10 września, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Co się stanie, jeśli Unia Europejska nie uzna Władimira Putina?  – DW – 07.05.2024

Co się stanie, jeśli Unia Europejska nie uzna Władimira Putina? – DW – 07.05.2024

To był Władimir Putin Złożona przysięga Po raz piąty jako Prezydent Federacji Rosyjskiej, podczas oficjalnej ceremonii we wtorek, wśród krytyki ze strony Zachodu. Krytycy, w tym szef spraw zagranicznych Unii Europejskiej Josep Borrell, skrytykowali legalność i sposób reelekcji Putina w wyborach prezydenckich, które odbyły się w dniach 15–17 marca.

„Te wybory zostały zbudowane na… Opresyjne prawa„Prześladowania przywódców opozycji politycznej, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i dziennikarzy – w tym tych, którzy sprzeciwiają się nielegalnej wojnie agresywnej Rosji przeciwko Ukrainie” – Borrell powiedział w kwietniowym przemówieniu przed Parlamentem Europejskim.

„Wpadli w potop mylna informacjaGłówny dyplomata UE kontynuował: „Brak dostępu do niezależnych mediów i potężna propaganda wspierana przez wiele lat ogromnymi funduszami publicznymi. Nazywanie tych „wyborami” jest śmieszne”.

Mocne słowa, ale czy oznaczają, że Unia Europejska oficjalnie nie uzna prezydentury Putina?

Unijni prawodawcy wzywają rządy do działania

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, niebędące instytucją Unii Europejskiej, jako pierwsze formalnie skrytykowało prezydenturę Putina jako nielegalną.

W niewiążącym zaleceniu wydanym w połowie kwietnia Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało do tego państwa członkowskie UE Przestańcie uznawać Putina Pod koniec jego kadencji jako prezydenta zakończ wszelkie kontakty z głową państwa, z wyjątkiem spraw humanitarnych lub wysiłków pokojowych.

Josep Borrell szybko potępił marcowe wybory prezydenckieZdjęcie: Alexandros Michaelidis/Unia Europejska

Tydzień później Parlament Europejski w głosowaniu zatwierdził podobne stanowisko. W rezolucji wezwano państwa członkowskie UE i społeczność międzynarodową, aby „nie uznawały skutków rosyjskiego ataku”. Wybory prezydenckie „jako uzasadnione” i „ograniczające stosunki z Putinem do spraw niezbędnych dla pokoju w regionie, a także celów humanitarnych i praw człowieka”.

Podobnie jak w przypadku oświadczenia PACE, decyzja Parlamentu Europejskiego nie jest wiążąca. W Unii Europejskiej wszystkie 27 państw członkowskich jednomyślnie decyduje o wspólnej polityce zagranicznej.

Jednak ma to pewien wpływ, powiedziała DW Ionela Maria Ciolán, ekspertka ds. europejskiej polityki zagranicznej w Centrum Studiów Europejskich Wilfrieda Martensa. „Ma silny, pośredni efekt symboliczny, ponieważ służy jako zalecenie… [member states] Wysyła wiadomość do rządów w całej Europie, że partie z całego spektrum politycznego popierają ten pogląd.

READ  Korea Północna poinformowała Japonię o planie wystrzelenia satelity, który może stanowić próbę umieszczenia na orbicie drugiego satelity szpiegowskiego

Prezydent czy „osoba sprawująca władzę”?

W stosunkach międzynarodowych nie ma jasnej procedury uznania zagranicznej głowy państwa za nielegalnego. Wystarczy oficjalna deklaracja stanu. Żaden kraj nie podjął jeszcze takiej decyzji, powiedział Gustav Gressel, starszy specjalista ds. polityki w Europejskiej Radzie Stosunków Zagranicznych.

Dodał: „Nikt nie żądał, żebyśmy go nie rozpoznali lub wycofali się Ambasadorzy Z Moskwy” – powiedział.

Putin: wieczny prezydent Rosji?

Ta przeglądarka nie obsługuje komponentu wideo.

Jak dotąd gratulacje złożył jedynie premier Węgier Viktor Orban Włóż to Ze względu na jego rzekome zwycięstwo wyborcze – posunięcie, które w swojej decyzji ostro skrytykował Parlament Europejski. W oświadczeniu ustawodawcy napisali, że Orbán „zdecydował się opuścić Unię Europejską”.

Gressel tak przypuszczał Włóż to Technicznie rzecz biorąc, można go nazwać „posiadaczem władzy”, podobnie jak Aleksander Łukaszenka Białoruś. Ekspert uważa jednak również, że rządy UE będą musiały kontynuować rozmowy z Moskwą. Dodał: „Z tego czy innego powodu będą komunikować się z tym rządem”.

„Unia Europejska nie może wybierać, z kim ma do czynienia”.

Roger Hilton z GLOBSEC, think tanku z siedzibą na Słowacji, widzi rzeczy podobnie. „Każdy może się zgodzić, że Putin jest osobą godną pogardy, podobnie jak jego legitymacja Prezydent Rosji Zakorzenione w korupcji i oszustwach. UE nie może jednak selektywnie wybierać, z kim ma do czynienia”.

„Każda decyzja o nieuznaniu Putina znacząco ograniczyłaby zdolność Brukseli do negocjowania i wzmacniania bezpieczeństwa Ukrainy oraz stabilności kontynentu” – dodał, argumentując, że Unia Europejska powinna zamiast tego potępić działania Putina na Ukrainie i przypomnieć światu, że głosowanie nie miało miejsca. Legitymizacja, ale nie zerwie całkowicie biurokratycznych powiązań z Moskwą.

Artykuł ten jest adaptacją rosyjskiego oryginału.