22 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Armia amerykańska zaczyna przenosić fragmenty molo, aby zapewnić pomoc Strefie Gazy

Armia amerykańska zaczyna przenosić fragmenty molo, aby zapewnić pomoc Strefie Gazy

W środę armia amerykańska rozpoczęła przenoszenie części A Tymczasowy dok Według urzędników obrony, które będą wykorzystywane do transportu pomocy humanitarnej do Gazy z Morza Śródziemnego.

„Wczoraj elementy tymczasowego doku, tworzącego nasz wspólny potencjał logistyczny na lądzie, wraz ze statkami wojskowymi zaangażowanymi w jego budowę, zaczęły przemieszczać się z portu Aszdod w kierunku Gazy, gdzie zostanie zakotwiczony na lądzie” – powiedział urzędnik obrony CBS News Pomaga w dostarczaniu międzynarodowej pomocy humanitarnej.” Port Aszdod w Izraelu znajduje się około 16 mil na północ od Gazy.

Budowa dwóch elementów, platformy pływającej i mostu, została ukończona w zeszłym tygodniu, ale pogoda opóźniła ostateczny ruch. Według urzędnika obrony, gdy elementy są już umieszczone na swoich miejscach, tymczasowy dok będzie mógł zacząć działać w nadchodzących dniach lub już w czwartek.

Zapotrzebowanie Gazy na większą żywność i zapasy wzrosło w ostatnich tygodniach, ponieważ Izrael wydaje się gotowy do przeprowadzenia ataku Przeciwko miastu Rafah na południu kraju. Daniel Dyckhouse, dyrektor USAID ds. reagowania, powiedział, że od 6 maja z Rafah uciekło 450 000 mieszkańców Gazy.

„Agencje humanitarne stoją przed poważnymi wyzwaniami w dostarczaniu pomocy dla Rafah ze względu na zamknięcie kluczowych przejść granicznych, a także dostęp do magazynów i dystrybucję pomocy ze względu na pogarszającą się sytuację” – powiedział Dickhaus reporterom.

Zdjęcie opublikowane przez Pentagon przedstawia budowę pływającego doku, który 26 kwietnia 2024 r. będzie służył do transportu pomocy humanitarnej do Gazy.

Ministerstwo Obrony


Administracja Bidena stwierdziła, że ​​korytarz zwiększy ilość napływającej pomocy, ale dok nie ma zastąpić lądowych punktów wejścia, które znacznie skuteczniej i szybciej dostarczają pomoc.

Oczekuje się, że przepływ pomocy korytarzem rozpocznie się na Cyprze, gdzie zostanie poddana inspekcji i załadowana na statki, które przepłyną około 200 mil na pływającą platformę we wschodniej części Morza Śródziemnego. Po dotarciu pomoc zostanie przetransportowana amerykańskimi statkami wojskowymi na most podłączony do wybrzeża Gazy. Stamtąd ciężarówki prowadzone przez stronę trzecią – a nie siły amerykańskie – będą transportować pomoc do Gazy.

Według izraelskich sił zbrojnych Do PentagonuZapewnia bezpieczeństwo na przyczółku, a Organizacja Narodów Zjednoczonych koordynuje dostawy dostaw dla ludności w Gazie.

Początkowo oczekuje się, że korytarzem będzie dostarczać około 90 ciężarówek z pomocą dziennie, a po osiągnięciu pełnej przepustowości liczba ta wzrośnie do 150 ciężarówek dziennie, poinformowali urzędnicy obrony na konferencji prasowej pod koniec ubiegłego miesiąca.

Wiceadmirał Brad Cooper, zastępca dowódcy Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych, powiedział reporterom, że po uruchomieniu korytarza są setki ton pomocy gotowej do dostarczenia, a tysiące ton są w przygotowaniu.

Pentagon szacuje koszt korytarza na około 320 milionów dolarów.

Prezydent Biden ogłosił utworzenie korytarza morskiego podczas swojego orędzia o stanie Unii w marcu. Po zapewnieniu, że odpuści, powiedział: „Do przywódców Izraela mówię to – pomoc humanitarna nie może być sprawą drugorzędną ani kartą przetargową. Ochrona i ratowanie życia niewinnych osób musi być priorytetem”.

Biden powiedział, że siły amerykańskie nie postawią stopy w Gazie. Około 1000 żołnierzy amerykańskich jest przydzielonych do operacji w korytarzu morskim tuż przy wybrzeżu.

READ  Chiny gościły przywódcę Białorusi Łukaszenkę, podczas gdy USA ostrzegają przed pomaganiem Rosji w wojnie