28 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Stany Zjednoczone twierdzą, że Egipt zgadza się ponownie otworzyć granice Gazy, aby zapewnić pomoc w obliczu protestów wstrząsających Bliskim Wschodem

Stany Zjednoczone twierdzą, że Egipt zgadza się ponownie otworzyć granice Gazy, aby zapewnić pomoc w obliczu protestów wstrząsających Bliskim Wschodem

  • Najnowsze osiągnięcia:
  • Trzech Palestyńczyków zginęło od kul izraelskich sił okupacyjnych na Zachodnim Brzegu – Wafa
  • Chiny i Rosja wyrażają zaniepokojenie możliwością rozszerzenia konfliktu

TEL AVIV/GAZA (Reuters) – Stany Zjednoczone poinformowały, że Egipt zgodził się ponownie otworzyć przejście graniczne ze Strefą Gazy, aby umożliwić dotarcie pomocy do Palestyńczyków w związku z pogłębianiem się kryzysu humanitarnego dla około 2,3 miliona osób uwięzionych w Strefie Gazy i którzy sprzeciwiają się okupacja. Izraelskie protesty wybuchły na całym Bliskim Wschodzie.

Na obszarze tym panuje niestabilność po eksplozji w Narodowym Szpitalu Arabskim w Gazie późnym wtorkiem, w wyniku której według palestyńskich urzędników zginęło 471 osób, a odpowiedzialność przypisano izraelskiemu nalotowi.

Izrael i Stany Zjednoczone podały, że przyczyną był nieudany wystrzelenie rakiety przez islamskich bojowników w Gazie, którzy zaprzeczyli odpowiedzialności. Rzecznik izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych Lior Hayat powiedział, że liczba ofiar śmiertelnych w wyniku eksplozji nie przekroczyła „dziesiątek”.

Demonstracje wybuchły na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu, w Iranie, Jordanii, Libanie, Tunezji i gdzie indziej w atmosferze gniewu na całym Bliskim Wschodzie w związku z eksplozją szpitala. Materiał telewizyjny pokazał, że libańskie siły bezpieczeństwa wystrzeliły gaz łzawiący i armatki wodne w kierunku demonstrantów, którzy rzucali pociskami w pobliżu ambasady USA w Bejrucie.

Urzędnicy palestyńscy powiedzieli, że siły izraelskie zastrzeliły podczas protestów dwóch palestyńskich nastolatków na Zachodnim Brzegu, natomiast oficjalna palestyńska agencja informacyjna Wafa podała, że ​​siły izraelskie zabiły Palestyńczyka podczas nalotu na wioskę Budrus na Zachodnim Brzegu.

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał telefonicznie o pomocy dla Gazy z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem al-Sisim telefonicznie późną środą, gdy ten wracał do domu z wizyty w Izraelu, która trwała niecałe osiem godzin.

READ  EKSKLUZYWNIE: USA twierdzi, że rosyjska Grupa Wagnera kupiła północnokoreańską broń na wojnę z Ukrainą

Biden powiedział reporterom, że Sisi zgodził się otworzyć przejście graniczne w Rafah z Egiptu do Gazy, aby umożliwić wjazd około 20 ciężarówkom przewożącym pomoc humanitarną do Strefy Gazy, gdzie ludzie poważnie cierpią z powodu braku żywności, wody, paliwa i innych artykułów pierwszej potrzeby po tym, jak Izrael uruchomił blokadę i naloty. Kilka dni temu.

Biden nie podał harmonogramu otwarcia drogi, ale rzecznik bezpieczeństwa narodowego USA John Kirby powiedział, że stanie się to w nadchodzących dniach po naprawie drogi.

W obawie, że konflikt może rozszerzyć się poza Gazę, Biden planował spotkać się z przywódcami arabskimi. Jednak Jordania odwołał zaplanowany tam szczyt z Egiptem i Autonomią Palestyńską po eksplozji szpitala.

Oficjalne media chińskie podały, że chiński prezydent Xi Jinping rozmawiał w czwartek z egipskim premierem Mostafą Madbouly i podkreślił, że najpilniejszym zadaniem jest wstrzymanie ognia i niedopuszczenie do rozszerzenia wojny.

Agencja informacyjna Interfax podała, że ​​minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow również podkreślił ryzyko przekształcenia się konfliktu w Gazie w konflikt regionalny oraz że Rosja kontaktuje się w tej sprawie z Turcją.

Organizacja Narodów Zjednoczonych preferuje 100 ciężarówek dziennie

Koordynator ONZ ds. pomocy humanitarnej Martin Griffiths powiedział w środę Radzie Bezpieczeństwa, że ​​organizacja dążyła do przywrócenia dostaw pomocy do Gazy do 100 ciężarówek dziennie, czyli do poziomu sprzed konfliktu między Izraelem a Hamasem.

Biały Dom poinformował, że Biden ma przemawiać w Białym Domu w czwartek (0:00 GMT w piątek) o reakcji USA na ataki Hamasu na Izrael i rosyjską wojnę z Ukrainą. Również w czwartek brytyjski premier Rishi Sunak ma złożyć wizytę w Izraelu.

Egipt, który wcześniej stwierdził, że przejście graniczne w Rafah nie zostało technicznie zamknięte, ale nie nadaje się do użytku z powodu izraelskich bombardowań, oświadczył, że Sisi i Biden zgodzili się zapewnić pomoc Strefie Gazy w „zrównoważony sposób”. Koordynowali działania pomocowe z organizacjami międzynarodowymi zrzeszonymi w ONZ.

READ  Jedna osoba zginęła, a dziesiątki zostało rannych, gdy silne wiatry spowodowały zawalenie się platformy na hiszpańskim festiwalu

Podczas wizyty Bidena biuro premiera Benjamina Netanjahu oświadczyło, że Izrael pozwoli, aby żywność, woda i lekarstwa docierały do ​​południowej Gazy przez Egipt.

Biden stanął w obliczu intensywnej globalnej presji, aby zapewnić izraelskie zobowiązanie do złagodzenia trudnej sytuacji ludności cywilnej w małej, gęsto zaludnionej enklawie przybrzeżnej. Zobowiązał się zapewnić amerykańską pomoc w wysokości 100 milionów dolarów ludności cywilnej w Gazie i na Zachodnim Brzegu.

Mark Negev, doradca Netanjahu, powiedział CNN, że Izrael zgodził się „w zasadzie” zezwolić pomocy na dotarcie do Gazy przez Egipt, ale „nie chcemy, aby Hamas kradnął pomoc przeznaczoną dla ludności cywilnej. To prawdziwy problem. ” „

Izrael potwierdził, że nie zezwoli na przedostanie się pomocy przez przejście graniczne ze Strefą Gazy, dopóki Hamas nie uwolni około 200 zakładników przetrzymywanych podczas transgranicznego ataku na Izrael 7 października. W ataku aktywiści zabili około 1400 osób.

Biden powiedział reporterom, że był szczery wobec Izraela w sprawie potrzeby ułatwienia pomocy dla Gazy. Wcześniej powiedział, że w tym tygodniu zwróci się do Kongresu o bezprecedensowy pakiet pomocy dla Izraela, chociaż nie można podjąć żadnych działań, dopóki Izba Reprezentantów nie wybierze nowego prezydenta.

Źródło zaznajomione ze sprawą podało, że Biden rozważa w piątek zwrócenie się do Izraela o pomoc w wysokości 10 miliardów dolarów.

Biden powiedział, że Stany Zjednoczone zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić Izraelowi bezpieczeństwo, jednocześnie nalegając, aby Izraelczycy nie dawali się wciągnąć w gniew, powtarzając, że zdecydowana większość Palestyńczyków nie należy do Hamasu.

Ministerstwo Zdrowia w Gazie podało, że od 7 października w izraelskich nalotach na oblężoną Strefę Gazy zginęło 3478 Palestyńczyków, a 12 065 innych zostało rannych.

„To, co odróżnia nas od terrorystów, to wiara w podstawową godność każdego ludzkiego życia” – powiedział Biden. Jeśli nie będzie to przestrzegane, „terroryści wygrają”.

READ  Luźna zebra daje opiekunom zoo szansę na wędrowanie po Seulu

(Raport Nidala al-Mughrabiego w Gazie i Steve’a Hollanda w Tel Awiwie oraz na pokładzie Air Force One oraz w biurach w Waszyngtonie i Jerozolimie – Przygotowane przez Mahometa dla Arab Bulletin – Redakcja: Muhammad Al-Yamani) Tekst: Cynthia Osterman i Stephen Coates. Pod redakcją Howarda Gollera, Simona Camerona-Moore’a i Lincolna Feast.

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Starszy korespondent z prawie 25-letnim doświadczeniem w zakresie konfliktu palestyńsko-izraelskiego, w tym kilku wojen i podpisania pierwszego historycznego porozumienia pokojowego między obiema stronami.