29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosyjski bloger wojskowy Igor Girkin został skazany na cztery lata więzienia pod zarzutem ekstremizmu

Rosyjski bloger wojskowy Igor Girkin został skazany na cztery lata więzienia pod zarzutem ekstremizmu

Natalia Kolesnikowa/AFP/Getty Images

Igor Girkin stanie w czwartek przed sądem, gdzie zapadnie wyrok.CNN

Igor Girkin, wybitny prowojenny rosyjski bloger, który krytykował Prezydent Władimir PutinMoskiewski sąd skazał go za prowadzenie wojny z Ukrainą pod zarzutem ekstremizmu i skazał go na cztery lata więzienia.

Sąd Miejski w Moskwie Skazać JerkinaZnany również pod pseudonimem Strelkov, został oskarżony o podżeganie do ekstremizmu, czemu zaprzeczył.

Girkin, były oficer FSB i były dowódca wojskowy, odegrał kluczową rolę w aneksji Krymu przez Rosję i na wczesnych etapach inwazji na Donbas, zanim stał się wybitnym rosyjskim blogerem wojskowym, mającym ponad pół miliona obserwujących na Telegramie.

Gerken był również ściśle powiązany ze zestrzeleniem samolotu MH17 Malaysia Airlines w lipcu 2014 r. i został skazany zaocznie za masowe morderstwo za swoją rolę w tragedii.

W ramach czwartkowego wyroku zakazano mu także dostępu do Internetu, co zasadniczo uniemożliwia mu publiczną krytykę przywództwa Putina.

Girkin został aresztowany w lipcu i oskarżony o popieranie działań ekstremistycznych po tym, jak stawał się coraz bardziej krytyczny wobec Putina i niefortunnych incydentów z udziałem jego armii na Ukrainie.

Jego aresztowanie nastąpiło kilka tygodni później Nieudany bunt Z rąk najemników Wagnera w Rosji. Okres, w którym władza Putina wydawała się bardziej krucha niż kiedykolwiek.

W czwartek przed moskiewskim sądem zebrało się około 100 jego zwolenników, aby wyrazić swój sprzeciw wobec wyroku.

Żona Gerkena powiedziała w czwartek CNN, że nie widziała się z mężem od sześciu miesięcy. „Dziś jestem bardzo niespokojny. Szczerze mówiąc, mam burzę negatywnych emocji. ”

„Wydaje mi się, że jest to teraz demonstracyjna chłosta wobec wszystkich, a więc wobec wszystkich bohaterów języka rosyjskiego” – stwierdziła. „Po prostu nie są teraz potrzebni i są usuwani. Mamy nadzieję, że nadal będzie sprawiedliwość i że mój mąż prędzej czy później zostanie zwolniony, i mam nadzieję, że stanie się to po wyborach, bo teraz trwa proces czystki”.

READ  Chiński Xi Jinping spotyka się z księciem saudyjskim podczas kluczowej wizyty

Natalia Kolesnikowa/AFP/Getty Images

Girkin był wpływowym blogerem i krytykiem Putina.

Girkin należy do najbardziej znanych rosyjskich „blogerów wojskowych”, grupy korespondentów wojennych, którzy wspierają inwazję, ale stają się coraz bardziej krytyczni wobec słabnących operacji wojskowych na Ukrainie i nalegają na ostrzejsze podejście.

Zeszłej wiosny był współzałożycielem ultranacjonalistycznej grupy politycznej o nazwie „Klub Angry Patriots” i powiedział agencji Reuters, że Rosja „jest u progu bardzo poważnych wewnętrznych zmian politycznych o katastrofalnym charakterze”.

Jednak na kilka dni przed aresztowaniem Girkin nasilił swoją krytykę pod adresem Putina, w zjadliwym poście na swoim kanale Telegram nazwał prezydenta „dziwakiem” i „tchórzliwym włóczęgą”.

„Od 23 lat krajem rządzi skromny człowiek, któremu udało się „rzucić kurz w oczy” dużej części społeczeństwa. A teraz jest ostatnią wyspą legitymizacji i stabilności państwa. ” Ale kraj nie będzie w stanie wytrzymać kolejnych sześciu lat tego tchórzliwego włóczęgi „u władzy”.

Girkin jest byłym pułkownikiem Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji i pełnił funkcję ministra obrony w tak zwanej separatystycznej Donieckiej Republice Ludowej na wschodniej Ukrainie, na terytoriach zajętych przez siły prorosyjskie w 2014 r.

Jak stwierdził holenderski sąd, podczas pobytu w Demokratycznej Republice Konga przyczynił się do zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines Flight 17 nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku. Wszystkie 298 osób na pokładzie zginęło. W 2022 roku sąd skazał Gerkina za masowe morderstwo za jego rolę w zdarzeniu i skazał go zaocznie na dożywocie.

Zdaniem sądu Girkin brał udział w konfliktach w Czeczenii, Naddniestrzu i Bośni.

Ta historia została zaktualizowana o dalsze wydarzenia.