24 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Hamas zawiesza rozmowy w sprawie zakładników i nakazuje armii izraelskiej opuścić Gazę

Hamas zawiesza rozmowy w sprawie zakładników i nakazuje armii izraelskiej opuścić Gazę

Aktualności

Wojna w Izraelu 2023

Hamas podobno odwołał negocjacje z Izraelem w sprawie proponowanego planu uwolnienia zakładników, żądając, aby Izrael najpierw wycofał swoje siły ze Strefy Gazy.

Źródła zaznajomione ze szczegółami podają, że Katar, który pełni rolę mediatora między walczącymi grupami, przekazał w środę Izraelowi decyzję o zawieszeniu. Jak podaje i24 News.

Katar podkreślił żądanie Hamasu „kompleksowego porozumienia”, obejmującego całkowite usunięcie sił izraelskich ze Strefy Gazy w pierwszej fazie porozumienia, podczas gdy Izrael wielokrotnie próbował negocjować jeden etap zawieszenia broni na raz.

Usunięcie wszystkich sił izraelskich z Gazy skutecznie zakończyłoby wojnę, która zbliża się obecnie do czwartego miesiąca, a obie strony nie osiągnęły długoterminowego porozumienia.

Według doniesień Hamas odwołał negocjacje z Izraelem w sprawie proponowanego planu uwolnienia zakładników. Obrazy Getty’ego

Pomimo pozornego odrzucenia wniosku Hamasu izraelscy urzędnicy twierdzą, że obie strony nadal mają możliwość wynegocjowania zawieszenia broni, co anonimowi urzędnicy powiedzieli agencji Reuters na początku tego tygodnia, było rozważane.

Zanim Hamas zażądał wycofania izraelskich żołnierzy ze Strefy Gazy, obie strony prowadziły rozmowy mające na celu umożliwienie wymiany izraelskich zakładników na więźniów palestyńskich przez cały miesięczny zawieszenie broni.

Zaprzestanie działań wojennych umożliwiłoby uwolnienie ponad 130 zakładników nadal przetrzymywanych w Gazie, a także uwolnienie więźniów palestyńskich i zapewnienie dodatkowej pomocy Gazie.

Katar, który pełni rolę mediatora między walczącymi grupami, poinformował w środę Izrael o decyzji o zawieszeniu. AP

Porozumienie nastąpiło po, jak określiło jedno ze źródeł, „intensywnych” rozmowach mediacyjnych prowadzonych przez Katar, Waszyngton i Egipt.

Hamas początkowo proponował kilkumiesięczną przerwę, jak twierdziło jedno ze źródeł, chociaż Izrael nie zgodził się z tym i ramy czasowe skrócono do około 30 dni.

Obie grupy nie były w stanie dojść do porozumienia co do tego, ile chcą negocjować jednocześnie, przy czym Hamas odmawia dalszych postępów do czasu ustalenia przyszłych warunków trwałego zawieszenia broni, podczas gdy Izrael chce negocjować tylko jeden etap na raz. Jak podało portalowi kilka źródeł.

READ  Analityk powiedział, że stosunki między Iranem a Chinami mogą zostać wzmocnione, jeśli sankcje zostaną zniesione
Katar podkreślił żądanie Hamasu osiągnięcia „kompleksowego porozumienia”, które obejmuje całkowite wycofanie sił izraelskich ze Strefy Gazy w pierwszej fazie porozumienia. Obrazy Getty’ego

Palestyński urzędnik zaangażowany w wysiłki mediacyjne powiedział, że Hamas ma nadzieję osiągnąć kompleksowe porozumienie w sprawie trwałego zawieszenia broni, zanim zgodzi się na uwolnienie któregokolwiek z zakładników.

Izrael i Hamas komunikują się jedynie poprzez pośredników.

Uczestnicy procesu mediacji oświadczyli, że pracują nad przekonaniem Hamasu do zaakceptowania miesięcznego rozejmu, po którym nastąpi trwałe zawieszenie broni – porozumienia, które Hamas odrzucił bez gwarancji, że Izrael nie wznowi konfliktu.

W listopadzie osiągnięto tygodniowy rozejm, który umożliwił uwolnienie ponad 100 zakładników i około 240 więźniów palestyńskich. Obrazy Getty’ego
Pojazd Czerwonego Krzyża będący częścią konwoju, który prawdopodobnie wiózł zakładników porwanych przez bojowników Hamasu podczas ataku na Izrael 7 października, przybywa do granicy w Rafah w ramach porozumienia w sprawie wymiany zakładników na więźniów między Hamasem a Izraelem w południowej Strefie Gazy . Strefa Gazy. Zomapress.com

Nienazwany urzędnik Hamasu powiedział agencji Reuters, że Izrael zaproponował zakończenie wojny, jeśli Hamas usunie sześciu wyższych urzędników ze Strefy Gazy, chociaż Hamas odrzucił tę propozycję „całkowicie”.

Przerażający atak na południowy Izrael doprowadził do śmierci około 1200 osób, podczas gdy izraelska reakcja doprowadziła do śmierci ponad 25 000 Palestyńczyków.

Tygodniowy rozejm w listopadzie doprowadził do uwolnienia ponad 100 zakładników i około 240 więźniów palestyńskich.

Izrael i Hamas rozpoczęły 28 grudnia negocjacje w sprawie kolejnego zaprzestania walk.

Choć obie strony pozostały przy swoich stanowiskach, jedno ze źródeł podało, że porozumienie może zostać osiągnięte „w każdej chwili”.

Z drutami pocztowymi

Załaduj więcej…
https://nypost.com/2024/01/25/news/hamas-suspends-hostage-talks-orders-israeli-army-leave-gaza/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj adres URL udostępniania