16 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Brytyjski minister: G7 zgadza się na zamknięcie stacji węglowych do 2035 roku

Brytyjski minister: G7 zgadza się na zamknięcie stacji węglowych do 2035 roku

Andreasa Rentza/Getty Images

Para wodna unosi się z wież chłodniczych w elektrowni węglowej Niedersum 25 marca w Bergheim w Niemczech.



CNN

Brytyjski minister powiedział w poniedziałek, że ministrowie G7 zgodzili się na zamknięcie wszystkich swoich elektrowni węglowych najpóźniej do 2035 r., w ramach… Przełom w polityce klimatycznej Co mogłoby wpłynąć na inne kraje, aby zrobiły to samo.

Ustalenie ostatecznego terminu dostawy węgla – najbardziej zanieczyszczającego klimat paliwa kopalnego – wzbudziło duże kontrowersje w międzynarodowych rozmowach klimatycznych. Według klimatycznego zespołu doradców Ember, Japonia, która w 2023 r. pokrywa 32% swojego zapotrzebowania na energię elektryczną z węgla, blokuje postęp w tej sprawie na poprzednich spotkaniach G7, jak wcześniej informowało CNN.

„Zawarliśmy porozumienie o wycofaniu węgla w pierwszej połowie lat trzydziestych XX wieku” – powiedział Class CNBC w Turing we Włoszech Andrew Bowie, brytyjski minister ds. bezpieczeństwa energetycznego i zerowej emisji netto. „Nawiasem mówiąc, jest to porozumienie historyczne, coś, czego nie udało nam się osiągnąć podczas zeszłorocznej konferencji ONZ w sprawie zmian klimatycznych (COP28) w Dubaju”.

„Tak więc to, że kraje G7 zasiadają do stołu i wysyłają światu sygnał – że my, zaawansowane gospodarki świata, jesteśmy zaangażowani w wycofywanie się z węgla do początku lat 30. XX wieku – jest absolutnie niewiarygodne”.

Poproszony o potwierdzenie tej sytuacji brytyjski Departament Energii i Net Zero zaprosił CNN na wywiad.

Departament Stanu USA odmówił komentarza w sprawie porozumienia G7. W zeszłym tygodniu amerykańska Agencja Ochrony Środowiska Ogłoszono nowe zasady Będzie to wymagało od elektrowni węglowych wychwytywania prawie wszystkich zanieczyszczeń klimatycznych lub zamknięcia ich do 2039 r.

Wiele innych krajów G7 ma już krajowe plany stopniowego wycofywania paliw kopalnych. Według Embera około 16% energii elektrycznej w krajach G7 pochodzi z węgla.

READ  Xi mówi, że kontrola COVID wkracza w nową fazę, a liczba przypadków wzrasta po ponownym otwarciu

„To kolejny gwóźdź do trumny węgla” – powiedział Dave Jones, dyrektor programu Global Insights w firmie Ember. Droga do wycofywania się z energetyki węglowej była długa: minęło ponad siedem lat, odkąd Wielka Brytania, Francja, Włochy i Kanada zobowiązały się do wycofywania energetyki węglowej, więc dobrze jest widzieć, jak Stany Zjednoczone, a zwłaszcza Japonia, w końcu wyrażają się jaśniej o tym. „Ich zamiary”.

Ostrzegł jednak, że podczas gdy moc węgla spada, zużycie gazu nadal rośnie. „Węgiel może być najbrudniejszym z paliw kopalnych, ale wszystkie paliwa kopalne muszą w końcu zostać wycofane” – stwierdził.

Paliwa kopalne są główną przyczyną kryzysu klimatycznego. Prawie wszystkie kraje na świecie zgodziły się w zeszłym roku na odejście od paliw kopalnych podczas rozmów klimatycznych COP28 w Dubaju, ale nieustalenie terminu dostawy węgla uznano za niedociągnięcie w tych negocjacjach.

Ministrowie energii, środowiska i klimatu spotykają się w Turynie, a rozmowy mają zakończyć się we wtorek.

G7 – składająca się z Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, której Unia Europejska jest członkiem o specjalnym statusie – zazwyczaj przewodzi globalnej polityce klimatycznej. Decyzje grupy często mają wpływ na szerszą grupę G20, do której należą inni duzi emitenci, tacy jak Chiny i Indie, a także główni producenci paliw kopalnych, tacy jak Arabia Saudyjska i Rosja.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.