30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Biden wspiera Izrael w związku z bombardowaniami szpitali w Gazie;  Izrael twierdzi, że nie uniemożliwi pomocy Egiptowi dla Gazy

Biden wspiera Izrael w związku z bombardowaniami szpitali w Gazie; Izrael twierdzi, że nie uniemożliwi pomocy Egiptowi dla Gazy

Izrael oświadczył, że nie uniemożliwi pomocy przedostawania się do Gazy przez Egipt w następstwie trwającej od kilku dni dławiącej blokady na terytoriach palestyńskich, która odcięła niezbędne dostawy. Biuro premiera Benjamina Netanjahu poinformowało w oświadczeniu, że decyzja została podjęta w świetle prośby prezydenta Bidena, który w środę odwiedził Izrael.

Biuro Netanjahu stwierdziło, że egipska pomoc powinna ograniczać się do żywności, wody i leków dla ludności cywilnej w południowej Gazie i będzie dozwolona, ​​​​o ile dostawy nie dotrą do Hamasu, który rządzi Gazą. Izrael oświadczył, że nie pozwoli, aby pomoc przedostała się do Gazy przez swoje granice, dopóki Hamas pozostanie niezłomny Zakładnicy.

Nie jest jasne, kiedy bardzo potrzebna pomoc wpłynie do Strefy Gazy przez przejście w Rafah, jedyny oficjalny korytarz między Egiptem a Gazą. Pan Biden powiedział Oświadczenia z Tel Awiwu w środę Stany Zjednoczone ściśle współpracują z partnerami regionalnymi, aby przewieźć ciężarówki „tak szybko, jak to możliwe”.

Ogłoszenia te nadeszły dzień po tym, jak A Śmiertelna eksplozja w szpitalu w Gazie Według urzędników na terytorium kontrolowanym przez Hamas zginęło co najmniej 500 osób. Pan Biden to zrobił Poparła kategoryczne zaprzeczenie Izraela Przyznał się do wybuchu, twierdząc, że dane wojskowe USA doprowadziły go do wniosku, że eksplozję spowodował palestyński pocisk, a nie izraelski nalot.

Eksplozja w mieście Gaza – za którą przywódcy palestyńscy i sąsiednie państwa arabskie szybko obwinili Izrael – skomplikowała i tak już trudne zadanie dla pana Bidena w obliczu rosnących napięć w regionie i obaw, że konflikt między Izraelem a Hamasem może się rozprzestrzenić.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wita prezydenta Bidena podczas jego wizyty w Izraelu w związku z trwającym konfliktem między Izraelem a Hamasem, w Tel Awiwie, Izrael, 18 października 2023 r.

Evelyn Hochstein/Reuters


Urzędnicy ze Strefy Gazy mówią, że w izraelskich bombardowaniach enklawy palestyńskiej od czasu ataku Hamasu na izraelskich cywilów i żołnierzy 7 października zginęło prawie 3500 osób, a ponad 12 000 zostało rannych, w większości kobiety i dzieci.

W Izraelu urzędnicy twierdzą, że w ataku Hamasu zginęło około 1400 osób, a 3500 zostało rannych. Mówi się, że w Hamasie przebywa prawie 200 osób Zakładnicy13 obywateli amerykańskich wciąż jest zaginionych.

W środę w Tel Awiwie Biden wyraził ubolewanie z powodu ataku Hamasu na Izrael 7 października i obiecał, że świat „nigdy więcej nie będzie stał bezczynnie i nic nie robił”, tak jak to powiedział, gdy Żydzi byli mordowani podczas Holokaustu.

Powiedział także, że „nie ma dla niego wyższego priorytetu niż zapewnienie uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas”.

READ  Rekordy klimatyczne słabną, pozostawiając Ziemię na niezbadanym terytorium - naukowcy