20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Izrael-Gaza: Sekretarz Generalny ONZ wzywa do zawieszenia broni;  Dostawy pomocy humanitarnej otrzymały zielone światło na wjazd do enklawy

Izrael-Gaza: Sekretarz Generalny ONZ wzywa do zawieszenia broni; Dostawy pomocy humanitarnej otrzymały zielone światło na wjazd do enklawy

Mówię w PekinieGuterres powiedział, że zawieszenie broni „zapewni wystarczająco dużo czasu i przestrzeni”, aby spełnić dwa podstawowe apele, które wystosował na początku tego tygodnia: do Hamasu o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie zakładników przetrzymywanych w Gazie oraz do Izraela o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie zakładników przetrzymywanych w Gazie Zakładników przetrzymywanych w Gazie. Umożliwienie pomocy zamkniętej enklawie w obliczu wyniszczającego kryzysu humanitarnego.

Ostrzegł, że „region jest na krawędzi przepaści”.

Wezwanie to nadeszło dzień po tym, jak setki osób zginęło w zamachu bombowym na szpital Al-Ahli w mieście Gaza, do czego stanowczo wzywał Guterres. skazanyPodkreślając to Szpitale i cały personel medyczny podlegają ochronie na mocy prawa międzynarodowego.

Obie strony wymieniły oskarżenia, przy czym faktyczne władze w Gazie oskarżyły armię izraelską, co z kolei oskarżyło Izrael o odpowiedzialność za rakiety wystrzelone nieprawidłowo przez bojowników Islamskiego Dżihadu.

Prezydent USA Joe Biden składa wizytę w Izraelu, gdzie spotkał się z premierem Benjaminem Netanjahu. Biden zobowiązał się wspierać Izrael i powiedział, że odczuwa „głęboki smutek i złość” w związku ze śmiercionośną eksplozją w szpitalu w mieście Gaza.

Pomoc dociera do Gazy

Biden ogłosił także, że Izrael zgodził się zezwolić na pomoc dla Strefy Gazy przez granicę z Egiptem, co według doniesień prasowych potwierdziło biuro Netanjahu.

W odpowiedzi z Prezydent Tedros Adhanom Ghebreyesus napisał na Twitterze, że z radością przyjął przywództwo USA i izraelską decyzję o zezwoleniu na niezbędną pomoc dla Gazy, mówiąc: „Od tego zdarzenia zależy życie wielu ludzi„.

„Bezprecedensowa katastrofa”

Dyrektor Generalny Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyny, Philippe Lazzarini Skierowany do Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych Organizacji Współpracy Islamskiej stwierdzono: „Na naszych oczach rozgrywa się bezprecedensowa katastrofa”.

„Gaza się dusi i Wydaje się, że świat utracił człowieczeństwoDodał: „Z każdą godziną otrzymujemy coraz bardziej desperackie wezwania o pomoc od mieszkańców całej Strefy Gazy. W ciągu ostatnich 12 dni zginęło tysiące cywilów, w tym kobiety i dzieci”.

Pomoc utknęła na granicy

Ciężarówki załadowane środkami ratującymi życie nadal stoją w kolejce na przejściu granicznym w Rafah między Gazą a Egiptem. W poście na platformie mediów społecznościowych X z wczesnej środy: z Prezydent Tedros Ubolewał, że dostawy WHO „utknęły” na granicy przez cztery dni.

„W każdej sekundzie oczekiwania na przybycie pomocy medycznej tracimy życie” – powiedział.

Niestrudzone wysiłki dyplomatyczne wyższych rangą urzędników ONZ na rzecz dostępu pomocy humanitarnej będą kontynuowane, a szef organizacji pomocy Martin Griffiths będzie przebywał w Kairze, gdzie w czwartek dołączy do niego Sekretarz Generalny Guterres.

Griffiths napisał w środę, że udzielenie pomocy ludności Gazy jest „kwestią życia i śmierci”.

„Działanie tego w sposób zrównoważony, niezakłócony i przewidywalny” jest „imperatywem humanitarnym” – dodał.

„Zbyt wiele żyć na włosku”

W enklawie, gdzie od początku konfliktu przesiedlono ponad jedną czwartą ludności, żywność, woda, niezbędne leki i środki ochrony zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia podała we wtorek, że cztery z 35 tamtejszych szpitali nie funkcjonowały „z powodu poważnych zniszczeń i ataków”. Tylko osiem z 22 ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej prowadzonych przez Agencję Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA) Częściowo sprawne.

Guterres podkreślił, że istnieje pilna potrzeba pomocy, aby zaspokoić „podstawowe potrzeby” ludności Gazy, której „przytłaczającą większość” stanowią kobiety i dzieci.

„Tak wiele istnień ludzkich – i los całego regionu – wisi na włosku” – powiedział.

Wkrótce więcej informacji na temat tej rozwijającej się historii…