł jej międzynarodową reputację trudnej decydentki.

W świecie bankierów centralnych, wśród technokratów, których zadaniem jest monitorowanie cen i stabilizacja systemów finansowych, pani Nabiullina stała się wschodzącą gwiazdą, która wykorzystuje tradycyjne polityki do zarządzania niekontrolowaną gospodarką, często powiązaną z cenami ropy. W 2015 roku została wybrana Prezesem Roku Banku Centralnego przez magazyn Euromoney. Trzy lata później Christine Lagarde, ówczesna szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, poświęciła, by Nabiullina mogła sprawić, by „banki centralne śpiewały”.

Teraz obowiązkiem pani Nabiulliny jest poprowadzenie rosyjskiej gospodarki przez głęboką recesję i utrzymanie zdrowego systemu finansowego, odizolowanego od większości świata. Wyzwanie pojawia się po latach, które spędziła na wzmacnianiu obrony finansowej Rosji przed tego rodzaju silnymi sankcjami, które zostały nałożone w odpowiedzi na geopolityczną agresję prezydenta Władimira Putina.

Doprowadziłeś do nadzwyczajnego powrotu do zdrowia Waluta Rosji, który stracił jedną czwartą swojej wartości w ciągu kilku dni po inwazji na Ukrainę 24 lutego. Bank centralny podjął drastyczne kroki, aby zapobiec opuszczaniu kraju przez duże sumy pieniędzy, powstrzymać panikę na rynkach i powstrzymać potencjalny atak na system bankowy.

Pod koniec kwietnia rosyjski parlament ratyfikował 58-letnią Nabiullinę na kolejne pięć lat jako prezydent po tym, jak Putin nominował ją na trzecią kadencję.

To ważna latarnia morska dla stabilności rosyjskiego systemu finansowego”powiedziała Elena Rybakova, zastępca głównego ekonomisty w Institute of International Finance, grupie branżowej w Waszyngtonie. „Zresetuj to ma wartość symboliczną”.

kredyt…Sputnik, przez Reuters

Trudny opis leczenia

W swoim ostatnim kryzysie zamieniła katastrofę w szansę. W 2014 roku Rosję dotknęły dwa wstrząsy gospodarcze: załamanie cen ropy – spowodowane skokiem w wydobyciu w USA i odmową ograniczenia produkcji przez Arabię ​​Saudyjską, co osłabiło rosyjskie dochody z ropy – oraz sankcje gospodarcze nałożone po aneksji Krymu przez Rosję.

READ  Lider Wagnera Prigożyn albo umrze, albo wkrótce poprowadzi kolejny zamach stanu: FT

Spadł rubel. Pani Nabiullina porzuciła tradycyjną politykę – taką jak wydawanie ogromnych kwot rezerw walutowych w celu podtrzymania kursu walutowego – i przeniosła uwagę Banku na zarządzanie inflacją. Podniósł stopy procentowe do 17 procent i od lat utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie.

To była bolesna korekta i gospodarka skurczyła się przez półtora roku. Ale do połowy 2017 roku udało jej się dokonać czegoś, co jeszcze kilka lat wcześniej wydawało się nieosiągalne: stopa inflacji spadła do mniej niż 4 procent, najniższego poziomu w kraju postsowieckim.

„To był model nowoczesnego banku centralnego,Powiedział Richard Portes, profesor ekonomii w London Business School, który brał udział w etapach seminaryjnych wraz z panią Nabiuliną na konferencjach.

„Robiła to, co musiała”, powiedział, nawet gdy było to politycznie trudne. „Jeśli chcesz pokazać alternatywę, musisz spojrzeć tylko na Turcję”, dodał Ports, „gdzie lata politycznego ingerowania w bank centralny pozwoliły, aby inflacja wymknęła się spod kontroli, sięgając nawet 70 procent w tym miesiącu.

Pod nadzorem pani Nabiulliny bank centralny kontynuował prace modernizacyjne. Poprawiła swoją komunikację, planując kluczowe decyzje dotyczące polityki, dostarczając wskazówek dotyczących polityki, spotykając się z analitykami i udzielając wywiadów z reporterami. Rosyjski Bank Centralny zaczął być postrzegany jako główny mózg gospodarczy kraju, przyciągający wybitnych ekonomistów z sektora prywatnego.

Na dorocznej konferencji w Sankt Petersburgu bank centralny przyciągnął ekonomistów z całego świata, a pani Nabiullina uczestniczyła w międzynarodowych spotkaniach, w tym dorocznym sympozjum Rezerwy Federalnej w Jackson Hole w stanie Wyoming oraz regularnych spotkaniach prezesów banków centralnych organizowanych przez Bank Światowy w Bazylea, Szwajcaria.

Opisywano ją jako elegancką, skupioną, zawsze zadbaną, zwolenniczkę sił rynkowych (pomimo sowieckiego wykształcenia ekonomicznego) oraz miłośniczkę historii i opery. Urodziła się w Ufie, mieście położonym ponad 700 mil na wschód od Moskwy, słynącym z przemysłu ciężkiego, studiowała na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym, jednym z najbardziej prestiżowych w kraju, i jest żoną kolegi ekonomisty.

kredyt…Kim Kyung-hoon / Reuters

sprzątanie banku

Oprócz osiągnięć w polityce pieniężnej, pani Nabiullina zdobyła uznanie za dążenie do gruntownego oczyszczenia sektora bankowego. W ciągu pierwszych pięciu lat pracy w banku cofnęła około 400 licencji bankowych – zasadniczo zamykając jedną trzecią rosyjskich banków – próbując zabić słabe instytucje, które przeprowadzały, jak to określiła, „podejrzane transakcje”.

READ  CTV News donosi, że wspólne informacje wywiadowcze Five Eyes potwierdziły roszczenia Trudeau wobec Indii

Uznano to za odważną krucjatę: w 2006 r. urzędnik banku centralnego rozpoczął energiczną kampanię zamykania banków podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy. zamordowany.

„Zwalczanie korupcji w sektorze bankowym to praca dla bardzo odważnych ludzi” – powiedział Siergiej Guriew, rosyjski ekonomista, który wyjechał z kraju w 2013 roku, a obecnie jest profesorem Sciences Po w Paryżu. Nazwał jednak jego program błędnym, ponieważ w dużej mierze ograniczał się do prywatnych banków. Powiedział, że stwarza to problem pokusy nadużycia, co sprawia, że ​​banki państwowe czują się komfortowo podejmując wiele ryzyka, jednocześnie chroniąc rząd.

Pan Guriev, który powiedział, że zna ją od 15 lat, dodał, że uczciwość pani Nabiulina nigdy nie była kwestionowana. „Nigdy nie była podejrzana o udział w jakiejkolwiek korupcji”.

kredyt…Sergey Ponomarev dla The New York Times

zbudować fort

Pani Nabiullina od dwóch dekad jest wysokiej rangi urzędnikiem w reżimie Putina. Była jego głównym doradcą ekonomicznym przez nieco ponad rok, zanim przejęła bank centralny w czerwcu 2013 roku, piastując już stanowisko ministra rozwoju gospodarczego, podczas gdy Putin był premierem.

„Ona ma ogromne zaufanie do rządu i prezydenta” – powiedziała Sofia Donets, ekonomistka Renaissance Capital w Moskwie, która pracowała w banku centralnym od 2007 do 2019 roku. W ostatnich latach było całkiem jasne, że zadawane są wszelkiego rodzaju pytania dotyczące polityki, a w sferze finansowej bank centralny został wzmocniony – dodała.

To zaufanie zostało zbudowane, gdy pani Nabiullina wspierała rosyjską gospodarkę przed zachodnimi sankcjami, zwłaszcza długoterminowymi sankcjami amerykańskimi. W 2014 roku Stany Zjednoczone wycięły ze swoich rynków finansowych kilka dużych rosyjskich firm. Jednak firmy te mają znaczne zadłużenie w walutach obcych, co budzi obawy o sposób obsługi ich długów.

Pani Nabiullina postanowiła wycisnąć z gospodarki jak najwięcej dolarów, aby firmy i banki były mniej zagrożone, gdyby Waszyngton nałożył więcej ograniczeń na wykorzystanie dolarów przez państwo.

READ  Rosja twierdzi, że uderzyła w czołgi Leopard i amerykańskie pojazdy Bradley na Ukrainie

Przesunął także rezerwy banku, które wzrosły do ​​ponad 600 miliardów dolarów, w kierunku złota, euro i chińskiego renminbi. Podczas jej kadencji udział dolarów w rezerwach spadł do około 11 procent z ponad 40 procent, powiedziała w zeszłym miesiącu w Parlamencie Nabiullina. Powiedziała prawodawcom, że nawet po tym, jak sankcje zamroziły rezerwy walutowe banku, kraj miał „wystarczające” rezerwy złota i renminbi.

Inne zabezpieczenia przed sankcjami obejmowały alternatywę dla SWIFT, globalnego systemu wiadomości bankowych, który został opracowany w ostatnich latach. A bank zmienił infrastrukturę płatności, aby przetwarzać transakcje kartami kredytowymi w kraju, więc nawet wycofanie się z Visa i Mastercard będzie miało niewielki wpływ.

w marcu , Aktualności Bloomberga I Dziennik Wall StreetPowołując się na nieznane źródła, podano, że pani Nabiulina próbowała zrezygnować po inwazji na Ukrainę i została odrzucona przez Putina. Bank centralny odrzucił te doniesienia.

W zeszłym miesiącu , rząd kanadyjski Nałożył na nią sankcje za bycie „bliskim partnerem rosyjskiego reżimu”.

Guriev, który nie był w ostatnim czasie w kontakcie z panią Nabiulliną, powiedział, że wierzy, iż prawdopodobnie pozostanie na swoim miejscu, ponieważ będzie mogła przekonać samą siebie, że jeśli zrezygnuje, inflacja wymknie się spod kontroli, a obywatele rosyjscy zostaną uderzeni mocniej. silnie.

„Myślę jednak, że to naprawdę wspiera gospodarkę wojenną Putina” – dodał. „Właściwie robi coś, w co nie jest zaangażowana”.

kredyt…New York Times

gospodarka wojenna

Spędziwszy prawie dziesięć lat, budując reputację osoby hamującej inflację i wprowadzającej tradycyjną politykę monetarną do Rosji, po inwazji na Nabiullinę zachodnie sankcje finansowe szybko zmusiły ją do porzucenia preferowanej przez nią polityki. Stopa procentowa wzrosła ponad dwukrotnie, do 20 procent; Kontrole kapitału zostały wykorzystane do poważnego ograniczenia przepływu pieniędzy z kraju; zamknięcie notowań giełdowych na Moskiewskiej Giełdzie Papierów Wartościowych; Przepisy dotyczące banków zostały złagodzone, aby nie zaprzestały udzielania pożyczek.

Środki te zatrzymały początkową panikę i pomogły w odbudowie rubla, ale kontrola kapitału została tylko częściowo zniesiona.

Teraz Rosja wchodzi w poważną recesję z zamkniętą gospodarką. 29 kwietnia bank zmniejszył Oprocentowanie do 14 procentNa znak, że przechodzi od tłumienia finansowego huraganu do próby zmniejszenia utrzymującego się wpływu sankcji na gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, ponieważ inflacja przyspiesza, a firmy są zmuszone na nowo wymyślać swoje łańcuchy dostaw bez importowania towarów.

Inflacja gwałtownie wzrosła i według prognoz banku centralnego może w tym roku osiągnąć roczny poziom 23 proc. Powiedziała, że ​​ogólna gospodarka może skurczyć się nawet o 10 procent.

„Jesteśmy w regionie ogromnej niepewności” – powiedziała pani Nabiullina.

Liz Alderman Przyczyniaj się do przygotowania raportów.

kredyt…Sergey Ponomarev dla The New York Times