24 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Putin i Erdogan spotykają się w Rosji, ale niewielki postęp w sprawie umowy zbożowej: aktualizacje na żywo

Putin i Erdogan spotykają się w Rosji, ale niewielki postęp w sprawie umowy zbożowej: aktualizacje na żywo

Mianowany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na kolejnego ministra obrony Rustam Omirow będzie nadzorował armię Ukrainy biorącą udział w jednych z najzaciętszych bitew wojny z Rosją. Ale jego przeszłość nie jest wojskowa.

Zamiast tego mianowanie Omirowa, byłego dyrektora ds. komunikacji, uwydatnia inny aspekt wysiłków wojennych Ukrainy: zarządzanie ogromnym budżetem wojskowym.

Ogłaszając w niedzielę swoją decyzję, Zełenski był lakoniczny i nie podał szczegółów swojego wyboru. „Pan Umarow nie potrzebuje żadnych dodatkowych prezentacji” – powiedział.

Jednak Ukraina wydaje obecnie około połowy swojego budżetu narodowego na bezpieczeństwo i obronę, a jej zachodni sojusznicy wyrazili obawy, że pieniądze będą marnowane na korupcję. Wstrząsy w Ministerstwie Obrony nastąpiły po serii ujawnień dotyczących źle zarządzanych kontraktów na broń i podstawowe zaopatrzenie, takie jak żywność i płaszcze zimowe.

Omirow (41 l.), członek grupy etnicznej Tatarów krymskich, który ma zostać pierwszym muzułmańskim ministrem gabinetu Ukrainy, przed kandydowaniem do parlamentu w 2019 r. założył firmę inwestycyjną. W parlamencie przewodniczył komisji mającej nadzorować wykorzystywanie przez Ukrainę cudzoziemców. pomocy humanitarnej, a latem ubiegłego roku przewodniczył oddzielnej komisji monitorującej darowizny broni z zagranicy.

Grupy antykorupcyjne uznały mianowanie przez Zełenskiego ministra posiadającego referencje finansowe i antykorupcyjne za mile widziany i spóźniony krok w stronę wzmocnienia armii poprzez załatanie przecieków w wydatkach na wojsko.

Przez ostatni rok pan Omirow był dyrektorem Funduszu Majątku Państwowego Ukrainy, który jest odpowiedzialny za prywatyzację majątku państwowego. W pierwszym kwartale 2023 roku fundusz Zanotował najwyższe przychody od 10 latPrawie 24 mln dolarów zarobiła na aukcji aktywów państwowych, w tym portu handlowego Ust-Donaisk w obwodzie odeskim.

Zastępca pana Omirowa w funduszu nieruchomości Oleksandr Fedorishin powiedział w wywiadzie, że w ministerstwie bardziej niż doświadczenie wojskowe potrzebne jest zarządzanie finansami i że „głębokie doświadczenie” pana Omirowa w księgowości i finansach pomoże w wysiłkach wojennych .

READ  Malawi grzebie ofiary cyklonu, a liczba ofiar rośnie

Fedorishin powiedział, że prawdopodobnie będzie zabiegał o zmiany, które sprawią, że kontraktowanie w ministerstwie będzie bardziej przejrzyste, na wzór tych, które wprowadził w funduszu nieruchomości.

Witalij Szabunin, dyrektor Centrum Antykorupcyjnego, powiedział, że nominacja „jest prawdopodobnie najlepszą decyzją prezydenta”, ponieważ Omirow zręcznie kierował Agencją Prywatyzacyjną, filarem rządu nękanym korupcją i wykorzystywaniem poufnych informacji.

Mimo że jest członkiem opozycyjnej partii politycznej, od czasu inwazji Rosji na pełną skalę w lutym 2022 r. przyjął w rządzie kilka kluczowych ról. Był głównym negocjatorem Ukrainy w sprawie porozumienia zbożowego na Morzu Czarnym i głównym negocjatorem w negocjacjach . Wymiana więźniów.

Pan Omirow jest zastępcą partii politycznej Holos, która jest przeciwnikiem partii Sługa Narodu Zełenskiego. Pełnił funkcję głównego negocjatora Ukrainy podczas rozmów pokojowych z rosyjskimi dyplomatami w pierwszych miesiącach wojny i był jedną z kilku osób, w tym rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza, u którego podobno wystąpiły objawy zatrucia przed negocjacjami w Stambule w marcu. ostatni rok.

Od czasu nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r. Tatarzy krymscy są prześladowani, a pan Omirow dał jasno do zrozumienia, że ​​jest w zmowie z Zełenskim w sprawie odmowy oddania Rosji jakiegokolwiek terytorium Ukrainy. Dodał, że Krym i region Donbasu we wschodniej Ukrainie to nasze „czerwone linie”. Oficjalna turecka agencja informacyjna Anadolu „Nie porzucimy naszych ludzi ani naszej ziemi” – dodał w zeszłym roku.

Na Ukrainie jego tatarskie korzenie zwróciły uwagę jako ukłon w stronę polityków i decydentów w Europie i Stanach Zjednoczonych, którzy sugerowali, aby Ukraina oddała Krym w zamian za pokój. Ukraińscy komentatorzy zauważyli, że trudniej byłoby poprosić Tatarów krymskich o wydanie półwyspu.

Podobnie jak wielu Tatarów, Omirow urodził się w Uzbekistanie, gdzie jego rodzina żyła na wygnaniu po wypędzeniu Tatarów z Krymu przez Stalina, co jest niesprawiedliwością, którą Tatarzy porównują do dzisiejszego ucisku pod okupacją rosyjską.

READ  Konstantyn, były i ostatni król Grecji, zmarł w wieku 82 lat

Waleria Hopkins Przyczynił się do raportów.