22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Źródła bezpieczeństwa: Rakiety i drony uderzyły w iracką bazę, w której przebywają siły amerykańskie

Źródła bezpieczeństwa: Rakiety i drony uderzyły w iracką bazę, w której przebywają siły amerykańskie

Pojazdy wojskowe żołnierzy amerykańskich w bazie lotniczej Al-Asad w prowincji Anbar, Irak, 13 stycznia 2020 r. Zdjęcie: John Davison – Reuters. Uzyskanie praw licencyjnych

Anbar, Irak (Reuters) – Dwa źródła bezpieczeństwa podały, że w czwartkowy wieczór drony i rakiety wycelowały w bazę lotniczą Ain al-Asad, w której stacjonują siły amerykańskie i inne siły międzynarodowe w zachodnim Iraku, oraz że w bazie słychać było kilka eksplozji.

Armia iracka oświadczyła, że ​​zamknęła teren wokół bazy i rozpoczęła operację poszukiwawczą. Źródła podają, że nie jest jeszcze jasne, czy ataki spowodowały ofiary lub szkody.

Atak, który miał miejsce w czwartek, był trzecim w ciągu niecałych 24 godzin na bazy lotnicze, w których przebywały siły amerykańskie w Iraku.

Siły zbrojne USA w Iraku były w środę celem dwóch odrębnych ataków dronów, z których jeden spowodował lekkie obrażenia niewielkiej liczby żołnierzy, chociaż wojsko amerykańskie było w stanie przechwycić uzbrojonego drona.

W zeszłym tygodniu irackie grupy zbrojne sprzymierzone z Iranem zagroziły, że zaatakują interesy USA rakietami i dronami, jeśli Waszyngton zainterweniuje, aby wesprzeć Izrael przeciwko Hamasowi w Gazie.

Stany Zjednoczone mają 2500 żołnierzy w Iraku i kolejnych 900 żołnierzy w sąsiedniej Syrii z misją polegającą na udzielaniu porad i pomocy lokalnym siłom w walce z Państwem Islamskim, które w 2014 r. przejęło kontrolę nad dużymi obszarami terytorium obu krajów.

Baza lotnicza Ain al-Asad znajduje się w zachodniej części prowincji Anbar.

(Raport Kamala Ayyasha – przygotowany przez Jaafara dla Biuletynu Arabskiego) Napisał: Ahmed Rashid; Montaż: Chizuo Nomiyama i Daniel Wallis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę
READ  AKTUALIZACJE NA ŻYWO: Zwiększają się tłumy na Halloween w Seulu